Týdenní souhrn
21. – 25. 2. 2022

 
 

Vyjádření ČNB k dopadům aktuální situace na Ukrajině

Bankovní rada České národní banky se na svém pravidelném čtvrtečním jednání zabývala mimo jiné i dopady válečného konfliktu na Ukrajině na českou ekonomiku. Česká národní banka tuto situaci detailně sleduje a průběžně vyhodnocuje. Vzhledem k tomu, že se jedná o neekonomický šok, jehož další vývoj je těžko odhadnutelný, je předčasné dělat závěry ohledně dlouhodobějších dopadů do domácí ekonomiky, inflace či budoucího nastavení měnové politiky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Guvernér k měnové politice v kontextu konfliktu na Ukrajině

Jiří Rusnok komentoval v rozhovorech inflační výhled a jak konflikt na Ukrajině ovlivní cenovou stabilitu české ekonomiky: „Neznámých je celá řada. Určitě je to komplikace pro návrat naší měnové politiky k normálním časům. Bude to zřejmě proinflační tlak a možná i tlak na zpomalení růstu ekonomiky. Ale musíme počkat.“

Newstream.cz Radio Z ČRo Plus
 

Krize na Ukrajině zvýší inflaci a může oslabit korunu

Rozhovor viceguvernéra Tomáše Nidetzkého pro deník Právo.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Nidetzký k hypotečnímu trhu

Viceguvernér Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro podcastový pořad Hypotécast hodnotí současnou situaci na hypotečním trhu a vysvětluje také nové nastavení hypotečních limitů, které bude platit od 1. dubna 2022.

 
Podcast
 

Klausova drahá permanentka

Článek Aleše Michla pro Mladou frontu DNES.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Holub – Cenová bouře a flexibilní cílování inflace v pojetí ČNB

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba Cenová bouře a flexibilní cílování inflace v pojetí ČNB přednesená 21. 2. 2022 na konferenci pro korporátní klienty České spořitelny.

 
PDF (1,6 kB)
 

CNB WP 9/2021 – Non-linear Effects of Market Concentration on the Underwriting Profitability of the Non-life Insurance Sector in Europe

Jan Janků a Ondřej Badura ve svém článku analyzují vztah mezi koncetrací trhu a ziskovostí upisování v neživotním pojištění.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB WP 10/2021 – Does Sentiment Affect Stock Returns? AMeta-analysis Across Survey-based Measures

V tomto článku Z. Gric, J. Bajzík a O. Badura analyzují literaturu o vztahu mezi sentimentem a akciovými výnosy, což je téma, které reaguje na historii systémových událostí způsobujících bubliny na finančních trzích. Metaanalýza 1311 bodových odhadů ze 30 primárních studií naznačuje, že skutečný účinek zlepšení sentimentu je statisticky významný a záporný.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Expozice ČNB v Brně opět přístupné pro veřejnost

Česká národní banka od pondělí 28. 2. 2022 opět otevírá expozice Lidé a peníze a Krása ve skle a kovu v Brně pro veřejnost. Prohlídky si lze rezervovat přes rezervační systém.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
28. 2. 2022
 
1. 3. 2022
 
2. 3. 2022
 
3. 3. 2022
 
4. 3. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! ČNB nabízí placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

 
PODROBNOSTI
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB