Týdenní souhrn
9. – 13. 8. 2021

 
 

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – léto 2021

ČNB vydala svou již třetí Zprávu o měnové politice, která se od letošního roku stala stěžejní publikací v oblasti měnové politiky namísto Zprávy o inflaci. Zpráva byla schválena bankovní radou ČNB 5. srpna 2021 a obsahuje (až na dílčí výjimky) informace dostupné k 23. červenci 2021.

 
PUBLIKACE (pdf, 2,5 MB)
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 5. srpna 2021. Přítomni na jednání byli Jiří Rusnok, Marek Mora, Tomáš Nidetzký, Vojtěch Benda, Oldřich Dědek, Tomáš Holub, Aleš Michl a ministryně financí Alena Schillerová.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB očekává rychlý růst cen po zbytek roku

Rozhovor s viceguvernérem Markem Morou v pořadu Události ČT. „Cílem naší politiky je, aby lidé poněkud méně utráceli a více spořili, neboli našimi kroky se snažíme ochlazovat poptávku tak, abychom se k cíli dvou procent na konci příštího roku přiblížili,“ uvedl.

VIDEO (odkaz na web ČT) PŘEPIS ROZHOVORU
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v červenci 2021

V červenci 2021 cenová hladina meziročně vzrostla o 3,4 %. Inflace se tak oproti červnu znatelně zvýšila a nacházela se nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Červencový meziroční růst spotřebitelských cen byl o 0,4 procentního bodu rychlejší, než předpovídala aktuální prognóza ČNB.

 
KOMENTÁŘ
 

T. Nidetzký: Pozor na nebezpečné „skořápky“ ve světě investic

Komentář viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého varující před rizikem jednoho z derivátových produktů tzv. rozdílových smluv (CFD).

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Krátce z ČNB: Okamžité platby jsou pro obchodníky levnější než platby kartou, říká V. Benda

Okamžité platby u nás byly zavedeny v roce 2018. Byl ale naplno využit jejich potenciál? „Pokud by se zvýšil podíl používání bezhotovostních transakcí přes okamžité platby, náklady obchodníků by asi výrazně klesly a možná by to mělo i pozitivní dopad na ceny zboží a služeb,“ říká člen bankovní rady Vojtěch Benda v reportáži ČNB.

 
VIDEO
 

Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB

Na stránce Finanční trhy byla zveřejněna Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB s údaji o jejich členění, výnosu, struktuře a měnové kompozici k 30. 6. 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Obraty na devizovém a peněžním trhu v týdnu od 19. do 23. července 2021

Průzkum průměrných denních obratů na devizovém a peněžním trhu provádí Česká národní banka čtyřikrát ročně, a to v lednu, dubnu, červenci a v říjnu. Posledním průzkum proběhl v týdnu od 19. do 23. července.

DEVIZOVÝ TRH PENĚŽNÍ TRH
 

Česká národní banka uveřejňuje zjednodušený proces implementace nástroje rekapitalizace z vnitřních zdrojů (bail-in)

Řešení potenciálního selhání finanční instituce prostřednictvím rekapitalizace z vnitřních zdrojů (bail-in) je, s ohledem na strukturu českého bankovního sektoru, preferovaným nástrojem k řešení krize institucí spravujících absolutní většinu bankovních aktiv v České republice.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vishing: Upozorňujeme na telefonáty zneužívající jméno ČNB

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonní hovory, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k bankovním účtům.

 
UPOZORNĚNÍ
 
 
 

Očekávané události

 
19. 8. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!