Týdenní souhrn
2. – 6. 5. 2022

 
 

ČNB zvyšuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,75 % a lombardní sazby na 6,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 6. května 2022.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Prognóza ČNB – jaro 2022

ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Opírá se o ni rozhodnutí o nastavení měnové politiky přijaté bankovní radou.

 
PROGNÓZA
 

Zpráva o měnové politice – jaro 2022

S týdenním předstihem zveřejňujeme úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímž autorem je ředitel sekce měnové Petr Král, boxy a tabulku klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 13. 5. 2022.

ROZHODNUTÍ INDIKÁTORY (XLSX) BOXY A PŘÍILOHY
 

Setkání s analytiky – nová prognóza ČNB

V pátek 6. 5., den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představil novou prognózu ČNB guvernér Jiří Rusnok, ředitel měnové sekce Petr Král, náměstek ředitele sekce měnové Luboš Komárek a Karel Musil ředitel odboru makroekonomických prognóz. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

PREZENTACE (PDF, 5 MB) VIDEO
 

ČNB odebrala licenci Sberbank CZ

Česká národní banka odebrala Sberbank CZ bankovní licenci. Rozhodnutí nabylo právní moci 30. dubna 2022. Důvodem odebrání licence byla skutečnost, že Sberbank nebyla od 25. února 2022 schopna plnit své závazky vůči klientům. V návaznosti na odnětí povolení k činnosti podá ČNB soudu návrh na jmenování likvidátora Sberbank CZ.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflační očekávání finančního trhu – duben

Z údajů dubnového šetření, které již zachycujících prvotní předpokládané dopady válečného konfliktu na Ukrajině, vyplývá, že analytiky očekávaná inflace se v ročním horizontu opět zvýšila. V tříletém časovém horizontu zůstává nadále mírně nad úrovni 2% inflačního cíle.

 
PDF, 1 MB
 

Setkání ČNB s učiteli: Učit s ČNB? Jde to!

V úterý 26. dubna se zástupci ČNB setkali s učiteli přímo v hlavní budově České národní banky. Pedagogům druhého stupně základních škol a nižších ročníků středních škol představili Zlata a Luboš Komárkovi z ČNB výukové materiály na téma Osobní finance a Proč vznikají krize?. Setkání s učiteli ČNB pořádala poprvé.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Pozvánka: Otevření Návštěvnického centra

Již 21. května zahájí provoz nové Návštěvnické centrum ČNB. Přijměte naše pozvání a zúčastněte se jeho slavnostního otevření!

 
POZVÁNKA
 
 
 

Očekávané události

 
9. 5. 2022
 
10. 5. 2022
 
12. 5. 2022
 
13. 5. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB