Týdenní souhrn
(12. – 16. 6. 2023)

 
 

Cesta k cíli II

Guvernér ČNB Aleš Michl přednesl na shromáždění členů České bankovní asociace projev o návratu k cenové stabilitě a o důležitosti úspor soukromého i veřejného sektoru.

 
PROJEV GUVERNÉRA
 

Jan Frait: Důvody pro zvýšení sazeb jsou slabší než na minulém jednání

„Nějaké důvody pro zvyšování úrokových sazeb vidím, ale považuji je za slabší než na minulém jednání,“ řekl v rozhovoru pro Bloomberg viceguvernér ČNB Jan Frait.

 
ROZHOVOR
 

Jan Kubíček: Data ukazují, že měnová politika je dostatečně přísná

„Propad spotřeby domácnosti je větší, než jsme očekávali, v podstatě to dokumentuje, že naše měnová politika je dostatečně přísná,“ řekl člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček v rozhovoru pro agenturu Reuters.

 
ROZHOVOR
 

Tomáš Holub: Hypotéky za dvě až tři procenta se nevrátí, to nebyl normál

„Určitě se nedostaneme zpátky do stavu, kdy hypotéka měla úrok dvě tři procenta. To nebyl normál. Bylo to prostě období mimořádně nízkých úrokových sazeb, sice dlouhé, ale mimořádné. Můžeme se časem asi dostat k hypotékám kolem čtyř procent,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub.

 
ROZHOVOR
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 21. června 2023

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 21. června 2023 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Inflace v květnu 2023 dále znatelně klesla a nacházela se mírně pod prognózou

Květnová inflace byla ve srovnání s jarní prognózou ČNB o půl procentního bodu nižší. Příčinou byla zejména slabší než očekávaná jádrová inflace, menší měrou přispěl také pomalejší meziroční růst cen potravin i hlubší propad cen pohonných hmot. V opačném směru na odchylku od prognózy působil o něco rychlejší růst regulovaných cen.

 
KOMENTÁŘ
 

Jakub Matějů: Jádrová inflace se po dlouhé době dostala do jednociferných hodnot

Náměstek ředitele sekce měnové Jakub Matějů byl hostem pořadu 90’ ČT24. Tématem byla zejména květnová inflace a její očekávaný vývoj v příštích měsících. „Pokles, který teď vidíme, je ve všech sledovaných skupinách, těch velkých agregátech, a to jak u jádrové inflace, což je ta, která je očištěná o volatilní, tedy často se měnící položky typu potraviny a pohonné hmoty. Pro nás je velmi důležité, že jádrová inflace se po dlouhé době dostala do jednociferných hodnot, na úroveň 8,6 %,“ uvedl Jakub Matějů.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vyjádření ČNB k výměně hotovosti skandinávských měn

ČNB zaznamenala oznámení centrálních bank Dánska, Norska a Švédska týkající se ztížení výměny dánských, norských a švédských korun mimo zmíněné země. Lidé, kteří do těchto zemí plánují cestovat, by měli mít k dispozici alternativní platební prostředky. Platí také doporučení provést výměnu případné zbylé místní hotovosti ještě před odjezdem zpět do Česka.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Pamětní mince s detailem v barvě laku karoserie připomene legendární vůz Tatra 603

Česká národní banka vydala pamětní stříbrnou minci s vyobrazením legendárního automobilu Tatra 603. Originálním detailem je vložený prvek v barvě černého laku karoserie vozu. Mince v nominální hodnotě 500 Kč je v prodeji od 14. června 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity subjektu vystupujícím pod názvem ELEON-Capital

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „ELEON-Capital“, který veřejnosti nabízí možnost obchodování s měnovými páry na forexovém trhu, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Autentická nahrávka. Pozor, takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

Ze sociálních sítí

Guvernér Aleš Michl dnes v ČNB přivítal Radku Vladykovou, výkonnou ředitelku Svazu měst a obcí. Tématy byla současná situace starostů, vývoj ekonomiky a financování měst a obcí. Guvernér ČNB také přijal pozvání na XXVI. ročník Celostátní finanční konference, kterou SMO pořádá.


A. Michl – Dnes jsem byl pozván na shromáždění členů @cba_cz, která volila nového prezidenta. V úvodním projevu jsem připomněl, že letos v únoru začal trend postupného poklesu inflace. Není to ale vítězství. Povedla se nám zatím jen první fáze. Nyní jsou před námi další dvě fáze boje s inflací: V druhé fázi je potřeba, aby inflace klesla ve druhém pololetí v souladu s naší prognózou pod 10 %. A poté, ve třetí fázi, aby příští rok pokles inflace pokračoval na hodnoty blízké 2 % – což bude pro ekonomiku zprávou nejlepší. @cnb_cz


ČNB – Guvernér Aleš Michl a viceguvernér Jan Frait přijali pozvání České bankovní asociace na dnešní shromáždění jejích členů. Přivítal je prezident ČBA Tomáš Salomon.


ČNB – Guvernér Aleš Michl a člen bankovní rady Jan Procházka dnes v Národním technickém muzeu představili novou pamětní stříbrnou minci ČNB s motivem legendárního automobilu Tatra 603.


ČNB – Dnešek a zítřek stráví guvernér ČNB v Ústeckém kraji. Na Gymnáziu v Teplicích bude Aleš Michl debatovat se studenty, následně se setká s Jiřím Štáblem, primátorem Teplic a Petrem Nedvědickým, primátorem Ústí nad Labem.


ČNB –


E. Zamrazilová – >K dnešním OVM Měnový kurz neslouží jen k poklesu dovozních cen, ale hlavně k tomu,  aby přísnou měnovou politiku pocítily i firmy, které z domácí měnové politiky -utíkají- k úvěrům v EUR, které jsou o polovinu levnější. Silný kurz je nástroj, který zasáhne i tyto firmy.


ČNB – Položením věnce u hrobu lidických mužů dnes guvernér ČNB Aleš Michl uctil památku obětí vyhlazení obce Lidice nacisty, ke kterému došlo před 81 lety, 10. června 1942.

 
 
 

Očekávané události

 
19. 6. 2023
 
21. 6. 2023
 
23. 6. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB