Týdenní souhrn
(27. 6. – 1. 7. 2022)

 
 

Od 1. 7. 2022 vede ČNB bankovní rada v obměněném složení

Českou národní banku řídí od 1. července 2022 bankovní rada v obměněném složení v čele s guvernérem Alešem Michlem. Prezident republiky udělil šestiletý mandát také viceguvernérce Evě Zamrazilové a členům bankovní rady Karině Kubelkové a Janu Fraitovi. Členy bankovní rady nadále zůstávají Oldřich Dědek a Tomáš Holub a viceguvernér Marek Mora.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ GUVERNÉRA PROJEV VICEGUVERNÉRKY
 

A. Michl – Přinesu evoluci, ne revoluci

První rozhovor Aleše Michla po jeho jmenování guvernérem ČNB od 1. 7. 2022 pro týdeník Ekonom o inflaci, úrokových sazbách a jeho vizi budoucího směřování centrální banky: "ČNB zůstane konzervativní institucí, která má národu zabezpečovat cenovou a finanční stabilitu. Na těchto cílech se příštích šest let nic nezmění." (rozhovor vyšel 26. 5. 2022)

 
ROZHOVOR
 

Očima guvernéra: Vláda nemůže vyrovnat dopady inflace všem

„Skutečně by měla padnout demagogie, falešná iluze o tom, že vláda může vykompenzovat všem téměř vše. Že inflace projde a nic moc nepocítíme, protože nám to vykompenzuje vláda. To je naprostá zcestná myšlenka,“  říká dnes již bývalý guvernér Jiří Rusnok v bilančním rozhovoru pro deník E15. Reflektuje v něm, kam se za jeho působení česká ekonomika posunula a vzpomíná na zásadní momenty své kariéry.

 
ROZHOVOR
 

Vypnutí plynu nás dostane do poloválečného hospodářství

"Dřív jsem říkal, že budeme rádi za kladnou nulu, teď si ale myslím, že se můžeme dostat až k růstu kolem jednoho procenta," odhaduje letošní vývoj ekonomiky končící guvernér národní banky Jiří Rusnok.

 
ROZHOVOR
 

Dynamická směna měn a nové legislativní požadavky na její poskytovatele

Dne 1. července 2022 nabývá účinnosti novela zákona o platebním styku, která mimo jiné na český finanční trh zavádí novou kategorii poskytovatelů služby dynamické směny měn (DCC – Dynamic Currency Conversion). Co podstatného přináší?

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Skončila platnost bankovek 100 – 2000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem

Bankovky 100 Kč – 2000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem už nelze standardně používat k hotovostním platbám za zboží a služby. Jejich platnost skončila 30. června 2022. Po dobu následujících 24 měsíců bude možné je bez poplatku vyměnit na pokladnách bank nebo v České národní bance, od července 2024 je bude po neomezenou dobu vyměňovat pouze ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflační očekávání finančního trhu – červen

Výsledky červnového průzkumu jasně ukazují na pokračující růst inflačních očekávání v ročním i tříletém horizontu, které se odklánějí dále od 2% inflačního cíle. Předpokládaný růst HDP v letošním roce byl revidován mírně směrem vzhůru, naopak v příštím roce bude ekonomický výkon i přes určité zrychlení podstatně slabší, než v minulém šetření. Roční odhady úrovně tržních úrokových sazeb i základní 2T repo sazby v průměru předpokládají jejich pozvolný pokles.

 
PDF, 898 kB
 

čnBlog – Proč jsou strukturální makroekonomické modely důležité pro prognózu a měnovou politiku?

Blog autorů ze sekce měnové Petra Krále, Jana Brůhy a Jaromíra Tonnera o používání modelů, nemodelových vstupů, sektorových analýz a expertních úvah v rámci přípravy měnověpolitických doporučení pro rozhodování bankovní rady ČNB. Autoři přinášejí pohled ekonomů a manažerů ČNB, kteří se svojí prací spolupodílejí na budování a používání analytického a prognostického aparátu měnové politiky.

 
ČNBLOG
 

CNB WP 6/2022 – Meeting Investor Outflows in Czech Bond and Equity Funds: Horizontal or Vertical?

Milan Szabo ve svém článku zkoumá způsob řízení likvidity v českých otevřených dluhopisových a akciových fondech kolektivního investování. 

 
WORKING PAPER
 
 
 

Očekávané události

 
4. 7. 2022
 
6. 7. 2022
 
7. 7. 2022
 
8. 7. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB