Týdenní souhrn
(10. – 14. 10. 2022)

 
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v září

Pravidelný komentář ředitele měnové sekce Petra Krále k aktuálnímu cenovému vývoji. Pozorovaná data potvrzují dosahování vrcholu inflace, vývoj signalizuje možnost kulminace cenového růstu na o něco nižší úrovni ve srovnání s očekáváním z letní prognózy ČNB.

 
KOMENTÁŘ
 

Význam kondice státního rozpočtu pro inflaci a rating

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES, tentokrát o nutnosti zapojit do krocení inflace také rozpočtovou politiku. Případný nárůst deficitu v této době vyšší inflace může znamenat jeho monetizaci v obchodních bankách.

 
ČLÁNEK
 

T. Holub k evropské energetické krizi

Rozhovor člena bankovní rady Tomáše Holuba pro vysílání ČT24 k neformálnímu Summitu Evropské rady v Praze 7. října 2022.

 
ROZHOVOR
 

Prezentace L. Komárka pro setkání během zasedání MMF

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů Luboše Komárka Prognóza ČNB (Zpráva o měnové politice – léto 2022) pro sérii konferencí pořádaných během podzimního zasedání Mezinárodního měnového fondu 2022. (pdf, 3,5 MB, anglicky)

 
PREZENTACE
 

Měnová politika ČNB v prostředí vysokého přebytku likvidity v českém bankovním sektoru

Česká společnost ekonomická pořádala 11. října 2022 ve spolupráci s ČNB panelovou diskusi na téma Měnová politika ČNB v prostředí vysokého přebytku likvidity v českém bankovním sektoru. Otázka k diskusi zněla Jaký dopad na měnovou politiku ČNB má vysoký přebytek likvidity na českém mezibankovním trhu, který je důsledkem politiky kurzového závazku ČNB z let 2013-2017? S příspěvkem vystoupili profesor Martin Mandel z Katedry měnové teorie a politiky Vysoké školy ekonomické v Praze a Petr Král, ředitel sekce měnové ČNB.

 
FOTOGALERIE
 

ČNB vydává dohledový benchmark k obezřetnému přístupu úvěrových institucí k veřejně dostupným informacím

Účelem tohoto benchmarku je stanovit očekávání ČNB vůči úvěrovým institucím s ohledem na monitorování veřejně dostupných informací s dopady do řízení rizik praní peněz a financování terorismu. V této souvislosti se benchmark dále zabývá i odpovídající reakcí na získané informace a navazujícími postupy. (pdf, 374 kB)

 
BENCHMARK
 
 
 

Očekávané události

 
20. 10. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB