Týdenní souhrn
9. – 13. 5. 2022

 
 

Novým guvernérem ČNB byl jmenován Aleš Michl

Novým guvernérem České národní banky bude Aleš Michl (44 let). Prezident republiky Miloš Zeman jej ve středu 11. května při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě jmenoval do funkce na šest let s účinností od 1. července 2022. Aleš Michl je členem bankovní rady ČNB od 1. prosince 2018.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROJEV
 

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – jaro 2022

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – jaro 2022. Zpráva byla schválena bankovní radou ČNB 12. května 2022 a obsahuje (až na dílčí výjimky) informace dostupné k 22. dubnu 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z měnověpolitického jednání bankovní rady ČNB dne 5. května 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB intervenuje na devizovém trhu proti oslabování koruny

Bankovní rada na čtvrtečním mimořádném měnovém zasedání rozhodla v reakci na výrazné oslabení kurzu koruny z posledních dní zahájit intervence na devizovém trhu. Cílem je nepřipustit dlouhodobější oslabení kurzu koruny v situaci vysoké inflace. ČNB má k dispozici velké devizové rezervy, a to i v mezinárodním srovnání.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v dubnu 2022

Cenová hladina vzrostla v dubnu 2022 meziročně o 14,2 %. Inflace se tak dále zvýšila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Dubnový meziroční růst spotřebitelských cen byl ve srovnání s jarní prognózou ČNB o čtyři desetiny procentního bodu výraznější. Za touto odchylkou stálo větší než očekávané zrychlení jádrové inflace a regulovaných cen.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – V rytmu hudebního průmyslu

Pandemie koronaviru zasadila hudebnímu průmyslu nemalou ránu, avšak zároveň urychlila některé trendy a strukturální změny. Jak výrazný je z hlediska příjmů návrat vinylu nebo jak roste počet uživatelů předplaceného streamování? Přečtěte si analýzu Michaely Ryšavé v novém čnBlogu.

 
ČNBLOG
 

Diskusní fórum ČNB

Česká národní banka a Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové vás zvou na diskusi s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, členem bankovní rady ČNB Oldřichem Dědkem a dalšími významnými ekonomy a hosty. Co je cenová stabilita, hlavní úkol ČNB? a Digitální měna ČNB – budoucnost koruny?  jsou hlavními tématy diskuse, která se uskuteční dne 17. května od 9.00  v aule Univerzity Hradec Králové. Vstup je zdarma. Diskusi bude také možné sledovat v přímém přenosu na www.cnb.cz.

 
POZVÁNKA
 

Covid, inflace, válka na Ukrajině: nastal čas na novou debatu o euru?

Česká národní banka ve spolupráci s Českou společností ekonomickou vás zve na debatu o euru a otázkách souvisejících s jeho přijetím v České republice, které se zúčastní světově uznávaný odborník na eurozónu Paul de Grauwe a člen Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Debatu bude moderovat viceguvernér ČNB Marek Mora. Uskuteční se 24. května od 10.00 v Kongresovém centru ČNB.

 
POZVÁNKA
 

Upozornění na aktivity společnosti Pristine Group LLC a obchodní platformy NvestPro

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnost Pristine Group LLC, registrační č. 1327 LLC 2021, adresa First Floor, First ST Vincent Bank LTD Building, James Street, Kingstown VC0100, St. Vincent and the Grenadines, nabízí možnost investice do akcií, akciových indexů, komodit a nástrojů peněžního trhu (forex) prostřednictvím obchodní platformy umístěné na stránkách https://nvestpro.world/.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Pozvánka: Otevření Návštěvnického centra

Již 21. května zahájí provoz nové Návštěvnické centrum ČNB. Přijměte naše pozvání a zúčastněte se jeho slavnostního otevření!

TISKOVÁ ZPRÁVA POZVÁNKA
 
 
 

Očekávané události

 
19. 5. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB