Týdenní souhrn
(18. – 22. 9. 2023)

 
 

Aleš Michl: Nečekejte, že v příštích měsících snížíme sazby. Měnová politika bude přísná do doby, než inflace setrvá kolem 2 %

„Nečekejte vůbec, že snížíme sazby v září, říjnu a podobně. Zapomeňte na snižování sazeb. Budeme mít dál přísnou měnovou politiku do té doby, než si budeme jisti, že inflace nebude jenom v prvním pololetí kolem 2 %, ale i nadále setrvá okolo 2 %,“ řekl guvernér ČNB Aleš Michl v pořadu Partie na CNN Prima News.

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait: Budeme velmi opatrní

Viceguvernér Jan Frait v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že bankovní rada bude příští týden podrobně diskutovat o strategii budoucího snižování sazeb. Úroková sazba ale téměř jistě zůstane stabilní na úrovni 7 %. „Umím si představit, že při listopadovém nebo prosincovém jednání budeme v situaci, kdy budeme mít vysokou míru důvěry v prognózu, která bude pokračovat v tom dezinflačním směru. Nedá se vyloučit, že by se bankovní rada shodla na snížení sazeb ještě v letošním roce. Neumím tomu ale přisoudit míru pravděpodobnosti,” uvedl Jan Frait.

 
ROZHOVOR
 

Budova ČNB se vrací do původní podoby. Na průčelí jsou zpět emblémy, které odstranili nacisté

Česká národní banka dnes na své budově slavnostně odhalila emblémy Živnostenské banky. Zdobné prvky v podobě písmen ŽB se po osmdesáti letech vrátily na své původní místo – mříže oken budovy v ulici Na Příkopě. Svědectví o existenci těchto emblémů a také příčinu jejich odstranění objevili pracovníci ČNB teprve nedávno v historických dokumentech archivu centrální banky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Tomáš Holub: Ekonomický vývoj v České republice z pohledu měnové politiky

Prezentace člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba Ekonomický vývoj v České republice z pohledu měnové politiky z online semináře European Economics and Financial Centre konaného 18. září 2023

 
PREZENTACE (pdf, 1 MB, anglicky)
 

Petr Král: Potvrzuje se nastoupený trend snižování meziroční inflace

„Domácí i vnější inflační tlaky velice rychle zmírňují. Dezinflační proces má potenciál v dohledné době doručit splnění našeho dvouprocentního inflačního cíle. S určitou přerývkou, která nastane během podzimu,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král v rozhovoru pro pořad Agenda Seznam Zpráv.

 
ROZHOVOR
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 27. září 2023

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 27. září 2023 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Komunikace prognóz centrálních bank a jejich nejistot

Důležitou součástí činností centrálních bank je příprava prognóz budoucího makroekonomického vývoje, hodnocení jejich rizik a nejistot a rovněž následná komunikace obojího. Centrální banky přitom používají různé způsoby, jak informovat veřejnost a další ekonomické subjekty o pestrosti možných scénářů dalšího vývoje. Mezi centrálními bankami se liší rovněž role úrokových sazeb a měnového kurzu při zpracování prognózy. Jednotlivé přístupy, jejich výhody a nevýhody a praxi vybraných centrálních bank popisuje článek Natálie Dvořákové.

 
ČNBLOG
 

Globální ekonomický výhled 9/2023

Zářijové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na praktické aspekty spjaté s modelováním hospodářského a finančního cyklu a přináší srovnání jejich vývoje pro významné světové ekonomiky – USA, Japonsko, Spojené království, Německo a Francii. 

 
PUBLIKACE (pdf, 2 MB)
 

Monitoring centrálních bank III/2023

Inflace ve většině sledovaných zemí pokračuje v postupném poklesu, stále se však nachází na vysokých hodnotách. Americký Fed po červnové pauze v červenci znovu zvýšil pásmo pro hlavní úrokovou sazbu a své sazby zvyšovaly i další centrální banky, naopak v Polsku již došlo k poklesu sazeb. Téma pod lupou se věnuje komunikaci prognóz centrálních bank a s nimi spojených nejistot. Ve vybraném projevu popisuje viceguvernér BoE Dave Ramsden dosavadní zkušenosti této banky s kvantitativním utahováním.

 
PUBLIKACE (pdf, 661 kB)
 

Zemřel bývalý člen bankovní rady profesor Kamil Janáček

Kamil Janáček, bývalý člen bankovní rady ČNB, zemřel 20. září 2023 v Praze ve věku 80 let. Členem bankovní rady byl v letech 2010 až 2016. V ČNB dohlížel řadu odborných útvarů, mimo jiné sekci měnovou a statistiky, sekci bankovních obchodů, samostatné odbory finanční stability a ekonomického výzkumu a další.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Eva Zamrazilová: Kamil Janáček měl své „řemeslo” rád a dělal ho na špičkové úrovni

„Vždycky s oblibou říkal, jak moc má rád své ‚řemeslo‘ – myslel tím samozřejmě práci makroekonoma. Měl ho nejen rád, dělal ho i na špičkové úrovni a byl uznávaným makroekonomem nejen doma, ale i v zahraničí,” píše viceguvernérka Eva Zamrazilová ve své vzpomínce na bývalého člena bankovní rady ČNB Kamila Janáčka.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Sekci kancelář nově povede Vladimír Kruliš

Novým ředitelem sekce kancelář České národní banky se od 1. října 2023 stává Vladimír Kruliš. Rozhodla o tom bankovní rada ČNB na svém jednání 21. září 2023, a to na základě výsledků vnitřního výběrového řízení.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity „INVEST GATE LTD“

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „INVEST GATE LTD“, který veřejnosti nabízí možnost investování prostřednictvím webové stránky https://trade.investgateltd.com/cz, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity „KRYSPIN GROUP“

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „KRYSPIN GROUP“ nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Diskusní fórum ČNB na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně

Česká národní banka a Fakulta managementu a ekonomiky UTB ve Zlíně vás zvou na Diskusní fórum ČNB s guvernérem Alešem Michlem, viceguvernérem Janem Fraitem, členem bankovní rady Janem Kubíčkem a dalšími významnými ekonomy a hosty. Akce se uskuteční 17. října 2023 v prostorách Auly Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Registrace spuštěna.

Témata:

  • Cesta k cíli – úvodní projev guvernéra ČNB Aleše Michla
  • Panel I: Měnová politika a návrat k normálu – téma uvede člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček
  • Panel II: Příběh českého bankovnictví – téma uvede viceguvernér ČNB Jan Frait
 
POZVÁNKA
 

Nekonvenční měnová politika u konce s dechem?

Česká národní banka ve spolupráci s Českou společností ekonomickou zvou na diskusi viceguvernéra Jana Fraita a ekonoma Miroslava Singera s názvem Nekonvenční měnová politika u konce s dechem? Aneb jak čtvrtstoletí vysoce uvolněné měnové politiky v Japonsku ovlivnilo makroekonomické myšlení. Moderátorem bude člen bankovní rady Jan Kubíček. Akce se uskuteční v pondělí 9. října 2023 od 15.00 v Kongresovém centru ČNB. Registrace spuštěna.

Témata:

  • Implikace japonských zkušeností pro hospodářskou politiku ve vyspělých zemích
  • Hodnocení přínosů a nákladů nekonvenčních politik z poslední dekády
 
POZVÁNKA
 

Ze sociálních sítí

ČNB: Po 80 letech se budova ČNB vrací do původní podoby. Na mříže oken budou postupně umístěny emblémy Živnostenské banky. Ty v roce 1943 nechali odstranit nacisté. Emblém slavnostně odhalili guvernér ČNB Aleš Michl, primátor Prahy Bohuslav Svoboda a kardinál Dominik Duka.


E. Zamrazilová: Byl to nejen dobrý ekonom, ale především dobrý člověk. Čest jeho památce.


A. Michl (repost E. Zamrazilové): Byl. Upřímnou soustrast rodině za celou @CNB_cz.


ČNB: Viceguvernér Jan Frait dnes v ČNB přivítal zástupce vietnamské Komise pro dohled nad finančním trhem, kteří projevili zájem o zkušenosti s udržováním finanční stability a dohledem nad finančním trhem v ČR. ČNB pro ně na tato témata připravila seminář.


A. Michl: Budu rád, když se podíváte na nedělní Partii @CNNPrima: Nečekejte brzké snížení úrokových sazeb. Měnová politika bude přísná do té doby, než si budeme jistější, že inflace v budoucnu setrvá u cíle 2 %. Poslední prognóza: v první polovině roku 2024 inflace kolem 2 procent. Ale jádrová inflace stále na výhledu přes 3 procenta - proto stále přísnost namístě. @cnb


ČNB: Člen bankovní rady Jan Procházka se koncem minulého týdne účastnil setkání ekonomických ministrů a zástupců centrálních bank zemí EU v Santiagu.


Santiago de Compostela. Btw the Eurogroup gave its support to the candidacy of Piero Cipollone to become the new member of the @ecb Executive Board. Congratulations, Piero.

 
 
 

Očekávané události

 
25. 9. 2023
 
27. 9. 2023
 
29. 9. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB