Týdenní souhrn
18. – 22. 1. 2021

 
 

Rozhovor guvernéra pro Ekonomický magazín

„ČNB od ukončení intervencí ani minutu na devizovém trhu neintervenovala a ani se na nic takového nechystáme. Naše situace není tak dramatická, abychom k tomuto nástroji museli sahat, a věřím, že ani nebude,“ uvedl guvernér Jiří Rusnok v rozhovoru.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Plán EU půjčit si 750 miliard eur na obnovu ekonomik vnímám jako zlomový

„Až čas ale ukáže, zda jde o zárodek budoucí evropské federace, nebo se jedná o jednorázovou akci, která do hospodaření států EU může vnést tzv. morální hazard,“ říká ve vloguČNB viceguvernér Marek Mora.

 
VLOGČNB
 

čnBlog – Odhad dopadu pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR (aktualizace)

Další aktualizace blogu Aleše Michla a Tomáše Adama na téma rychlý odhad dopadů COVID-19 na českou ekonomiku podle posledních aktuálních dat o vývoji spotřeby elektřiny a pod. „Co dopředu naznačila spotřeba elektřiny, potvrzují i se zpožděním zveřejněná makro data: průmysl a export meziročně dohnaly úroveň před covidem.“

 
BLOG
 

Nemovitosti zdražují rychleji, než ČNB čekala. Krocení hypoték se blíží

Pokud začnou být lidé optimističtější, nebo aspoň méně pesimističtí, ekonomika bude oživovat a zároveň zůstanou úrokové sazby nízké, budeme muset hypoteční trh omezit, říká ředitel sekce finanční stability Jan Frait v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB vydává zprávu o úvěrech s odkladem splátek k 31. 12. 2020

ČNB zveřejnila zprávu o úvěrech, u nichž klienti v loňském roce čerpali odklad splátek nebo jiné úlevy v souvislosti s dopady pandemie nemoci COVID-19. Zpráva vychází z údajů tuzemských bank k 31. 12. 2020 a analyzuje situaci po konci zákonného moratoria na splátky úvěrů, které mohli občané a firmy využít mezi dubnem a koncem října 2020 v souvislosti s dopady opatření proti šíření nemoci COVID-19.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Šetření úvěrových podmínek bank – I/2021

Poptávka domácností po úvěrech na bydlení ve 4Q 2020 dále vzrostla a úvěrové standardy tohoto segmentu pětina bankovního trhu uvolnila. Naopak, u úvěrů nefinančním podnikům třetina trhu úvěrové standardy zpřísnila.  

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Využitelnost kapitálových rezerv v prostředí závazného požadavku na pákový poměr

Tematický článek 6/2020 Lukáše Pfeifera upozorňuje, že požadavek na pákový poměr platný od června 2021 může v některých krajních situacích zabraňovat plné účinnosti kapitálových rezerv k absorpci ztrát.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB WP 8/2020 – On the Determinants of Life and Non-Life Insurance Premiums

Výzkumná práce Martina Hoduly, Jana Janků, Martina Časty a Adama Kučery testuje potenciální determinanty vývoje v pojistném sektoru. Ukazuje, že pojistné v životním i neživotním pojištění se vyvíjí souběžně s hospodářským cyklem a vykazuje kladnou vazbu na vyšší úspory a rozvinutější finanční systém. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled – leden 2021

První letošní vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto čísla se věnuje rizikům aktuální krize pro finanční sektor, a představuje aktuální aktivity v oblasti problematických úvěrů a jejich možné řešení pomocí společností spravující aktiva (AMC) v kontextu historické zkušenosti.

 
PDF, 1,3 MB
 
 
 

Očekávané události

 
25. 1.
 
28. 1.
 
29. 1.
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB