Týdenní souhrn
4. – 8. 10. 2021

 
 

Písemný záznam z jednání bankovní rady a graf rizik inflační prognózy

Většina členů bankovní rady hodnotila rizika a nejistoty letní prognózy jako výrazně proinflační, a tudíž vyžadující rychlejší zvyšování úrokových sazeb ve srovnání se stávající prognózou. Značná část debaty byla věnována vnějším nákladovým šokům, které mají na aktuální vysoké domácí inflaci nemalý podíl a které oproti dřívějším předpokladům přetrvají delší dobu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

J. Rusnok v nedělní TV debatě

Guvernér Jiří Rusnok a bývalý viceguvernér Mojmír Hampl debatovali v Otázkách Václava Moravce o inflačních tlacích a reakci ČNB v podobě razantního zvýšení základních úrokových sazeb. 

 
VIDEO (externí odkaz na web ČT)
 

Dohledové zátěžové testy opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

Česká národní banka v září dokončila letošní dohledové zátěžové testy bank a pojišťoven. Jejich výsledky prokázaly, že oba sektory jsou i nadále připraveny odolávat zhoršeným ekonomickým podmínkám. Testování bylo provedeno na datech z konce roku 2020.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB mění kapitálovou rezervu omezující rizika spojená se systémovou významností institucí

ČNB bude nově omezovat rizika spojená se systémovou významností finančních institucí stanovením kapitálové rezervy pro jiné systémově významné instituce (dále „rezerva J-SVI“) namísto dosud uplatňované kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika (dále „rezerva KSR“). ČNB stanovuje rezervu J-SVI pěti institucím v rozsahu 0,5 – 2,5 % jejich celkové rizikové expozice. Tato změna vychází z transpozice směrnice CRD V do českého právního řádu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Přístup ČNB ke stanovení kapitálové rezervy pro jiné systémově významné instituce: historie a současnost

Článek Lukáše Pfeifera představuje přístup ČNB ke stanovení kapitálové rezervy a jeho změny vyvolané transpozicí směrnice CRD V do českého právního řádu.

 
TEMATICKÝ ČLÁNEK
 

čnBlog – Finanční stabilita vs. finanční rizika ze změny klimatu

Do popředí zájmu dohledových orgánů včetně ČNB se v posledních letech dostala finanční rizika vyplývající z potenciálních změn klimatu kvůli jejich možnému dopadu na stabilitu a odolnost finančních institucí a potažmo celého finančního systému. Blog autorů ze sekce finanční stability ČNB popisuje jednotlivá finanční rizika plynoucí ze změny klimatu a upozorňuje na nutnost zátěžového testování i v této oblasti.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Toleranční pásmo inflačního cíle a jeho úskalí

Variation band, tolerance band, uncertainty band, control range, inflation range, target range atd. Názvosloví, které centrální banky používají pro toleranční pásmo, je skutečně rozmanité. Není ale jediným bodem debat, které se o tolerančních pásmech vedou. Lucie Matějková rozvádí problematiku inflačních cílů, které se věnovala v článku Inflační cíle vybraných centrálních bank.

 
ČNBLOG
 

Jihlava na zlaté minci ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci v hodnotě 5 000 Kč věnovanou městu Jihlava. Jedná se o druhé české město ztvárněné na zlaté minci ČNB z celkem desetidílného cyklu Městské památkové rezervace. Mince je v prodeji od 5. října 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Přednáška pro děti od Luboše Komárka

Jak co nejlépe naložit s kapesným? O tom a mnohém dalším bude dětem a jejich rodičům povídat Luboš Komárek ze sekce měnové, jeden z autorů vzdělávací prezentace Osobní finance, ve středu 13. října od 16.00 v Galerii Vinohradská 12.

POZVÁNKA REGISTRACE
 

Navštivte Expozici ČNB v Brně

Od pondělí 20. září 2021 můžete opět navštívit naši brněnskou expozici „Lidé a peníze“. Představí vám ucelenou historii vývoje měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Otevřeno bude ve všední dny od 9.00 – nezapomeňte si zarezervovat termín!

 
VÍCE INFORMACÍ
 
 
 

Očekávané události

 
11. 10. 2021
 
12. 10. 2021
 
13. 10. 2021
 
14. 10. 2021
 
15. 10. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!