Týdenní souhrn
(28. 11. – 2. 12. 2022)

 
 

ČNB potvrdila nastavení limitů pro hypoteční úvěry, proticyklickou kapitálovou rezervu ponechala na 2,5 %

Bankovní rada ČNB ponechala v platnosti nastavení závazných limitů ukazatelů pro poskytování hypotečních úvěrů, které platí od 1. dubna 2022. Bankovní rada ČNB rozhodla také o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy na úrovni 2,5 %, kterou budou banky povinny dodržovat od 1. dubna 2023. Písemný záznam z jednání bude zveřejněn 16. prosince 2022.

TISKOVÁ ZPRÁVA OPATŘENÍ AUDIO, VIDEO
 

Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí 2022 nepatrně nad prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 3. čtvrtletí roku 2022

 
KOMENTÁŘ
 

Jak bojujeme proti inflaci a brzdíme kolotoč peněz

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

čnBlog – Kurz koruny je na dohled své fundamentální rovnováze

„Česká koruna je dlouhodobě nejstabilnější měnou regionu,“ píší Luboš Komárek a Martin Motl ze sekce měnové ČNB. Ve svém blogovém příspěvku zpochybňují některá vyjádření domácích i zahraničních finančních institucí o dlouhodobém a výrazném fundamentálním nadhodnocení koruny a existenci potenciálních tlaků na její budoucí oslabování.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Dlouhodobé dopady vysokých cen energií: Kdo nakonec vydělá?

Vysoké ceny energií jsou pro ekonomiky bolestivé. Z dlouhodobého hlediska ale existují mechanismy, které ekonomickým subjektům umožňují se na ně adaptovat a svou potřebu dovozů energií snížit. „To může do budoucna učinit evropské země méně zranitelné vůči energetickým šokům,“ píší Oxana Babecká Kucharčuková a Jan Brůha ze sekce měnové ČNB.

 
ČNBLOG
 

Upozornění ČNB na aktivity

 

Seminář prof. Michaela Webera v ČNB

Česká národní banka pořádala 25. listopadu 2022 ve spolupráci s Českou společností ekonomickou seminář profesora Michaela Webera (University of Chicago) na téma Subjective Inflation Expectations and Monetary Policy Communication: The Role of Medium, Messenger, and Message. Seminář moderoval viceguvernér ČNB Marek Mora.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

V době, kdy je hlavní cíl podstatné snížení inflace, musíme být velmi přísní a neslevovat v nárocích na banky i jejich klienty, aby vznikalo méně dluhů. Dnes výborná odborná tiskovka vedená @KubelkovaKarina +skvělý tým finanční stability z @CNB_cz.


7 bodů proti inflaci: “Problém je, že jsme přepnuli z exportu, z přílivu zahraničních investic, z píle a produktivity, na spotřebu, dluhy a jakousi nárokovou ekonomiku, ve které žádáme po státu vše zaplatit”. Guvernér Aleš Michl na dnešním ČEF.

 
 
 

Očekávané události

 
5. 12. 2022
 
6. 12. 2022
 
7. 12. 2022
 
8. 12. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB