Týdenní souhrn
(28. 8. – 1. 9. 2023)

 
 

Zápisky guvernéra z konference v Jackson Hole 2023

Guvernér Aleš Michl již podruhé zastupoval Českou národní banku na sympoziu centrálních bankéřů a předních ekonomů v americkém Jackson Hole. „Měnové politiky šly v posledních letech z extrému do extrému,“ píše v zápiscích z konference.

 
CELÝ TEXT
 

Hrubý domácí produkt v 2. čtvrtletí 2023 mírně nad prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 2. čtvrtletí roku 2023

 
KOMENTÁŘ
 

Inflační očekávání finančního trhu – srpen

Výsledky srpnového průzkumu jednoznačně naznačují, že analytici počítají s dalším zpomalováním inflace. To by však s ohledem na slabou domácí poptávku mělo být doprovázené menší ekonomickou aktivitou v letošním i příštím roce. Zároveň žádný z dotázaných respondentů nepředpokládá, že by ČNB na svém následující měnověpolitickém zasedání přistoupila ke změně základních úrokových sazeb. S ohledem na rétoriku ČNB by mohl být jejich pokles odložen až na příští rok. Během první poloviny roku 2024 by však klíčové sazby měly relativně rychle klesat. Po formálním ukončení intervenčního režimu kurz koruny oslabil. Analytici se domnívají, že se tak přiblížil k fundamentálně rovnovážné úrovni, které by se mohl příštích dvanáct měsíců držet.

 
PDF, 922 kB
 

Téma: Inflace na ústupu

Inflace dosáhla vrcholu v září 2022, kdy v meziročním vyjádření činila 18 %. Letos v únoru započal trend jejího postupného poklesu (tzv. dezinflace) a už v červnu se dostala na jednociferné hodnoty. Jaký vývoj inflace nás čeká v následujících měsících? A kdy se dostaneme ke 2 %, tedy k inflačnímu cíli ČNB?

 
TÉMA
 

čnBlog – Komu se poskytovaly hypoteční úvěry, které se nacházely na okraji distribuce?

Článek Jiřího Gregora a Zlatuše Komárkové ze sekce finanční stability se zaměřuje na popis charakteristik distribučně okrajových hypotečních úvěrů, a to z pohledu ukazatele DSTI, výdajů dlužníků a výše jednotlivých úvěrů.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Míra úspor v eurozóně a ČR – potenciál pro vývoj spotřeby?

Míra úspor se napříč zeměmi eurozóny historicky liší, během pandemie ale došlo k jejímu růstu u všech zemí, a to nejen v eurozóně. Nicméně ani po odeznění pandemie se míra úspor nevrátila na úroveň před rokem 2020. Poté, co Ruská federace v únoru 2022 zaútočila na Ukrajinu, došlo na celosvětovém trhu k růstu cen energií, což se projevilo v růstu cenové hladiny, a evropské domácnosti opět začaly více spořit. Článek se věnuje vývoji v největších ekonomikách eurozóny a České republice a popisuje podrobněji důvody pro takové chování domácností.

 
ČNBLOG
 

Česká národní banka cílem kybernetického útoku

Česká národní banka se v pátek 1. září v ranních hodinách stala terčem cíleného útoku DDoS (Distributed Denial of Service), který může způsobit zpomalení, případně nedostupnost webu ČNB. Útok nezasáhl vnitřní informační systémy, nedošlo k úniku žádných dat.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity subjektu vystupujícím pod názvem „AREASS“ či „AREASS GROUP“

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „AREASS“ či „AREASS GROUP“, který se neoprávněně prezentuje jako subjekt disponující povolením k činnosti uděleným ČNB a na webových stránkách https://areastandard.com/cz nabízí obchodování s měnovými páry (forex), akciovými indexy, komoditami a kryptoměnami, a dále uvádí, že vykonává činnost investiční společnosti a samostatného investičního fondu, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Ze sociálních sítí

Měnové politiky šly v posledních letech z extrému do extrému, píše guvernér Aleš Michl. Střídání období extrémně nízkých a vysokých sazeb přitom podle něj vyvolává řadu problémů. Přečtěte si jeho postřehy z ekonomického symposia v americkém Jackson Hole.


ČNB – Guvernér Aleš Michl již podruhé zastupoval Českou národní banku na symposiu centrálních bankéřů a předních ekonomů v americkém Jackson Hole. V čem tkví význam této celosvětově sledované konference?


A. Michl – Agentura Fitch právě publikovala zprávu potvrzující dobrý rating Česka. Výhled ale negativní/hlavní problém veřejné finance. Nižší deficit veřejných financí ve 2024 proti 2023 je důležitý předpoklad jak pro dobrou známku Česka tak pro nízkou inflaci v příštím roce.

 
 
 

Očekávané události

 
4. 9. 2023
 
6. 9. 2023
 
7. 9. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB