Týdenní souhrn
(24. – 28. 7. 2023)

 
 

Aleš Michl: Současná úroveň inflace zatím neumožňuje snížit úrokové sazby

Při projednávání Zprávy o dohledu nad finančním trhem v roce 2022 pronesl guvernér ČNB Aleš Michl v Senátu Parlamentu České republiky projev o současném boji s inflací, průběhu likvidace Sberbank a hospodaření České národní banky.

 
PROJEV
 

Jan Frait: Pokles úrokových sazeb bude mírně nižší než očekávání trhu

„Jsme si velmi jistí, že inflace v relativně krátkém horizontu poklesne na skutečně nízké jednociferné úrovně,“ uvedl viceguvernér ČNB Jan Frait pro agenturu Reuters. „Ve světle toho pro mě není zvyšování sazeb na pořadu dne,“ dodal v rozhovoru před blížícím se měnověpolitickým zasedáním bankovní rady.

 
ROZHOVOR
 

Jan Procházka: Očekávání trhu ohledně poklesu sazeb jsou příliš optimistická

„Osobně si nedovedu představit, že letos dosáhneme shody na snižování úrokových sazeb, pokud se neobjeví nějaká nová a zásadní rizika pro ekonomiku,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg člen bankovní rady ČNB Jan Procházka.

 
ROZHOVOR
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 3. srpna 2023

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 3. srpna 2023 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

čnBlog – Digitální euro jako lakmusový papírek zájmu o společnou měnu?

„Zmenšující se rozdíl mezi úrokovými sazbami u nás a v eurozóně v důsledku utahování měnové politiky ECB již brzy ukáže, jak vážně to česká ekonomika s eurem myslí. Pokud se projekt digitálního eura spustí dle plánu, mohl by se vlastně stát každodenním plebiscitem o přijetí eura,“ uvádí v blogovém příspěvku Jan Procházka, Jiří Schwarz a Michal Vodrážka.

 
ČNBLOG
 

Jakub Matějů: Inflace by v lednu mohla být na úrovních kolem dvou procent

„Pokud nepřijdou nějaká překvapení, a zatím to vypadá, že velké šoky z posledních let se neopakují, a zůstaneme v meziměsíční inflaci v příjemných hodnotách poblíž nuly, tak by inflace měla zvolnit do oblasti kolem sedmi procent v následujících měsících. Efektem již zmíněné meziroční srovnávací úrovně se inflace až v lednu skokově sníží na úroveň kolem dvou procent. Nyní připravujeme novou prognózu, takže ta čísla budeme trošičku zpřesňovat,“ řekl v rozhovoru pro server Newstream Jakub Matějů, náměstek ředitele sekce měnové.

 
ROZHOVOR
 

Upozornění na aktivity subjektu vystupujícím pod názvem AIDO Group

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „AIDO Group“, který veřejnosti nabízí možnost investování do Skupiny ČEZ, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Kam v létě za zábavou a poučením? Přijďte do Návštěvnického centra ČNB!

Česká národní banka zve veřejnost do svého Návštěvnického centra během letních měsíců. Zábavné aktivity, interaktivní obrazovky a kvízy expozice Za měnou vás vtáhnou do světa peněz a ekonomiky. Prohlédnout si můžete také krátkodobou výstavu Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993, vytvořenou k 30. výročí oddělení československé měny. Po prohlídce je navíc pro adrenalinové nadšence připravena v okolí České národní banky také úniková hra, pomocí které se zapojíte do honby za finančními podvodníky. Nabídka pro děti a dospělé je zcela zdarma, rezervace není nutná.

 
POZVÁNKA
 

Autentická nahrávka. Pozor, takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

Ze sociálních sítí

Očekávání trhu ohledně snižování sazeb jsou aktuálně nadměrná a centrální banka již několikrát upozorňovala, že se nenaplní. Osobně si nedovedu představit snížení sazeb dokud nebudu mít dostatečnou jistotu, že inflace míří k 2% cíli, a to setrvale.


Rozvoj používání #AI může již v docela blízké budoucnosti ovlivnit nejen fungování finančních trhů, ale i charakter měnových politik centrálních bank. Zejména pokud zlomí nepříznivé trendy ve vývoji produktivity, řekl viceguvernér Jan Frait na 21. ročníku ocenění Zlatá koruna.


Cestovatelská sobota v Návštěvnickém centru ČNB – 29. červenec


Reels ČNB k podvodům.

 
 
 

Očekávané události

 
31. 7. 2023
 
2. 8. 2023
 
3. 8. 2023
 
4. 8. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB