Týdenní souhrn
13. – 17. 12. 2021

 
 

Guvernér – Inflační epizoda ne šok

Rozhovor guvernéra Rusnoka pro MF Dnes o současné inflaci a potřebě ještě dále zvýšit úrokové sazby v blízkém období: „Prosím, nenazývejme současnou inflační epizodu, šokem. Inflační šok by představoval růst cen v řádu desítek procent. To nenastane... Ale situace ještě vyžaduje určitý posun úrokových sazeb nahoru.“

 
ROZHOVOR
 

Guvernér – Zvyšování sazeb ještě neskončilo

Rozhovor Jiřího Rusnoka pro agenturu Bloomberg: ČNB musí pokračovat v rychlém zvyšování úrokových sazeb, aby udržela inflaci pod kontrolou, na zasedání 22. 12. 2021 bude potřeba zvednout sazby pravděpodobně o více než půl procentního bodu.
„Samozřejmě mně by se líbilo, kdybychom postupovali více méně standardně – a pro mě je ještě 50 bazických bodů standardních – ale chápu, že ta situace bude tlačit na minimálně ještě jedno rychlejší zvýšení. Ukazuje se, že při nasycení proinflačních tlaků budeme muset překročit naši neutrální úroveň sazeb a asi se budeme muset příští rok posunout spíše někam ke 4 % než ke 3 %,“ řekl guvernér.

 
CELÁ ZPRAVA
 

M. Mora – Vývoj inflace znamená, že ČNB nemůže s dalším razantním krokem příliš dlouho čekat

Rozhovor viceguvernéra Marka Mory pro Reuters o dalším výhledu měnové politiky ČNB: „Inflační vývoj je podle mě faktorem k tomu, že nemůžeme příliš dlouho čekat a že budeme muset něco výraznějšího udělat už teď v prosinci," řekl. „Tak jak jsem si ještě před 14 dny myslel, že by to prosincové jednání o měnové politice mohlo být jedno z těch standardnějších zasedání, tak mám obavu, že až tak standardní nebude. Mám pocit, že budu mít volbu někde mezi zvýšením sazeb o 50 nebo 75 bazických bodů," dodal.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Holub – Inflace může dočasně přesáhnout 7 %

Hodnocení inflace, její výhled a očekávané kroky měnové politiky ČNB ve vystoupení člena bankovní rady Tomáše Holuba v České televizi.

OTÁZKY VÁCLAVA MORAVCE UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
 

Debata T. Holuba a H. Horské – ČNB a její šoková terapie. Obstojí?

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub v debatě s ekonomkou Helenou Horskou o současné inflaci, úsilí měnové politiky dostat ji zpět na úroveň 2% cíle a dalších ekonomických tématech. Debata byla živě vysílána 14. 12. 2021.

 
VIDEO
 

čnBlog – Budou jednou kvantové počítače řídit devizové rezervy? (díl 1)

Finančnictví bylo vždy závislé na výpočetní technice. V posledních několika letech se globální finanční instituce zabývají možností rozšíření svého „výpočetního arzenálu“ o tzv. kvantové počítače. Jakožto významný investor a regulátor trhu, nemůžeme tento doslova kvantový skok pominout. Chcete-li se dozvědět, jak by se kvantové počítače mohly v budoucnu ve finančnictví uplatnit, je tento blog právě pro Vás.

 
ČNBLOG
 

Globální ekonomický výhled – prosinec

Poslední letošní číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání poskytuje bližší pohled na trojí význam tzv. evropského plánu na podporu oživení (NGEU), a to jako největšího fiskálního transferu v dějinách EU, jako novinky na evropských finančních trzích a jako nástroje pro transformaci evropské ekonomiky. 

 
PDF, 1,9 kB
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 22. prosince 2021

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 22. prosince 2021 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Novoročenka 2022

Vše nejlepší do nového roku roku 2022.
 

STOJÍME ZA VÁMI I V ROCE 2022!

 
PF 2022 (Video)
 
 
 

Očekávané události

 
20. 12. 2021
 
21. 12. 2021
 
22. 12. 2021
 
23. 12. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!