Týdenní souhrn
(7. – 11. 8. 2023)

 
 

Jan Kubíček: Směřujeme k dvouprocentnímu cíli

„Za pět měsíců nebo za půl roku bychom měli být na dvouprocentním cíli,“ řekl člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček v pořadu Události, komentáře ČT24.

 
ROZHOVOR
 

Jakub Matějů: V příštích dvou měsících inflace dále klesne

Náměstek ředitele sekce měnové ČNB Jakub Matějů v rozhovoru pro pořad 90' ČT24 uvedl, že inflace se v posledních měsících stabilizuje. „Začátkem příštího roku by se měla dostat do blízkosti 2% cíle České národní banky,“ dodal.

 
ROZHOVOR
 

Zpráva o měnové politice – léto 2023

Bankovní rada po projednání Zprávy o měnové politice – léto 2023 ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Základní scénář letní prognózy implikuje pokles tržních úrokových sazeb na celém výhledu. Inflace se bude dále snižovat, pouze na podzim se klesající trend dočasně přeruší vlivem statistického efektu úsporného energetického tarifu z loňského roku. Po jeho odeznění inflace na začátku příštího roku skokově klesne do blízkosti 2% inflačního cíle. Domácí ekonomická aktivita bude letos zhruba stagnovat a její zřetelný růst se obnoví v příštím roce.

 
PUBLIKACE
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z měnověpolitického jednání bankovní rady ČNB dne 3. srpna 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflace v červenci 2023 v souladu s prognózou dále znatelně klesla

Červencová inflace byla ve srovnání s letní prognózou ČNB pouze o jednu desetinu procentního bodu nižší. Příčinou byl zejména pomalejší růst cen potravin, lehce nižší byla i jádrová inflace. V opačném směru na odchylku od prognózy působil o něco rychlejší růst regulovaných cen. Ceny pohonných hmot se vyvíjely v souladu s prognózou.

 
KOMENTÁŘ
 

čnBlog – Roční vyhodnocení předpovědí obsažených v GEVu

Globální ekonomický výhled (GEV) přináší každý měsíc pravidelný přehled nejnovějších předpovědí ekonomického vývoje od mezinárodních institucí, vybraných centrálních bank a agentury Consensus Economics. Jak přesné jejich výhledy v loňském roce byly?

 
ČNBLOG
 

Zátěžové testy opět prokázaly vysokou odolnost domácích bank a pojišťoven

České banky a pojišťovny jsou i nadále schopné odolávat zhoršeným ekonomickým podmínkám. Bankovní sektor disponuje odpovídajícím kapitálovým polštářem, který umožňuje čelit i silným negativním šokům. Také pojišťovny jsou dostatečně kapitálově vybavené a dokážou absorbovat relativně významné změny rizikových faktorů. Vyplývá to z výsledků dohledových zátěžových testů České národní banky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB

Na stránce Finanční trhy byla zveřejněna Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB s údaji o jejich členění, výnosu, struktuře a měnové kompozici k 30. červnu 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Srpen v Návštěvnickém centru ČNB

Chystáte se na návštěvu Návštěvnického centra ČNB během srpna? Zbystřete! Během srpnových sobot (5., 12., 19. a 26. srpna) budou z provozních důvodů pražské expozice Návštěvnického centra uzavřeny. Avšak nesmutněte, místo toho pro vás otevíráme pondělky! Na programu se nic nemění, čekají na vás pravidelné komentované prohlídky, mnoho doprovodných materiálů, úniková a stopovací hra nebo tematické aktivity. Otevírací doba je pondělí až pátek od 9.00 do 17.00. Otevírací doba brněnských expozic se nemění.

 
POZVÁNKA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Viceguvernérka ČNB @EZamrazilova, viceguvernér indonéské provincie Bali Tjokorda Oka Artha Ardana Sukawati a velvyslanec ČR v Indonésii Jaroslav Dolecek se dnes setkali v pražském ústředí České národní banky. Diskutovali o rozvoji ekonomických vztahů mezi ČR a Indonésií.


ČNB – V období končícím 6. srpna 2023 signalizuje vysokofrekvenční index ekonomické aktivity Rushin mezičtvrtletní pokles české ekonomiky o 0,2 %.


ČNB – V následujících měsících čekáme další odeznívání meziroční inflace. V říjnu pak vyskočí o nějaké procento, procento a půl výše, ale to bude jen statistický relikt loňského roku, kdy došlo k zavedení úsporného tarifu v cenách energií pro domácnosti, říká Jakub Mateju k inflaci.

 
 
 

Očekávané události

 
14. 8. 2023
 
15. 8. 2023
 
17. 8. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB