Týdenní souhrn
26. – 30. 4. 2021

 
 

ČNB odhalila bustu Jaroslava Preisse

Česká národní banka za účasti guvernéra Jiřího Rusnoka odhalila bustu významného českého bankéře Jaroslava Preisse a zveřejnila online výstavu o jeho životě. Stalo se tak u příležitosti 75 let od jeho úmrtí.

TISKOVÁ ZPRÁVA ONLINE VÝSTAVA
FOTOGALERIE
 

Rozhovor guvernéra J. Rusnoka pro pořad Pražská kavárna Petra Žantovského

Guvernér Jiří Rusnok v rozhovoru pro pořad Pražská kavárna Petra Žantovského o covidové době a jejím dopadu na společnost, o výhodách a rizicích přijetí eura nebo o úskalích, která mohou jednou provázet přechod z hotovosti na digitální peníze.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

V. Benda – Inflaci umíme v případě potřeby zkrotit

Člen bankovní rady Vojtěch Benda a poradce Jakub Matějů v autorském komentáři v deníku Právo: „Dokud je část ekonomiky uzavřena a celé sektory bojují o bytí či nebytí, je růst sazeb předčasný. Až uvidíme zřetelné signály návratu ekonomiky k udržitelnému růstu, nemělo by postupnému návratu měnové politiky k neutrálnímu působení nic stát v cestě.“ 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

V. Benda k výhledu úrokových sazeb

Člen bankovní rady Vojtěch Benda v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že ekonomika se musí nejdříve vrátit na udržitelnou růstovou trajektorii, než ČNB začne s normalizací úrokových sazeb: “Žijeme ve velmi nejisté době, teď je zbytečné trápit se nad tím, zda první zvýšení sazeb přijde za čtyři, pět nebo sedm měsíců.”

 
CELÁ ZPRÁVA (anglicky)
 

Viceguvernér M. Mora v podcastu OMFIF

Viceguvernér Marek Mora o výzvách, které pro ČNB znamenala pandemie koronaviru, jejích dopadech na měnovou politiku centrální banky a na českou ekonomiku a dalších tématech v podcastu OMFIF.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNBvlog – „Bankéř století“ Jaroslav Preiss

29. dubna 2021 to bylo přesně 75 let od úmrtí významného prvorepublikového národohospodáře Jaroslava Preisse. Při této příležitosti ČNB otevřela o jeho osobě a době, ve které žil, virtuální výstavu. „Jeho život a kariéra jsou protknuté mnoha úspěchy, pro které bychom na něj neměli zapomenout, ale také zajímavými zvraty“, říká v rozhovoru Jakub Kunert, hlavní archivář ČNB a kurátor této výstavy. Všechny diváky a posluchače na online výstavu, která byla v den tohoto výročí spuštěna, srdečně zveme.

 
ČNBVLOG
 

čnBlog – Měnová politika a ceny nemovitostí – jak silná je transmise?

Správný odhad dopadu změn měnověpolitických sazeb na ceny nemovitostí je důležitý pro pochopení transmise měnové politiky, jejího vlivu na finanční stabilitu a interakci s obezřetnostními politikami. Autoři blogu Josef Bajzík A Dominika Ehrenbergerová se proto podívali, jak silná tato transmise ve skutečnosti je. 

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Covid na českém trhu práce

Je tomu zhruba rok, co se v České republice objevil covid-19. Související uzavírky různých částí tuzemské ekonomiky a další protipandemická opatření vyústily v loňském roce v bezprecedentně hluboký propad HDP. Jak ale v souboji s koronavirem obstál český trh práce? Odpověď na tuto otázku zkoumá autor blogu Jaromír Gec.

 
ČNBLOG
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 6. května 2021

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 6. května 2021 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Novým ředitelem sekce peněžní ČNB bude Tomáš Trtek

Novým ředitelem sekce peněžní České národní banky se od 1. května 2021 stane současný ředitel samostatného odboru lidských zdrojů Tomáš Trtek. Rozhodla o tom bankovní rada ČNB poté, co se stávající ředitel sekce peněžní Josef Ducháček k 30. dubnu 2021 vzdal svého vedoucího místa.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Grafická úprava webu ČNB

Česká národní banka aktualizovala podobu svých webových stránek. Kromě nové barevnosti přináší tato změna i drobná technická vylepšení. Struktura webu zůstává stejná.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
4. 5. 2021
 
6. 5. 2021
 
7. 5. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!