Týdenní souhrn
(24. – 27. 10. 2022)

 
 

Eva Zamrazilová – Sedm procent je dostatečně vysoko

Viceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro MF Dnes o vývoji inflace a měnové politice. „Sazby už svou práci odvádějí, vidíme ochlazený trh s hypotékami a zpomaluje spotřeba domácností,“  tvrdí. Cena za další zvýšení sazeb by podle ní byla příliš vysoká.

 
ROZHOVOR
 

Karina Kubelková – Nacházíme se kolem inflačního vrcholu

Rozhovor Kariny Kubelkové pro Lidové noviny o inflaci a ekonomickém vývoji. „Do konce roku by inflace sice měla zůstat na vysokých meziročních hodnotách, ale nečekáme její výraznější nárůst. Jsme zhruba kolem inflačního vrcholu. Pro příští rok očekáváme pokles inflace s tím, že 2% inflačního cíle bude dosaženo do dvou let. Avšak rizik je stále hodně,“ upozorňuje.

 
ROZHOVOR
 

Nové hlavy k narozeninám Rašína a Engliše

Pravidelný sloupek guvernéra A. Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Tomáš Holub – Hlavní výzva je teď ukotvení inflačních očekávání

Rozhovor člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba pro Reuters. Situace podle něj stále vyzývá k ještě minimálně jednomu dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

 
ROZHOVOR (anglicky)
 

Tomáš Holub – Monetary Policy since 1970s: There and Back Again?

Prezentace Tomáše Holuba, člena bankovní rady ČNB, na téma Monetary Policy since 1970s: There and Back Again? přednesená 26. října na půdě Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI).

 
PREZENTACE (pdf, 3 MB)
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 3. listopadu 2022

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 3. listopadu 2022 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Tříletý průzkum centrálních bank o aktivitě na devizovém trhu a trhu finančních derivátů (2022)

V dubnu 2022 proběhl průzkum obratů na devizovém trhu a trhu finančních derivátů, kterého se zúčastnilo 52 centrálních bank či obdobných autorit z celého světa, včetně České národní banky. Záštitu nad tímto projektem převzala stejně jako v předchozích letech Bank for International Settlements v Basileji (BIS). Cílem tohoto průzkumu je získat informace o velikosti a struktuře devizového trhu a trhu finančních derivátů, které následně slouží nejen jednotlivým centrálním bankám, ale také účastníkům trhu a akademické i široké veřejnosti.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – ČNB a NÚKIB spojují síly při zvyšování kybernetické odolnosti finančního trhu

V současném světě roste bezprecedentním způsobem závislost na digitálních službách, které často nemají svou původní alternativu. Kromě řady příležitostí a přínosů pro uživatele těchto služeb to však zároveň představuje obrovskou výzvu v podobě zvládání pokračujícího transferu rizik do kybernetického prostoru. Dnes jsou tato rizika navíc významně posilována v důsledku eskalace napětí na Ukrajině i v dalších částech světa a hrají tak významnou roli rovněž z hlediska tak zvaných hybridních hrozeb. Ve svém blogu se tomuto tématu věnují Martin Fleischmann a Miroslav Kotrle ze sekce dohledu nad finančním trhem.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Hyperinflace je jiná liga

Současná inflační epizoda ve vyspělých ekonomikách by se podle Martina Kábrta ze sekce měnové ČNB neměla považovat za předzvěst podobného katastrofálního pádu peněz, k jakému došlo např. v Německu během hyperinflačních 20. let 20. století. „Vysoká inflace je nicméně nákladná, pokud v ekonomice zdomácní,“ upozorňuje v novém čnBlogu.

 
ČNBLOG
 

Pozvánka na seminář v ČNB

Česká národní banka ve spolupráci s Českou společností ekonomickou zve na seminář profesora Michaela Webera (University of Chicago) na téma Effective Monetary Policy Communication: The Role of the Message, Medium, and Messenger. Seminář bude moderovat viceguvernér ČNB Marek Mora. Akce se uskuteční 25. listopadu od 10.00 v Kongresovém centru ČNB. Vstup je možný pouze po předchozí registraci.

 
REGISTRACE
 

Ze sociálních sítí

Fitch také jako S&P včera v noci Česku potvrdila výborný rating. Měl jsem s nimi jednání na začátku října; opět výborná práce týmů z @CNB_cz a @MinFinCZ - díky za jejich odborné prezentace pro rating agentury.


Dnes zasedá bankovní rada složená z dětí. Máme den pro rodiny našich zaměstnanců. V zájmu transparentnosti  zveřejňuji i podkladové materiály. @CNB_cz


Velmi si v @CNB_cz ceníme funkční spolupráce s @NUKIB_CZ a hodláme ji do budoucna dále rozvíjet.

 

Halloweenská sobota v Návštěvnickém centru ČNB

Blíží se Halloween! Přijďte si tento strašidelný svátek užít už v sobotu k nám do Návštěvnického centra v Praze. Věděli jste, že i na bankovkách můžeme nalézt hrůzostrašné motivy? Čím by asi platil hrabě Drákula? Možná by se mu líbila naše pětitisícikoruna z roku 1999, u které mikropísmo ve zvětšení vypadá jako skupina netopýrů. Ocenil by nejspíše i švýcarskou bankovku z roku 1957, na jejímž rubu tančí sama Smrtka. A jaká platidla by asi využívala Bílá paní či vlkodlak? Pomozte nám rozřešit tyto záludné otázky! Těšíme se na vás už tuto sobotu 29. října od 10 do 18 hodin v Návštěvnickém centru ČNB.

 
 
 

Očekávané události

 
31. 10. 2022
 
2. 11. 2022
 
3. 11. 2022
 
4. 11. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB