Týdenní souhrn
(13. – 17. 2. 2023)

 
 

Bankovní rada ČNB v obměněném složení

Bankovní rada ČNB má od 13. února obměněné složení. Členy bankovní rady se na šestileté období stali Jan Kubíček a Jan Procházka. Dosavadní člen bankovní rady Jan Frait nyní zastává funkci viceguvernéra. Na svém prvním jednání dne 16. února bankovní rada schválila nové rozdělení kompetencí pro dohlížení odborných sekcí a samostatných odborů ČNB mezi jednotlivé členy. Noví členové v rozhovoru pro ČT24 uvedli, jakým směrem se budou ubírat jejich první kroky v bankovní radě.

OBMĚNA BR KOMPETENCE CITACE
 

Rozhovory guvernéra Aleše Michla pro Blesk a Radiožurnál

„Přebíral jsem vedení bankovní rady ČNB v období nejvyšší inflace v novodobé historii. Jasně jsem řekl, že snížit inflaci je totální priorita,“ uvedl v rozhovoru pro Blesk guvernér Aleš Michl.

Pro Radiožurnál guvernér uvedl: „Data ukazují, že jsme v recesi a poptávka slábne. Je důležité se soustředit na to, abychom ekonomice alespoň zlevnili dovoz. Proto silná koruna. A dohromady to podle mě pro lidi může znamenat to, že můžou očekávat v příštím roce snížení inflace, a tudíž můžou lépe hledět i do budoucna.“

BLESK RADIOŽURNÁL
 

100 let od úmrtí Aloise Rašína

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Jan Frait: Vysoké sazby zůstanou déle

Viceguvernér Jan Frait v rozhovoru pro deník Právo o očekávané vysoké lednové inflaci a prognóze jejího dalšího vývoje. „Předpokládám, že relativně vysoká inflace s námi zůstane po skoro celý letošní rok, nicméně ve druhé polovině roku se sníží na jednociferné úrovně. Příští rok klesne i vlivem vysoké srovnávací základny na velmi nízké hodnoty,” uvedl.

 
ROZHOVOR
 

Eva Zamrazilová: Dlouhá mateřská a nedostatek částečných úvazků je pro české ženy obrovská past

„Ženy si myslí, že dlouhou rodičovskou něco dostaly zadarmo, ale zadarmo není vůbec nic. Postupně a plíživě ztrácí svou kvalifikaci, pracovní návyky a schopnost uplatnit se na trhu. Nevěnujeme tomuto tématu dostatečnou pozornost,“ řekla v podcastu Byznys časopisu Forbes viceguvernérka Eva Zamrazilová.

 
PODCAST
 

Oldřich Dědek: Kritika není fér. Na hodnocení politiky ČNB je čas

"Myslím, že v rámci délky období mezi prvním a druhým mandátem držím rekord. To se tu zřejmě nikomu nepodařilo. A zavedlo mě to do zajímavých časů, kdy měnová politika nebyla určitě nezajímavá, naopak byla možná až adrenalinová," říká Oldřich Dědek v bilančním rozhovoru pro časopis Forbes.

 
ROZHOVOR
 

Jan Blahoslav na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka vydala pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 Kč, která připomíná 500 let od narození biskupa Jednoty bratrské, teologa, humanisty, pedagoga, spisovatele a překladatele Jana Blahoslava. Mince byla uvedena do prodeje ve středu 15. února 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB podporuje Global Money Week

Týden finančního vzdělávání Global Money Week proběhne 20. až 26. března 2023. Cílem této tradiční celosvětové kampaně je bojovat proti chudobě, podporovat finanční gramotnost a šířit osvětu v oblasti finanční prosperity napříč generacemi.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

A. Michl – Hezký pátek z Vídně, kde jsme měli společenské setkání čtyř guvernérů Rakousko/Slovensko/Chorvatsko. Pokud budete mít chvilku, přečtěte si rozhovor níže. Viceguvernér Frait vysvětluje velmi precizně měnovou politiku a co čekat.


E. Zamrazilová – S Veronikou Jonášovou jsme si v podcastu Forbes povídali o navracení se žen na trh práce po rodičovské dovolené, která patří v evropském měřítku k jedné z nejdelších. Málo využíváme částečné úvazky a ženy tak přichází o svůj potenciál.


ČNB – Jan Mayer a Jiří Rott z odboru ochrany platidel hovořili v Radiožulnálu o ochranných prvcích českých bankovek. Poslechněte si je a podívejte se na fotografie z Návštěvnického centra ČNB, kam můžete sami zavítat a prozkoumat ochranné prvky v laboratoři peněz.


ČRo Radiožurnál – Krok číslo jedna byla stabilizace inflace. Krok číslo dva je letos výrazně snížit inflaci, pod 10 procent. Krok číslo tři je doručení inflace v příštím roce na nízké hodnoty,“ říká  Aleš Michl, guvernér ČNB v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, který moderoval Vladimír Kroc.

 
 
 

Očekávané události

 
23. 2. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB