Týdenní souhrn
(11. – 15. 12. 2023)

 
 

Eva Zamrazilová: Prosincové zasedání je pro mě „padesát na padesát“

„Pokud bych se rozhodla pro snížení, bylo by to jen o 25 bazických bodů a naše měnová politika by nadále zůstala velmi restriktivní,“ řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait: Inflační tlaky evidentně opadávají

„Považuji za možné, či dokonce žádoucí velmi opatrně přistupovat k uvolnění měnové politiky. Ne proto, aby se ekonomice lépe dýchalo, ale protože evidentně opadávají inflační tlaky,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Ekonom viceguvernér Jan Frait.

 
ROZHOVOR
 

Jan Procházka: Některá rizika bránící snížení sazeb postupně odeznívají

Člen bankovní rady Jan Procházka v úterním rozhovoru pro agenturu Reuters mluvil o rizicích, která brání zahájení procesu postupného snižování sazeb.

 
ROZHOVOR
 

Jan Kubíček: ČNB provedla největší racionalizaci v posledních deseti letech

ČNB sice není součástí státního rozpočtu, přesto se letos rozhodla, že by měla snížit počet svých zaměstnanců, v neposlední řadě i proto, že věříme, že v době boje proti inflaci musí celý veřejný sektor projít určitou zeštíhlovací kúrou a centrální banka nemá právo stát stranou. 

 
KOMENTÁŘ
 

Zpráva o finanční stabilitě – podzim 2023

ČNB vydává plné znění Zprávy o finanční stabilitě – podzim 2023. Tato Zpráva o finanční stabilitě byla schválena bankovní radou ČNB dne 29. listopadu 2023. Obsahuje – až na dílčí výjimky – informace k 30. červnu 2023.

 
PUBLIKACE
 

Záznam z jednání bankovní rady o otázkách finanční stability

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB o otázkách finanční stability ze dne 29. listopadu 2023 zahrnující diskusi členů bankovní rady.

 
ZÁZNAM
 

Inflace se v listopadu 2023 v souladu s prognózou vrátila k viditelnému poklesu

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v listopadu 2023

 
KOMENTÁŘ
 

čnBlog: Mediánová inflace – alternativní měřítko cenového vývoje v ČR

Během uplynulého období, které bylo poznamenané nejprve covidovou krizí a následně energetickým šokem, se do množiny cenových pohybů ve spotřebitelském koši dostalo množství extrémních hodnot. Jan Hošek a Luboš Komárek ze sekce měnové v novém čnBlogu představují alternativní pohled na nedávný cenový vývoj v ČR prizmatem mediánové inflace, který není tolik zkreslený extrémními asymetrickými cenovými výkyvy několika málo položek, jako je tomu u klasických ukazatelů inflace.

 
ČNBLOG
 

Jakub Matějů: Hodnocení makroekonomického vývoje, jeho aktuální prognóza za další otázky měnové politiky ČNB

Prezentace náměstka ředitele sekce měnové Jakuba Matějů na Setkání bankovní rady ČNB se zástupci odborových svazů ČMKOS dne 11. prosince 2023.

 
PDF, 1,4 MB
 

Luboš Komárek: Agresivita centrálních bank: facelift pro 21. století

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů Luboše Komárka na téma: Agresivita centrálních bank: facelift pro 21. století pro studenty a pedagogy Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě z 12. prosince (pdf, 1,9 MB).

 
PDF, 1,9 MB
 

Na výši čistého jmění domácností má největší vliv vlastnictví nemovitostí

Průměr čistého jmění českých domácností činil v letech 2021 a 2022 přibližně 3,5 milionu korun, přičemž medián dosáhl zhruba 2,5 milionu korun. Vyplývá to z aktuálních výsledků šetření Finanční situace domácností, jehož cílem je zmapovat finanční a majetkové poměry v Česku. Výsledky tohoto šetření se u nás zveřejňují vůbec poprvé.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

14. 12. 2023

15. 12. 2023

 • Statistika penzijních fondů k 30. 9. 2023
  Komentář
  Data
 • Statistika investičních fondů k 31. 10. 2023
  Komentář
  Data
 • Základní ukazatele o sektorech finančního trhu
  Data
 

Globální ekonomický výhled 12/2023

Poslední letošní číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání mapuje z různých úhlů příčiny nynější rekordně nízké nezaměstnanosti v eurozóně a zároveň si všímá objevujících se signálů o počínajícím ochlazování trhu práce, který se právě nachází v bodě obratu a prochází si postupnými strukturálními změnami. 

 
PDF, 1,6 MB
 

CNB RPN 02/2023 – How Does Interest Rate Pass-Through Change Over Time? Rolling Windows and the Role of the Credit Risk Premium in the Pricing of Czech Loans

Eva Hromádková, Ivana Kubicová a Branislav Saxa ve svém článku zkoumají transmisi úrokových sazeb v České republice v období 2004–2022. Zaměřují se na analýzu rychlosti a úplnosti přenosu změn referenčních tržních úrokových sazeb donbsp;úrokových sazeb z úvěrů nefinančním podnikům anbsp;úvěrů na bydlení. Použití přístupu rolovacího okna jim umožňuje zkoumat změny transmise v čase.

 
PUBLIKACE VÝZKUMU
 

Dopad vybraných dlouhodobých klimatických scénářů na českou ekonomiku

Tematický článek autorů Martina Kotláře, Martina Motla a Zlatuše Komárkové představuje dlouhodobé klimatické scénáře mapující transformaci ke klimaticky neutrálním ekonomikám a nabízí simulace dopadů vybraných scénářů na makroekonomické prostředí v České republice. Článek také identifikuje potenciální zdroje klimatických rizik pro finanční stabilitu.

 
TEMATICKÝ ČLÁNEK
 

Stotisící návštěvník v ČNB

Už 100 000 lidí navštívilo interaktivní Návštěvnické centrum ČNB, které přispívá k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti. Jubilanta dnes přivítal guvernér Aleš Michl. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 21. prosince 2023

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 21. prosince 2023 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Ze sociálních sítí

100 000. Tolik návštěvníků zavítalo do Návštěvnického centra ČNB od jeho otevření v roce 2022. Stotisícího návštěvníka dnes přišel osobně přivítat a poblahopřát mu guvernér Aleš Michl.


Věděli jste, že přesně před 30 lety, 15 prosince 1993, byla vydána první pětitisícikorunová bankovka.
Pojďte se s námi na ni podívat.


V období končícím 10. prosince 2023 signalizuje vysokofrekvenční index ekonomické aktivity Rushin mezičtvrtletní pokles české ekonomiky o 0,1 %.


Bankovní rada ČNB opakuje, že podmínkou dlouhodobé cenové stability je umírněný mzdový vývoj. Po nedávném jednání se zaměstnavateli a podnikateli se dnes k tomuto tématu setkala také se zástupci ČMKOS. Do jednání mezi oběma stranami nebude ČNB vstupovat.


V listopadu klesla meziroční inflace na 7,3 %. Nadále je ovlivněna loňským úsporným tarifem a odpuštěním poplatku za obnovitelné zdroje. Tyto technické vlivy loni ke konci roku inflaci snižovaly a nyní ji opticky zvyšují, říká Jakub Matějů, náměstek ředitele sekce měnové ČNB.

 
 
 

Očekávané události

 
18. 12. 2023
 
21. 12. 2023
 
22. 12. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB