Týdenní souhrn
7. – 11. 3. 2022

 
 

ČNB zvyšuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2,5 %

Česká národní banka dále zvyšuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice, a to na úroveň 2,5 %.

TISKOVÁ ZPRÁVA OPATŘENÍ
 

Guvernér J. Rusnok k intervencím na devizovém trhu pro ČT24

„Smysl je jednoduchý, nemůžeme připustit, aby koruna dramaticky oslabovala v důsledku této strašné geopolitické krize. Ačkoliv pro to žádné zásadní fundamentální důvody nejsou. Česká ekonomika byla a je velice zdravá. Oslabení jde na vrub rizikům, které investoři v našem regionu vidí,“  vysvětlil v pořadu Devadesátka guvernér Jiří Rusnok.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Guvernér J. Rusnok k inflaci na ČT24

„V letošním roce všichni zaznamenáme snížení reálné životní úrovně. Takové epizody už tu ale byly a naše země je a zůstane v průměru relativně bohatá, o tom není pochyb,“ uvedl guvernér Jiří Rusnok v pořadu 90‘ ČT24.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Guvernér – Boj s inflací bude těžší

Inflace poroste. Bez dosavadního zvyšování úrokových sazeb bychom dnes ale měli ještě větší problém, uvedl v rozhovoru pro ČRo Radiožurnál guvernér Jiří Rusnok.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Guvernér J. Rusnok poskytl rozhovor pro maďarský deník Világgazdaság

„Válka na Ukrajině přinesla celou řadu neznámých,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro maďarský deník Világgazdaság. České úrokové sazby jsou již blízko svého vrcholu, ale mohou zůstat vyšší o něco déle, než se původně očekávalo.

 
CELÁ ZPRÁVA (anglicky)
 

T. Nidetzký k intervencím na devizovém trhu pro ČT24

Rozhovor s Tomášem Nidetzký, viceguvernérem ČNB ve zpravodajství ČT24.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflace v únoru 2022 nad prognózou ČNB a vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle

Podle zveřejněných údajů ČSÚ vzrostla v únoru 2022 cenová hladina meziročně o 11,1 %. Inflace tak dále zrychlila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. V únoru byl meziroční růst spotřebitelských cen ve srovnání se zimní prognózou ČNB o 1,3 procentního bodu výraznější. Za touto odchylkou stál – podobně jako v lednu – především vývoj cen potravin, jejichž dynamika dále znatelně zrychlila.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB a ČBA se vymezují vůči dezinformacím

Česká národní banka se společně s Českou bankovní asociací vymezuje vůči šířícím se dezinformacím, které zpochybňují stabilitu českého bankovního sektoru. Upozorňujeme, že šíření takových dezinformací může být vyhodnoceno jako šíření poplašné zprávy se všemi trestněprávními důsledky, které z toho vyplývají.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Jak hluboko vlastně klesly úrokové sazby a co bude dál…?

Po dlouhém období nízké inflace, kdy některé centrální banky pro dosažení svých cílů sáhly k nekonvenčním nástrojům, se dostáváme do období, kdy se sazby začínají normalizovat. Blog autorů ze sekce měnové, Luboše Komárka a Petra Poláka, se zaměřuje na nekonvenční nástroje měnových politik použité u dvou největších světových centrálních bank. Autoři ukazují, jak uvolněná měnová politika byla. 

 
ČNBLOG
 

Cena za nejlepší výzkumnou publikaci ČNB v roce 2021

Bankovní rada České národní banky udělila cenu za nejlepší výzkumnou publikaci. Cena je každoročně udělována nejlepším výzkumným publikacím, které ČNB vydala v předchozím roce.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Potřeba a přání vs. krocení rozpočtu

Otík roztáčí kola ekonomiky! Nebo si to alespoň myslí… Domnívá se totiž, že se z něj už po první lekci stal finanční génius. Udělal ovšem školáckou chybu a přepočítal se. Zjistěte spolu s ním, co znamenají tajemná písmena RPSN a jak funguje systém tří spořicích prasátek.

 
www.otanegramota.cz
 

Kampaň ČNB získala 1. místo v mezinárodní soutěži

Loňská kampaň „Děti a peníze“ propagující výukové podklady České národní banky zaměřené na zvýšení finanční gramotnosti uspěla v prestižní mezinárodní soutěži Native Advertising Awards. Získala zlatou pozici v kategorii Nejlepší nízkorozpočtová kampaň.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
14. 3. 2022
 
15. 3. 2022
 
16. 3. 2022
 
17. 3. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! ČNB nabízí placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

 
PODROBNOSTI
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB