Týdenní souhrn
(14. – 18. 11. 2022)

 
 

Měnověpolitické rozhodování je teď extrémně těžké

Viceguvernérka Eva Zamrazilová v pořadu Otázky Václava Moravce: „Zvýšení úrokových sazeb o 75 nebo 100 bazických bodů proto, aby inflace za rok byla o 0,3 procentního bodu nižší, mi připadá naprosto neúměrné, protože vidíme, co udělala už ta současná úroveň úrokových sazeb s trhem hypoték a úvěrů nefinančním podnikům.“

 
ROZHOVOR
 

Jdeme příkladem: brzdíme platy v ČNB

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Vojtěch Belling se stal místopředsedou ESMA

Ředitel sekce regulace a mezinárodní spolupráce České národní banky (ČNB) Vojtěch Belling se stal místopředsedou Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA). Do funkce byl zvolen na období od 21. listopadu 2022 do 15. června 2024. Vojtěch Belling nahradí Erika Thedéena, generálního ředitele švédského dohledového orgánu Finansinspektionen, který tuto pozici zakrátko opustí, protože se stane guvernérem švédské Riksbank.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled – listopad 2022

Listopadové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto čísla se věnuje adaptaci ekonomik na vysoké ceny energií a ukazuje, že v dlouhém období dochází ke snížení spotřeby energií a poklesu energetické náročnosti ekonomické aktivity.

 
PDF, 1,8 MB
 

Česká národní banka se setkala s učiteli na Moravě

Zástupci ČNB se už podruhé setkali s učiteli druhého stupně základních škol a nižších ročníků středních škol, tentokrát na půdě Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Pedagogům představili výukové materiály ČNB na téma Osobní finance a Proč vznikají krize i nabídku Návštěvnického centra ČNB. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Diskusní fórum ČNB v Brně

Česká národní banka a Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity (ESF MU) vás zvou na Diskusní fórum ČNBguvernérem Alešem Michlem, viceguvernérkou Evou Zamrazilovou a dalšími významnými ekonomy a hosty, které se uskuteční 23. listopadu 2022 v aule ESF MU v Brně.

 
POZVÁNKA
 

Pozvánka na seminář v ČNB

Česká národní banka ve spolupráci s Českou společností ekonomickou zve na seminář profesora Michaela Webera (University of Chicago) na téma Effective Monetary Policy Communication: The Role of the Message, Medium, and Messenger. Seminář bude moderovat viceguvernér ČNB Marek Mora. Akce se uskuteční 25. listopadu 2022 od 10.00 v Kongresovém centru ČNB.

 
REGISTRACE
 

Ze sociálních sítí

A. Michl: Včera byl v @CNB_cz pražský arcibiskup Jan Graubner. Líbí se mi jeho názor: v celé společnosti bychom měli zodpovědněji myslet na budoucnost a více žít pro další generace. Tak jsme schůzku zakončili v našem Návštěvnickém centru.

 
 
 

Očekávané události

 
23. 11. 2022
 
24. 11. 2022
 
25. 11. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB