Týdenní souhrn
14. – 18. 3. 2022

 
 

Vyšší inflace s námi, bohužel, zůstane déle

Jiří Rusnok v novém dílu pořadu Očima guvernéra hovoří o dopadech války na Ukrajině do domácí inflace a na úrokové sazby: „Vyšší inflace s námi, bohužel, zůstane déle. Válka působí drastický růst cen komodit, a to zejména energetických, nebo poruchy v dodávkách. Bude to znamenat, že vrchol inflace nebude tam, kde jsme ho čekali, tedy okolo 10 % procent, ale bude výše.“

 
ROZHOVOR
 

Guvernér J. Rusnok pro Seznam Zprávy

Průměrná inflace za rok 2022 se bude podle guvernéra Jiřího Rusnoka pohybovat spíše na dvouciferné úrovni. „Inflace bude vyšší, než jsme čekali, a odeznění z vyšší úrovně bude trvat déle,“ uvedl.

Ve druhé části rozhovoru pro Seznam Zprávy hovořil guvernér o hypotečním trhu, nejistotě na finančních trzích v kontextu války na Ukrajině či o související situaci tuzemského bankovního sektoru. „Sberbank byla velmi specifický případ,“ tvrdí.

ROZHOVOR (1. ČÁST) ROZHOVOR (2. ČÁST)
 

Monitoring centrálních bank I/2022

Centrální banky momentálně čeká období výrazné nejistoty plynoucí z důsledků tragických událostí na Ukrajině. Z pohledu ekonomických dopadů válka dále zvýší inflační tlaky a zároveň bude negativně působit na ekonomickou aktivitu. Odvetné sankce jsou zacílené i na ruskou centrální banku. U většiny námi sledovaných bank se válka na Ukrajině do samotných dosud provedených kroků a zveřejněných prognóz ještě nestihla výrazně promítnout, ČNB a NBP však začaly intervenovat na devizovém trhu. Centrální banky v řadě případů zvyšovaly úrokové sazby či alespoň omezovaly předchozí programy nákupů aktiv. Právě ukončování kvantitativního uvolňování se věnuje i aktuální Téma pod lupou. Ve vybraném projevu popisuje guvernér francouzské centrální banky F. V. de Galhau problematiku forward guidance a provádění měnové politiky v období vysoké nejistoty. 

 
PDF (648 kB)
 

čnBlog – Kontejnerová lodní doprava v době koronavirové

Přehlcená kontejnerová lodní doprava brzdí oživení světové ekonomiky po pandemii a současně zesiluje současné inflační tlaky. Jak ale vlastně funguje, co vedlo k jejímu zahlcení a zda je na dohled zlepšení píše Milan Frydrych ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Jaká je role ČNB v oblasti prevence praní špinavých peněz a financování terorismu?

Prevence zneužití finančního sektoru k trestné činnosti je jednou z prioritních oblastí dohledu ČNB. Kompetence ČNB a Finančního analytického úřadu v této oblasti jsou značně odlišné a bývají ze strany veřejnosti často zaměňovány. Blog Kateřiny Pscherové, která se v ČNB tematikou AML/CFT zabývá, vysvětluje blíže roli české centrální banky vůči finančním institucím v oblasti boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu od udělení licence po výkon dohledu.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Aktuální ukončování QE v centrálních bankách

V souvislosti s výraznou inflační vlnou většina centrálních bank omezuje programy nákupů aktiv zavedené po vypuknutí pandemie. Některé centrální banky ukončily nákupy aktiv již v loňském roce a nyní začínají s jejich odprodejem, jiné zaujaly pozvolnější přístup a teprve snižují tempo nákupů cenných papírů. Článek Vojtěcha Molnára popisuje probíhající proces ukončování nákupů aktiv centrálními bankami.

 
ČNBLOG
 

CNB WP 2/2022 – Application of Quantum Computers in Foreign Exchange Reserves Management

Hlavním účelem článku Martina Veselého je posouzení možností aplikace kvantových počítačů v řízení devizových rezerv. 

 
WORKING PAPER
 

čnBlog – Budou jednou kvantové počítače řídit devizové rezervy? (díl 2)

Druhý díl blogu Martina Veselého z odboru řízení rizik o možném budoucím využití kvantových počítačů při řízení devizových rezerv centrální banky. Článek popisuje kvantové algoritmy, které lze využít při měření rizik a optimalizaci portfolia, a jejich experimentální implementaci na kvantovém počítači IBM QuantumTM.

 
ČNBLOG
 

Evropské regulační orgány pro finanční služby varují spotřebitele před riziky kryptoaktiv

Evropské orgány dohledu (EBA, ESMA a EIOPA) varují spotřebitele, že mnoho kryptoaktiv je vysoce rizikových a spekulativních. Kryptoaktiva nejsou pro většinu drobných spotřebitelů vhodná jako investice nebo platební či směnný prostředek.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Co opatření ČNB vůči Sberbank CZ znamená?

Česká národní banka doplnila přehled nejčastějších otázek a odpovědí týkajících se opatření ČNB vůči Sberbank CZ o popis současné situace a o oblast výplaty náhrad vkladů vedených na účtech advokátních úschov.

 
ODPOVĚDI
 

Bezpečný nákup

Otíka čeká lekce o bezpečném nakupování. Neponechal nic náhodě a vybavil se na ni hokejovou přilbou, chrániči a suspenzorem. Ty ale před nástrahami finančního světa nikoho neochrání! Naučte se spolu s ním raději několik důležitých pojmů – třeba co je PIN, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou nebo co jsou platební údaje a jak je uchovat v bezpečí.

 
www.otanegramota.cz
 
 
 

Očekávané události

 
23. 3. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! ČNB nabízí placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

 
PODROBNOSTI
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB