Týdenní souhrn
17. – 21. 1. 2022

 
 

Guvernér k aktuálním tématům

Guvernér ČNB Jiří Rusnok se v dalším dílu pořadu Očima guvernéra věnuje současné vysoké inflaci a reakci měnové politiky. Reaguje také na nápady, jak by měla ČNB nakládat se svými devizovými rezervami ČNB nebo zda by měla odvádět své potenciální zisky do státního rozpočtu.

CELÁ ZPRÁVA VIDEO
 

J. Rusnok – Chceme obnovit stabilitu cen co nejdříve

Guvernér ČNB Jiří Rusnok poskytl rozhovor týdeníku Reflex. Tématem byla inflace a její příčiny a výhledy České republiky v následujících letech. „Chováme se razantně, protože chceme obnovit stabilitu cen co nejdříve.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Současný sociální stát s těmito příjmy neudržíme

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro Deník N.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Euro bankovky a euromince se do peněženek Evropanů dostaly před 20 lety

Člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek v krátkém rozhovoru pro Český rozhlas Plus k 20. výročí přijetí jednotné měny Euro bankovek a mincí v Evropě.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Holub – Surging inflation and the CNB’s response

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba Surging inflation and the CNB’s response přednesená na konferenci CEEMEA Opportunities Conference dne 20. 1. 2021.

 
PDF, anglicky
 

P. Král k výhledu inflace

Ředitel měnové sekce ČNB Petr Král v rozhovoru pro pořad Téma dne Českého rozhlasu Plus o výhledu inflace pro nejbližší období: „Pakliže inflace náhodou v nejbližší době přeteče přes 10 %, tak by to mělo být jen o malinko a na několik málo měsíců. Časem začne působit probíhající zpřísňování měnové politiky ČNB, které by mělo zajistit postupný sestup inflace do blízkosti inflačního cíle v první polovině roku 2023.“ 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Udržování finanční stability vyžaduje aktivní makroobezřetnostní politiku

Článek ředitele sekce finanční stability Jana Fraita uveřejněný v časopise Bankovnictví.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Šetření úvěrových podmínek bank – I/2022

Poptávka podniků po úvěrech ve čtvrtém čtvrtletí 2021 vzrostla, zatímco u úvěrů na bydlení a spotřebu klesla.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Proč je inflace v současnosti vysoká a jak dlouho tu s námi bude?

Blog expertů sekce měnové ČNB Radka Šnobla a Dany Hájkové o příčinách současné vysoké inflace a jejím výhledu na nejbližší měsíce: „Analýza nových dat od podzimní prognózy ukazuje na vyšší a déletrvající inflační tlaky plynoucí z domácí ekonomiky i z rychlejšího cenového růstu v zahraničí. Podzimní scénář návratu inflace ke 2% cíli se ale nemusí významně měnit. Razantní a adekvátní reakce měnové politiky je předpokladem obratu ve vývoji inflačního vývoje a zachování důvěry firem a domácností v dlouhodobou cenovou stabilitu a stabilitu měny,“ uvádí v blogu autoři.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Očekávané události versus překvapivé šoky ve strukturálních prognostických modelech: praktický pohled ČNB

Blogový příspěvek expertů K. Musila, S. Tvrze a J. Vlčka k modelování budoucích očekávaných událostí či neočekávaných šoků z praktického pohledu ČNB. Měnová politika je vpředhledící a proto je volba vhodného přístupu k budoucím událostem v prognózování centrálních bank klíčová, přičemž by práce s očekávanými výhledy měla být preferovanou volbou. Za tímto účelem ČNB používá koncept LIRE, který se prakticky osvědčil i během nedávných covidových situací.

 
ČNBLOG (anglicky)
 

čnBlog – Evropský plán obnovy a jeho význam pro budoucnost evropské integrace

Evropský plán na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) představuje největší fiskální transfer v dějinách evropské integrace. O jak důležitý milník v propojování národních rozpočtů států EU a posilování unijních fiskálních pravomocí se jedná? „Svým strategickým ekonomickým významem lze NGEU přirovnat k vytvoření unijního jednotného trhu či zavedení společné měny euro,“ píší Pavla Netušilová a Martin Kábrt ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

Globální ekonomický výhled 1/2022

První letošní vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na ekonomický fenomén dvojích deficitů, který zachycuje vazbu mezi saldem veřejných rozpočtů a saldem běžného účtu platební bilance. Obojí může mít velmi negativní dopad do stavu ekonomiky, a proto je dobré rizikům spojeným se současným vývojem lépe porozumět.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Phishing: Upozornění pro klienty ČNB na podvodné e-maily s žádostí o platbu

Česká národní banka upozorňuje své klienty a uživatele internetového bankovnictví ABO-K na opětovný výskyt tzv. phishingových útoků, jejichž cílem je prostřednictvím podvodných e-mailových zpráv přimět jejich adresáty k převodu peněžních prostředků na účty podvodníků.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Upozornění na aktivity společnosti Pristine Group LLC a obchodní platformu Fin Fix

ČNB upozorňuje veřejnost, že společnost Pristine Group LLC, která nabízí možnost investice do akcií, akciových indexů, komodit, rozdílových smluv (CFD) a nástrojů peněžního trhu (forex) prostřednictvím obchodní platformy umístěné na stránkách www.finfix.world, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb v ČR. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Proč vznikají krize? Představujeme další výukovou prezentaci ČNB

Co se vám vybaví, když se řekne „krize“? Každý z nás si někdy řekl, že má krizi, když mu nebylo dobře nebo byl smutný. Proč ale vznikají ty velké – ekonomické, vládní a zdravotní krize? Dá se jim předejít? Co pro to můžeme udělat my sami a jak se mají chovat podniky? Jakou úlohu má centrální banka? Odpovědi nejen na tyto otázky hledali ve své nové výukové prezentaci manželé Luboš a Zlata Komárkovi z ČNB.

CELÁ ZPRÁVA ČNBVLOG
 

Reportáž: Děti zajímaly inflace, investice a kryptoaktiva

V úterý 11. ledna zavítal vzdělávací tým ČNB v čele se členem bankovní rady Alešem Michlem na základní školu Tip Toes v Brandýse nad Labem. Pro žáky 2. stupně si zástupci ČNB připravili sérii přednášek z oblasti finanční a ekonomické gramotnosti s doprovodnými interaktivními aktivitami.

 
REPORTÁŽ
 

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! ČNB nabízí placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

 
PODROBNOSTI
 
 
 

Očekávané události

 
25. 1. 2022
 
26. 1. 2022
 
27. 1. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!