Týdenní souhrn
12. – 16. 4. 2021

 
 

Guvernér J. Rusnok v Otázkách Václava Moravce

Jiří Rusnok komentoval v nedělní televizní debatě výhled inflace, ta zůstane letos víceméně blízko cíle. „Ale to, že zdražuje ropa a že jsou výkyvy na světovém trhu potravin, celkovou inflaci ovlivní... Může nás to posunout mírně nad cíl, to bych asi připustil, ale není to rozhodně, myslím, žádná tragédie.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

J. Rusnok – Naše inflace je dlouhodobě na inflačním cíli

Jiří Rusnok v rozhovoru pro Rádio Z o stavu ekonomiky, veřejných financích v Covidu a o inflaci: „Myslím, že se ve veřejném prostoru vytváří mýtus, že máme extrémně vysokou inflaci, ale to není pravda – naše inflace za posledních 10 let je v průměru 1,8 % ročně.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

A. Michl – Tři poznámky ke stabilizaci státního dluhu

Přednáška Aleše Michla na konferenci Udržitelnost veřejných financí: „Během Covidu je potřeba uvolněnou měnovou politiku doplnit fiskální expanzí, tedy vládní politikou s kladným fiskálním impulsem. Až bude Covid pod kontrolou, je třeba z fiskální expanze přejít na stabilizaci zadlužení.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Výroční zpráva 2020

ČNB vydala Výroční zprávu za rok 2020 s pravidelnými informacemi o své činnosti a hospodaření. Dominantním obrazovým motivem této výroční zprávy jsou historické dvacetikorunové bankovky.

 
CELÁ ZPRÁVA (pdf, 5 MB)
 

Odchylka inflace od prognózy se v březnu 2021 dále zmírnila

Cenová hladina vzrostla meziročně o 2,3 %. Inflace se oproti únoru lehce zvýšila a nachází se v horní polovině tolerančního pásma 2% cíle ČNB. Březnový meziroční růst spotřebitelských cen byl o 0,3 procentního bodu rychlejší, než předpovídala stávající prognóza ČNB. Důvodem rozdílu byl především vývoj cen pohonných hmot, uvádí v komentáři ředitel sekce měnové Petr Král.

 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Šetření úvěrových podmínek bank – II/2021

V případě úvěrů domácnostem určených na bydlení se v prvním čtvrtletí roku 2021 zvýšil podíl bank, které úvěrové standardy uvolnily. Poptávka po úvěrech na bydlení u velké části bankovního trhu oproti očekávání dále vzrostla a zůstává silná. Přispíval k tomu zejména očekávaný růst úrokových sazeb z úvěrů na bydlení a zájem o investice do rezidenčních nemovitostí.

 
CELÁ ZPRÁVA (pdf, 1,2 MB)
 

Makroobezřetnostní nástroje pojišťovacího sektoru

Tematický článek Zlatuše Komárkové a Adama Kučery navazuje na navrhované úpravy legislativního rámce Solventnost II v oblasti makroobezřetnostní politiky, které jsou v současnosti projednávány na úrovni Evropské komise. Článek se ve své hlavní části zabývá možnou podobou rámce makroobezřetnostní politiky v pojišťovnictví.

 
CELÁ ZPRÁVA (pdf, 591 kB)
 

ČNB na virtuálním veletrhu ŠANCE Islands

V úterý 20. dubna se ČNB zúčastní veletrhu pracovních příležitostí ŠANCE, největšího univerzitního veletrhu v ČR. Situace letos neumožnila, aby se konal prezenčně, a tak se pořadatelé rozhodli jej přesunout online do 3D prostředí tropických ostrovů. Potkejte se s našimi personalisty, budou na Ostrově A!

 
VÍCE O VELETRHU
 

Kampaň propagující výukové podklady ČNB k finanční gramotnosti!

Středobodem kampaně o aktivitách ČNB na podporu finanční a ekonomické gramotnosti je vzdělávací prezentace s názvem Osobní finance pro žáky druhého stupně základních škol, středoškoláky a zejména pro jejich učitele.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
20. 4. 2021
 
21. 4. 2021
 
22. 4. 2021
 
23. 4. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!