Týdenní souhrn
22. – 26. 3. 2021

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Novela zákona o ČNB prošla Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o ČNB, která rozšiřuje spektrum měnověpolitických obchodů prováděných centrální bankou a dává jí i pravomoc stanovit právně závaznou formou makroobezřetnostní limity v oblasti hypotečních úvěrů.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNBvlog – Guvernér J. Rusnok k novele zákona o ČNB

V novém dílu pořadu Feedback guvernér Jiří Rusnok vysvětluje prospěšnost novely zákona o ČNB pro Českou republiku a vyvrací mýty a obavy, které v souvislosti s ní kolují.

 
ČNBVLOG
 

Reakce guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka na výroky premiéra Andreje Babiše týkající se ČNB

„ČNB momentálně nedisponuje žádným ziskem, který by mohla poslat do státního rozpočtu. Zisk ČNB za rok 2020 bude zcela použit na úhradu části ztráty z minulých let. Po uhrazení kumulované ztráty je ČNB povinna naplnit rezervní fond, jehož zůstatek je nyní nulový. Teprve poté může bankovní rada v budoucnu rozhodnout o odvedení zisku do státního rozpočtu,“ píše guvernér v reakci na premiérovo vyjádření po jeho pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

M. Mora pro Byznys ČT24

Viceguvernér Marek Mora vysvětlil pro ČT24, proč v tuto chvíli není situace na odvod zisku ČNB do státního rozpočtu. Zdůraznil, že ČNB během existence samostatné ČR jasně dokázala, že je silně apolitická, nestranná a nezávislá instituce. Dále komentoval schválenou novelu zákona o ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Holub vysvětluje, jak musí ČNB nakládat se ziskem

Tomáš Holub vysvětlil pro ČT24, proč ČNB musí podle zákona nejdříve ziskem uhrazovat ztráty z minulých let. Rozebral také navrhované legislativní změny nutné pro naplňování cílů ČNB – cenové a finanční stability.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNBvlog – Nová pravidla pro platby kartou na internetu

Nové metody placení kartou na internetu přispívají k vyšší bezpečnosti plateb, přesto placení zůstává uživatelsky velmi přívětivé, říká viceguvernér T. Nidetzký. Ve video rozhovoru vysvětluje, co silné ověření uživatele znamená a jak nově placení kartou na internetu probíhá.

 
ČNBVLOG
 

M. Mora – Ruce pryč od klimatické politiky

Rozhovor viceguvernéra Marka Mory v německém Frankfurter Allgemeine Zeitung o rizicích zelené politiky centrálních bank. Naším úkolem je zajištění cenové stability a finanční stability. Musíme následky klimatických změn zahrnout do svých analýz, ale neměli bychom využívat své nástroje k aktivnímu boji proti změnám klimatu.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB zveřejňuje Roční zprávu o výsledku hospodaření a Roční účetní závěrku za rok 2020

ČNB v roce 2020 vykázala zisk ve výši 91,7 mld. Kč, který byl použit na úhradu části účetní ztráty z minulých let. Zbývající kumulovaná ztráta ČNB činí 37,5 mld. Kč.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Povinné minimální rezervy

Povinné minimální rezervy tradičně patřily ke standardním nástrojům centrálních bank. Je tomu tak i v současnosti? Přečtěte si o potenciálních funkcích povinných minimálních rezerv a o praxi vybraných centrálních bank.

 
ČNBLOG
 

Ekonomický bulletin ECB – březen

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy byl zveřejněn Ekonomický bulletin, který shrnuje měnověpolitická opatření Evropské centrální banky přijatá 11. března 2021.

 
PDF, 394 kB
 
 
 

Očekávané události

 
31. 3. 2021
 
1. 4. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!