Týdenní souhrn
(27. 11. – 1. 12. 2023)

 
 

Rozhodnutí bankovní rady ČNB v oblasti finanční stability

Bankovní rada České národní banky ve středu projednala Zprávu o finanční stabilitě – podzim 2023. Bankovní rada ČNB ponechala nastavené horní hranice ukazatele LTV na 80 %, resp. 90 % a deaktivovala s účinností od 1. ledna 2024 horní hranici ukazatele DTI. Rozhodla také o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy (CCyB) na úrovni 2 %. Diskutovala o strukturálních systémových rizicích a kapitálové rezervě ke krytí systémového rizika. Zátěžové testy prokázaly, že finanční sektor v ČR zůstává odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji.

 
PODROBNOSTI
 

Mzdy v ČNB porostou příští rok o 4,4 %

Průměrná nominální mzda v ČNB v příštím roce vzroste o 4,4 %. Vyplývá to ze Smlouvy o odměňování zaměstnanců pro rok 2024, kterou ČNB uzavřela s odbory v rámci kolektivního vyjednávání. Průměrná nominální mzda v roce 2023 vzrostla o 4,5 %.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Reálný hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí 2023 mírně pod prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 3. čtvrtletí roku 2023

 
KOMENTÁŘ
 

Inflační očekávání finančního trhu – listopad

Z výsledků listopadového šetření vyplývá, že inflační očekávání analytiků se v ročním ani tříletém časovém horizontu nezměnila. Naproti tomu názor na výkon domácí ekonomiky je o poznání méně optimistický. Zároveň se počet respondentů, kteří očekávají pokles základních úrokových sazeb na příštím měnovém zasedání, o dva zvýšil. Trajektorie předpokládaného vývoje kurzu koruny se mírně posunula na slabší úrovně a očekávané tempo růstu nominálních mezd bylo pro letošní i příští rok korigováno směrem dolů.

 
PDF, 1,1 MB
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

30. 11. 2023

 • Bankovní statistika k 31. 10. 2023
  Komentář
 • Statistika měnového vývoje k 31. 10. 2023
  Komentář
 • Statistika platebního styku
  Komentář
 • Harmonizovaný měnový přehled k 31. 10. 2023
  Data
 • Statistika zprostředkovatelů financování aktiv v ČR k 30. 9. 2023
  Komentář
 

Luboš Komárek: Fenomén inflace

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů Luboše Komárka na téma Fenomén inflace pro seminář o finanční gramotnosti a fungování ČNB, který 28. listopadu 2023 pořádalo Eurocentrum v Pardubicích.

 
PDF, 1, 2 MB
 

CNB WP 10/2023 – Does Shareholder Activism Have a Long-Lasting Impact on Company Value? A Meta-Analysis

Josef Bajzík ze sekce finanční stability ve svém článku prezentuje první metaanalýzu o aktivismu akcionářů a jeho dlouhodobém vlivu na hodnotu firmy. K výzkumu používá 1 186 odhadů ze 49 studií. Výnosy aktivismu závisí na regulatorním rámci příslušné země a jsou v literatuře ovlivněny referenční hodnotou, s níž je daná firma srovnávána. Navíc odhady jsou rovněž nadhodnoceny v důsledku publikační selektivity.

 
WORKING PAPER
 

CNB WP 13/2023 – A Sparse Kalman Filter: A Non-Recursive Approach

V tomto článku autoři navrhují nový přístup k filtraci nepozorovaných proměnných v ekonomických modelech. Tento přístup je založený na řídkém řešení. Autoři ukazují, že řídké řešení může vylepšit statistickou vydatnost filtrace. Dále je pro některé aplikace řídké řešení přirozené z ekonomického hlediska.

 
WORKING PAPER
 

Ze sociálních sítí

ČNB: Guvernér Aleš Michl se dnes společně s viceguvernérkou Evou Zamrazilovou zúčastnili jednání Generální rady ECB, na kterém se projednával aktuální makroekonomický vývoj a situace na finančních trzích.


ČNB: Tisková konference členky bankovní rady Kariny Kubelkové a ředitele sekce finanční stability Libora Holuba po jednání bankovní rady ČNB o finanční stabilitě 29. listopadu 2023.


ČNB: Jakých změn doznaly za říjen 2023 průměrné úrokové sazby uplatňované bankami vůči rezidentům ČR na korunových vkladech a úvěrech?

 
 
 

Očekávané události

 
4. 12. 2023
 
6. 12. 2023
 
7. 12. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB