Týdenní souhrn
(13. – 17. 6. 2022)

 
 

ČNB potvrdila nastavení limitů pro hypoteční úvěry, proticyklickou kapitálovou rezervu ponechala na 2,5 %

Bankovní rada ČNB rozhodla o ponechání horních hranic ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů na úrovni platné od letošního dubna. Bankovní rada rovněž rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy na úrovni 2,5 %, kterou budou banky povinny dodržovat od 1. dubna 2023.

TISKOVÁ ZPRÁVA OPATŘENÍ
 

J. Rusnok – Inflační spirála se sama od sebe nezastaví

Guvernér Jiří Rusnok v rozhovoru pro deník Právo o inflaci a nadcházejícím měnověpolitickém jednání bankovní rady: „Jsem toho názoru, že se sazby bohužel ještě musí zvýšit. Inflační nálož je obrovsky silná a bez nějakých razantních zásahů se nepodaří ji včas ztlumit. Ten signál musí být razantní.“

 
ROZHOVOR
 

T. Nidetzký očekává 22. 6. další výrazné zvýšení sazeb

Viceguvernér Tomáš Nidetzký očekává 22. června debatu o zvýšení hlavní úrokové sazby alespoň na 6,5 % ze současných 5,75 %. „Většinu výrazného zvyšování sazeb už jsme odvedli,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Přeji si a doufám, že brzy dojde ke zvolnění inflace a že noví kolegové v bankovní radě budou moci začít sazby snižovat.“

 
ROZHOVOR (anglicky)
 

T. Nidetzký – Ve 3. čtvrtletí uvidíme obrat inflace v ČR

Rozhovor Tomáše Nidetzského pro pořad Byznys 24 Speciál o růstu cen, očekávaných krocích ČNB a výhledu, kdy začne inflace opět klesat zpět k dvouprocentnímu cíli centrální banky: „Předpokládáme, a je to dáno samozřejmě i srovnávací základnou, tím statistickým efektem, že ve 3. čtvrtletí uvidíme obrat inflace v České republice,“ uvedl Tomáš Nidetzký. „Kroky měnové politiky, a proto je centrální banka nezávislá, samozřejmě nejsou bezbolestné. A my víme, že pokles ekonomické aktivity, růst nezaměstnanosti je samozřejmě spojen s restriktivní měnovou politikou, ale inflace je mnohem větší zlo,“ dodal.

 
ROZHOVOR
 

O. Dědek stále preferuje stabilitu sazeb

Rozhovor člena bankovní rady Oldřicha Dědka pro Reuters. Uvedl, že pro červnové měnověpolitické jednání nemění svůj názor a preferuje stabilitu úrokových sazeb. Současně vyloučil jejich pokles v nejbližších měsících: „Pravda je taková, že inflace je vysoká..., takže nějaké úvahy o snižování sazeb, alespoň z mé strany, nepřipadají v úvahu.“

 
ROZHOVOR (anglicky)
 

V. Benda – ČNB musí dál zvedat sazby

Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda odpovídal v rozhovoru pro deník Lidové noviny na otázky týkající se výkonu ekonomiky, zejména pak vysoké inflace a očekávané reakce ČNB na blížícím se jednání bankovní rady o měnové politice „Obávám se, že prostor pro nečinnost či velmi malé zvýšení momentálně není. A že neukážeme-li, že centrální banka je připravená aktivně používat své nástroje v podobě úrokových sazeb, může dojít až k destabilizaci kurzu koruny a jejímu oslabení. Což by zvýšilo inflační tlaky.“ Vyjádřil se také o možnosti využití dalších nástrojů v boji s inflací, například kurzových operací. „Využití devizového kurzu může sloužit jen jako doplňkový nástroj,“ uvedl Vojtěch Benda.

 
ROZHOVOR
 

T. Holub – To nejhorší je inflace živená strachem z inflace

Rozhovor člena bankovní rady Tomáše Holuba pro Český rozhlas Plus o faktorech způsobujících současnou vysokou inflaci a potřebě dalšího zásahu měnové politiky proti ní. „České firmy začaly zvýšené náklady velice ochotně promítat do cen svým zákazníkům. Nechtějí se smířit s poklesem svých marží. Občas dokonce čekají, že náklady dál porostou a ceny zvyšují do foroty, což je samozřejmě z pohledu centrální banky nežádoucí. Je potřeba proti tomu bojovat.“

 
ROZHOVOR
 

Ředitelka sekce kancelář a ředitelka odboru komunikace sekce kancelář se vzdaly svých funkcí k 30. 6. 2022

Bankovní rada České národní banky vzala 16. června 2022 na vědomí, že se ředitelka sekce kancelář Jana Báčová po téměř třicetiletém působení v ČNB vzdala své funkce, a to k 30. červnu 2022. Ke stejnému dni se funkce ředitelky odboru komunikace sekce kancelář vzdala také Markéta Fišerová, která tento odbor vedla od roku 2018.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Bank of Japan: Trnitá cesta k inflačnímu cíli

Japonská ekonomika se ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi vyznačuje řadou specifik, a to jak dlouhodobě, tak i z pohledu aktuální situace. Jak se vyvíjela měnová politika Bank of Japan v uplynulých dekádách, co stojí za netypickými charakteristikami tamní ekonomiky, či jaký je aktuální vývoj japonské inflace a měnové politiky? Tím se zabývá článek Vojtěcha Molnára ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

ČNB vydává první pamětní minci se smaltováním

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci nominální hodnoty 500 Kč věnovanou legendárnímu československému motocyklu Jawa 250. Motocykl zobrazený na této minci je poprvé v historii numismatických emisí ČNB obarvený vrstvou ručně aplikovaného červeného a černého smaltu. Mince je v prodeji od 15. června 2022.

TISKOVÁ ZPRÁVA VIDEO
 
 
 

Očekávané události

 
21. 6. 2022
 
22. 6. 2022
 
23. 6. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB