Týdenní souhrn
(20. – 24. 3. 2023)

 
 

Eva Zamrazilová: Napjatý trh práce a uvolněná fiskální politika představují přetrvávající inflační rizika

„Případné naplnění těchto inflačních rizik by mohlo ČNB donutit k dalšímu zvýšení sazeb,“ uvedla viceguvernérka ČNB pro agenturu Bloomberg. (anglicky)

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait: České banky mají rozsáhlé zdroje prostředků a dobře připravené reakce na různé scénáře

Viceguvernér ČNB Jan Frait poskytl rozhovor pro Hospodářské noviny. Hovořil o situaci okolo švýcarské banky Credit Suisse, o českých bankách či srovnával regulaci v Evropě a USA.

 
ROZHOVOR
 

Tomáš Holub: Co se skrývá za „matrixem“ České národní banky

„Poslední dobou se v debatách české měnové politiky opakovaně vynořuje téma, zda se ČNB řídí ‚svým DSGE modelem‘. To ve zvídavých jedincích vyvolává otazníky, co že to vlastně je a jakou roli má DSGE model s nic neříkajícím označením ‚g3+‘. Pro většinu lidí mimo centrální banku jde o věc obtížně pochopitelnou. Může tedy vznikat dojem, že životy nás všech ovládá tajemný stroj, z něhož lezou doporučení pro nastavování úrokových sazeb či ovlivňování vývoje kurzu koruny,“ píše v textu pro týdeník Ekonom člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub.

 
KOMENTÁŘ
 

Záznam z jednání o nastavení proticyklické kapitálové rezervy

Písemný záznam z jednání bankovní rady ze dne 9. března 2023 o nastavení proticyklické kapitálové rezervy zahrnující diskusi členů bankovní rady.

 
PÍSEMNÝ ZÁZNAM
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 29. března 2023

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 29. března 2023 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Libor Holub: Problémy světových bank se v našich podmínkách nemohou opakovat

„Typ problémů, který vedl k problémům amerických bank nebo Credit Suisse, se v našich podmínkách nemůže opakovat z toho důvodu, že naše banky mají tradiční model bankovního podnikání,“ řekl pro ČT24 Libor Holub, ředitel sekce finanční stability.

 
ROZHOVOR
 

čnBlog – Měnová politika uprostřed válečného konfliktu: Případ Ukrajiny

V únoru uplynul rok od zahájení ruské vojenské agrese na Ukrajině. S touto šokující událostí se musela vedle ukrajinské armády, vlády či tamních občanů vypořádat také ukrajinská centrální banka. Její kroky ve snaze zajistit základní fungování ekonomiky ve válečných podmínkách a udržet inflaci pod kontrolou popisuje ve svém článku Vojtěch Molnár ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

Tomáš Holub: Czech Inflation and Macroeconomic Developments

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba Czech Inflation and Macroeconomic Developments přednesená na konferenci Citibank CEEMEA Macro and Credit Conference dne 21. března 2023. (pdf, 1,6 MB, anglicky)

 
PREZENTACE
 

Monitoring centrálních bank I/2023

Část sledovaných centrálních bank dále zvyšovala úrokové sazby v boji s vysokou inflací, jiné banky již své sazby na posledních zasedáních neměnily. Několik centrálních bank během března reagovalo na problémy některých bank a zvýšené napětí na finančních trzích. Téma pod lupou se věnuje krokům ukrajinské centrální banky uprostřed válečného konfliktu. Ve vybraném projevu hovoří viceprezidentka Bundesbanky C. Buch o nezávislosti a mandátu centrálních bank.

 
PDF, 765 kB
 

Globální ekonomický výhled 3/2023

Březnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na regionální sentiment středoevropských měn v globálním kontextu, zkoumá faktory ovlivňující pohyb kurzů a ukazuje, že jejich vývoj nesouvisí pouze s makroekonomickými fundamenty, ale také se změnou v náladě globálních investorů či důvěryhodnosti regionu, zejména v době nejistoty na finančních trzích.

 
PDF, 1,6 MB
 

Upozornění na aktivity společnosti TIO Markets Ltd. a obchodní platformu BitAdmiral

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnost TIO Markets Ltd., která telefonicky oslovuje potenciální klienty s nabídkou investování na obchodní platformě https://bitadmiral.com/, nedisponuje v současné době žádným oprávněním k poskytování investičních ani jiných služeb na finančním trhu v České republice, a ze strany České národní banky tak není dohlížena. Případná investice není ze zákona pojištěna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Pozvánka: Odborná konference 30 let ČNB – cesta českého bankovnictví

Česká národní banka vás zve na odbornou konferenci, která 17. dubna 2023 v Kongresovém centru ČNB nabídne příležitost k ohlédnutí za transformačním obdobím bankovního sektoru či světovou finanční krizí. Stranou nezůstanou ani stávající a budoucí výzvy, které před bankami včetně té centrální stojí. Registrace spuštěna.

 
REGISTRACE
 

Ze sociálních sítí

E. Zamrazilová: Pokud nebude inflace jednociferná, nebudu vůbec uvažovat o snižování úrokových sazeb. A. Michl: Mám stejný názor.


Člen bankovní rady ČNB Jan Procházka se v Basileji zúčastnil BISInnovationSummit na téma Technologické inovace ve věku nejistoty. Debatovalo se např. o digitálních měnách centrálních bank (CBDC), zapojení umělé inteligence ve finančnictví či o klimatických rizicích: Globalizace a zejména pandemie pomohly dalšímu rozvoji digitalizace, a to i u centrálních bank.


J. Procházka: Sledujeme výrazný pokles hotovostních plateb a na fóru byly odprezentovány nové pilotní projekty většinou na zrychlení, zlevnění a zjednodušení mezinárodních transakcí v různé fázi pokroku.

 
 
 

Očekávané události

 
29. 3. 2023
 
31. 3. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB