Týdenní souhrn
31. 5. – 4. 6. 2021

 
 

M. Mora – Když opatrně začneme zvedat sazby, neuděláme chybu

Rozhovor viceguvernéra Marka Mory pro Seznam TV o zdražování po otevření ekonomiky, reakci ČNB a o hypotékách: „Nechceme dát signál, že cenový vývoj je nám lhostejný. Když opatrně začneme zvyšovat měnové sazby, neuděláme velkou chybu. První krok bude pravděpodobně v červnu, nebo v srpnu.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

A. Michl – Index Rushin odhadne ekonomiku rychleji

Rozhovor člena bankovní rady v MF Dnes o indexu Rushin: „Dnes obhajujeme index před odbornou komisí. Chtěl bych, aby se stal součástí našich oficiálních zpráv pro veřejnost. Je to vhodný doplněk modelů ČNB.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2021 nad prognózou ČNB

Meziroční pokles ekonomiky byl o 1,4 p. b. mírnější, než očekávala ČNB. Za rozdílem je především vývoj hrubých investic, které proti očekávání meziročně vzrostly, uvedl v komentáři ČNB ředitel sekce měnové Petr Král. Zveřejněná data podle něj odrážejí vliv vrcholící pandemie koronaviru a s ní souvisejících opatření na domácí ekonomickou aktivitu začátkem letošního roku.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Zpráva o vývoji platební bilance 2020

ČNB vydala Zprávu o vývoji platební bilance, která nabízí analýzu vývoje hlavních položek platební bilance ČR za uplynulý rok a je doplněna krátkými analytickými články zaměřenými na platební bilanci a mezinárodní obchod.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Vyhodnocení dopadů pandemie na hlavní ekonomiky světa: Krize nabídky nebo poptávky?

Koronavirová pandemie a související protiepidemická opatření představují bezprecedentní negativní šok pro světovou ekonomiku. Do jaké míry lze výrazný propad jednotlivých ekonomik připsat nabídkovým nebo poptávkovým vlivům? Článek přináší dostupné pohledy mezinárodních institucí doplněné o vlastní empirickou a modelovou analýzu.

 
ČNBLOG
 

Odborný článek naší kolegyně byl publikován v Review of Economic Dynamics

Odborný článek naší kolegyně Dominiky Ehrenbergerové a spoluautorů Sebastiana Gecherta, Tomáše Havránka a Zuzany Iršové, zabývající se substitucí mezi prací a kapitálem, byl publikován v prestižním akademickém časopise Review of Economic Dynamics.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
7. 6. 2021
 
8. 6. 2021
 
9. 6. 2021
 
10. 6. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Pracují u nás

Karel Musil je ředitelem odboru makroekonomických prognóz České národní banky. Co jeho práce obnáší a jaké požadavky by měli splňovat uchazeči o volné pozice pod jeho vedením? Je přísným šéfem?

 
VIDEO
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!