Týdenní souhrn
(9. – 13. 1. 2023)

 
 

Aleš Michl: Čekáme podstatné snížení inflace

„Leden a únor bude inflace ještě vysoká, kolem 20 %. Od jara ale očekáváme podstatné snížení, ve druhé polovině roku se dostane pod 10 %, příští rok by už měla být na nízkých hodnotách,“ řekl guvernér ČNB Aleš Michl v pořadu Partie na CNN Prima News.

 
ROZHOVOR
 

Poděkování Tošovskému za nezávislost ČNB

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Eva Zamrazilová: Za rok bude inflace na hranici našeho tolerančního pásma

„Inflace bude postupně odeznívat,“ řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová pro Seznam Zprávy. Úrokové sazby ale podle ní budou muset zůstat na vyšší úrovni delší dobu, velice pravděpodobně po celý rok 2023.

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait: Nejsme svědky běžné inflace

„V lednu očekáváme inflační šok, meziroční inflace vzroste z necelých šestnácti někam nad 18 procent. Ale předpokládáme, že to bude skutečně poslední takové zvýšení,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Jan Frait v rozhovoru pro Newstream.

 
ROZHOVOR
 

Tomáš Holub: Inflace bude v lednu na vrcholu, pak začne klesat

„V lednovém čísle už nebude tříměsíční tlumící efekt úsporného tarifu a to inflaci vystřelí nad 18 %. Z tohoto vrcholu začne klesat během jara,“ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub.

 
ROZHOVOR
 

Inflace v prosinci 2022 zpomalila

Pravidelný komentář ředitele měnové sekce Petra Krále k aktuálnímu cenovému vývoji. Prosincová inflace byla ve srovnání s podzimní prognózou ČNB o více než tři procentní body nižší. Ve srovnání s listopadem zpomalila, nadále se však nacházela vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.

 

 
KOMENTÁŘ
 

CNB RPN 2/2022 – Disclosing Dissent in Monetary Policy Committees

Odlišné názory jednotlivých členů měnověpolitických výborů (v případě ČNB bankovní rady) jsou přirozenou a nedílnou součástí rozhodování centrálních bank. Článek Jana Filáčka a Lucie Kokešové Matějkové se zabývá rozdílnou mírou zveřejňování nesouhlasu ve 14 centrálních bankách a výhodami či nevýhodami různé míry transparence. Zaměřuje se zejména na zkušenosti švédské Riksbank a České národní banky, které obě zveřejňují tzv. jmenovité argumenty v zápisech z měnověpolitických jednání (attributed minutes). Jmenovité argumenty umožňují účastníkům trhu lépe porozumět smýšlení jednotlivých členů bankovní rady. Současně poskytují pro členy bankovní rady prostor k vysvětlení svých individuálních názorů.

 
PDF, 563 kB
 

Ekonomický bulletin ECB – prosinec

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých v prosinci 2022. 

 
PDF, 398 kB
 

Přednáška k výstavě Sídlo ČNB ve fotografii

V sobotu 21. ledna 2023 od 14.00 se v Návštěvnickém centru ČNB uskuteční přednáška hlavního archiváře Jakuba Kunerta o vzniku budovy ústředí ČNB v Praze v ulici Na Příkopě. Pro návštěvníky to bude zároveň poslední možnost zhlédnout výstavu Sídlo České národní banky ve fotografii, nabízející umělecký pohled na současnou podobu budovy prostřednictvím objektivu předního českého fotografa Herberta Slavíka. Své místo si rezervujte v rezervačním systému po zvolení data 21. 1. 2023, výběru Expozice Za měnou v Praze a programu Přednáška k výstavě Sídlo ČNB ve fotografii.

 
AKTUALITA
 

Ze sociálních sítí

Zdravím všechny ze švýcarské Basileje, kde máme zasedání guvernérů. Mluvil jsem teď tady neformálně o Rašínovi. O nutnosti úspor, pevné měny a pracovitosti jako cestě k nízké inflaci. Níže nabízím delší úvahu, kterou jsem napsal pro Ekonom.


„Je čas na dobrou zprávu – čekáme podstatné snížení inflace. Leden a únor bude inflace ještě vysoká, kolem 20 procent, to už ČNB neovlivní. Od jara ale očekáváme podstatné snížení, v druhé polovině roku se dostane pod 10 procent, příští rok už nízká,“ uvedl @MICHLiq_ v Partii.

Díky činnosti mých kolegů z doby před třiceti lety je dnes @CNB_cz zcela nezávislá. Proto vám tímto děkuji, pane první guvernére Tošovský. Především díky Vaší aktivitě se podařilo vsunout do připravované Ústavy České republiky zvláštní článek, který se věnuje @CNB_cz


Až válečný efekt odezní, tak se zase vrátíme k tomu, že budeme mít inflaci velmi podobnou jako v eurozóně. Za rok budeme na hranici našeho tolerančního pásma.

 
 
 

Očekávané události

 
17. 1. 2023
 
19. 1. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB