Týdenní souhrn
19. – 23. 7. 2021

 
 

Guvernér Rusnok – Cítím, že je potřeba a čas udělat další krůček a zvýšit opět sazby

Rozhovor guvernéra pro deník Právo o výhledu úrokových sazeb, roli ČNB v oblasti hypoték a o zadlužení státu: „Většina bankovní rady cítí prostor a potřebu úrokové sazby postupně napravovat, přiblížit je k normálnější úrovni, než jsou doposud. Za sebe říkám, že nevidím příliš důvod nepokračovat postupným relativně pomalým narovnáváním sazeb.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Viceguvernér Mora – I další lockdown bychom přežili s vyššími sazbami

Rozhovor viceguvernéra Marka Mory pro časopis Bankovnictví o nárůstu zadlužení státu a otázkách finanční stability: „V roce 2019 jsme byli zemí se čtvrtým nejnižším dluhem v rámci EU. Ten byl na úrovni 30 % HDP, ale na rok 2026 – a ten se kvapem blíží – se v odhadech budeme pohybovat, co se zadlužení týká, kolem 11. příčky, a to je posun na ose hodně doprava. Tempo zadlužování je výrazně rychlejší než v jiných zemích EU.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

V. Benda: Sazby letos mohou růst rychleji, než předjímá současná prognóza

Zatímco jarní prognóza ČNB předpokládala do konce roku zvýšení úrokových sazeb o tři kroky, „zahrnutí nových informací se nejspíš promítne do nové prognózy v podobě potřeby rychlejšího růstu úrokových sazeb," řekl člen bankovní rady Vojtěch Benda agentuře Reuters před srpnovým měnovým jednáním.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Tři plus jedna prognóza ekonomiky

Článek Aleše Michla v rámci pravidelně zveřejňovaných autorových sloupků a glos publikovaných v Mladé frontě Dnes o odhadech vývoje ekonomiky během covidu. V článku uvádí čtyři prognózy a informuje, že v současné době pracuje společně s poradcem bankovní rady Tomášem Adamem na prognóze páté. Prognózy jsou průběžně zveřejňovány v ČnBlogu a jeho aktualizacích.

CELÁ ZPRÁVA ČNBLOG
 

čnBlog – Jak se stanovují kapitálové požadavky pro banky

Řada centrální bank a dohledových institucí - včetně ČNB - vydala loni v souvislosti s koronavirovou pandemií doporučení bankám dočasně omezit výplaty dividend. Cílem bylo udržet jejich adekvátní kapitálovou vybavenost, a to jak kvůli pokrytí případných budoucích ztrát způsobených ekonomickou krizí, tak pro udržení schopnosti dalšího úvěrování ekonomiky. V této souvislosti se objevují dotazy, jakým způsobem stanovuje dohled ČNB požadavky na minimální výši kapitálu, kterou by banky měly držet ve svých bilancích. Přístup ČNB popisuje blog Luďka Palána ze sekce dohledu nad finančním trhem.

 
ČNBLOG
 

Šetření úvěrových podmínek bank – III/2021

Ze šetření ČNB, kterého se zúčastnilo 20 bank vyplývá, že poptávka po úvěrech nefinančním podnikům a domácnostem na bydlení ve 2. čtvrtletí 2021 vzrostla téměř plošně. Zvýšila se i poptávka po úvěrech nefininačním podnikům. Zhruba polovina bankovního trhu indikovala také růst poptávky po úvěrech na spotřebu. 

 
PDF, 1, 2MB
 

Globální ekonomický výhled 07/2021

Červencové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Tematická část tohoto vydání představuje decentralizované finance (finanční produkty a služby fungující v kyberprostoru na volně přístupných blockchainech) a diskutuje, zda lze z decentralizovaných financí vytvořit smysluplnou globální alternativu k tradičním financím a co by taková cesta obnášela.

 
PDF, 1,6 MB
 

Upozornění na aktivity osob vystupujících pod obchodní značkou Alps Markets a Margin Elite

Osoby jednající pod obchodní značkou Alps Markets a Margin Elite nedisponují žádným oprávněním k poskytování investičních, ani jiných služeb na finančním trhu v České republice a Česká národní banka jejich činnost nedohlíží. Případná investice není ze zákona pojištěna.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
29. 7. 2021
 
30. 7. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Pracují u nás

Karel Musil je ředitelem odboru makroekonomických prognóz České národní banky. Co jeho práce obnáší a jaké požadavky by měli splňovat uchazeči o volné pozice pod jeho vedením? Je přísným šéfem?

 
VIDEO
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!