Týdenní souhrn
11. – 14. 4. 2022

 
 

J. Rusnok – Inflaci stlačit dokážeme, ale rychlé to nebude

Guvernér ČNB v rozhovoru pro DVTV o současné vysoké inflaci, potřebě dalších kroků ČNB a o důležitosti ukotvených inflačních očekávání, tedy že se inflace výhledově navrátí k 2% cíli ČNB. „Pokud nenastane další extrémní událost, vrátíme se k jednociferné inflaci. Osobně odhaduji, že se ke konci roku bude inflace posouvat k hodnotám mezi 4 - 6 %,“ uvedl.

 
ROZHOVOR
 

Guvernér Rusnok a L. Komárek ve Snídani s Novou

Rostoucí inflaci, prestižní mezinárodní ocenění pro ČNB za transparentnost a aktivity ČNB v oblasti finanční gramotnosti komentovali ve Snídani s Novou 13. 4. 2022 guvernér Jiří Rusnok a náměstek ředitele sekce měnové Luboš Komárek.

 
ROZHOVOR
 

T. Nidetzký v debatě o trhu s bydlením

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký v debatě o hypotékách v podcastu České bankovní asociace ČBA Focus. Dalšími hosty byli generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon a zakladatel projektu Cenová mapa Milan Roček.

 
DEBATA
 

V. Benda – ČNB nemůže ustoupit ze svého mandátu

Člen bankovní rady Vojtěch Benda v diskusním pořadu CNN Prima News Co na to Vaše peněženka. Tématem byla inflace, která v březnu dosáhla 12,7 %.

 
ROZHOVOR
 

V. Benda – Zkrocení inflace je naprostou prioritou

Článek člena bankovní rady Vojtěcha Bendy a poradce Jakuba Matějů pro Právo: „ČNB není Donem Quijotem, aby zvýšením sazeb naivně bojovala s větrnými mlýny v podobě válečného zdražení. Musí ale aktivně využít své nástroje, aby se nákladové šoky nezahnízdily dlouhodobě ve zvýšených inflačních očekáváních.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflace v březnu 2022 nad prognózou ČNB a vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle

Cenová hladina vzrostla v březnu 2022 meziročně o 12,7 %. Inflace se tak dále zvýšila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Březnový meziroční růst spotřebitelských cen byl ve srovnání se zimní prognózou ČNB o téměř tři procentní body výraznější. K této odchylce významně přispěly všechny složky inflace s výjimkou daní.

 
KOMENTÁŘ
 

P. Král – Vrchol inflace máme ještě před sebou

Ředitel sekce měnové Petr Král v investičním webináři České spořitelny na téma inflace, konaném 12. 4. 2022: „Vrchol inflace máme ještě před sebou. Bude vrcholit na úrovni kolem 14 % v meziročním vyjádření. Největší hrozbou je válečný konflikt na Ukrajině, který je neekonomickou a naprosto nepredikovatelnou záležitostí. Důsledky tohoto konfliktu, jak krátkodobé, tak dlouhodobé, nedokážeme nyní ještě v plném rozsahu domyslet.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prezentace Hodnocení aktuální makroekonomické situace a její předpokládaný vývoj v příštím období

Prezentace ředitele měnové sekce ČNB Petra Krále Hodnocení aktuální makroekonomické situace a její předpokládaný vývoj v příštím období pro Setkání bankovní rady ČNB s rozpočtovým výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se konalo 13. 4. 2022.

 
PDF, 3,5 MB
 

Výroční zpráva 2021

ČNB vydala Výroční zprávu za rok 2021 s pravidelnými informacemi o své činnosti a hospodaření. Předělové listy mezi kapitolami této výroční zprávy jsou věnovány osobnosti významného ekonoma a guvernéra Národní banky Československé Karla Engliše.

 
PDF, 16 MB
 

Víte, odkud se berou peníze a co je to RPSN? Ne? Tak se dívejte!

ČNB přichází s vlastním seriálem o penězích a finanční gramotnosti. Cyklus krátkých zábavně-vzdělávacích videí je určený pro žáky 2. stupně ZŠ a prvních ročníků SŠ. V roli sebevědomého žáka účinkuje herec Lukáš Pavlásek a jako jeho „učitel“ vystupuje člen bankovní rady ČNB Aleš Michl. Díly jsou volně přístupné na webové stránce www.otanegramota.cz, kanálu Youtube a sociálních sítích ČNB Instagram, Facebook a Twitter.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Dluhová past

Bláznivé podnikatelské nápady Oty Negramoty začínají nést své první ovoce. Jenže je pěkně trpké! Otík si s dluhy nikdy nelámal hlavu, splátky taky neřešil a co myslíte, jak to dopadlo? Podaří se Otíkovi nakonec všechny jeho trampoty překonat a splnit si svůj sen, stát se finančním géniem?

 
www.otanegramota.cz
 
 
 

Očekávané události

 
21. 4. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB