Týdenní souhrn
11. – 15. 10. 2021

 
 

Guvernér – Inflace bude v příštích měsících kulminovat

V příštích měsících se může inflace pohybovat i nad úrovní 5 %, ČNB je připravena inflační tlak krotit dalším zvyšováním úrokových sazeb, upozornil guvernér J. Rusnok v pořadu 20 minut Radiožurnálu. „Stále jsme spíše v expanzivním módu a bohužel vidíme, že inflační tlaky jsou velmi silné a pravděpodobně budou působit mnohem déle, než jsme si mysleli. Je namístě dále ochlazovat ekonomiku tímto způsobem.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prezentace J. Rusnoka pro HSBC Global Emerging Markets Forum

Prezentace guvernéra Jiřího Rusnoka Nedávný ekonomický vývoj a měnová politika ČNB přednesená během konference HSBC Global Emerging Markets Forum pořádané dne 13. 10. 2021.

 
PDF, 634 kB, anglicky
 

M. Mora – Úroky jsme museli zvednout, inflace poroste

Viceguvernér v rozhovoru pro Právo o zářijovém zvýšení měnověpolitických sazeb: „Nemůžeme se dívat na jednotlivosti a ustupovat jim. Jsme zodpovědní za cenovou stabilitu s inflací kolem 2 %. Teď jsme výrazně jinde a kvůli šokům, které nás doprovázejí, a ještě nějakou dobu budou, čekáme, že inflace v příštích měsících ještě vzroste. Takže musíme rychle konat.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Konec znehodnocování vašich úspor

Vojtěch Benda, jenž dlouhodobě zastává názor na aktivní roli měnové politiky a hlasoval pro růst sazeb, považuje úrokové sazby blízko nule za dobré pouze v období hospodářských krizí, „což už dnešní stav přes všechny covidové karamboly nepřipomíná“. S vyššími úrokovými sazbami ČNB nebojuje pouze proti inflaci, ale navrací také ekonomiku k „normálnímu stavu, kdy úspory jsou odměňovány“, uvádí v komentáři pro deník Právo, jehož spoluautorem je poradce bankovní rady ČNB Jakub Matějů.  

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Krotitelé nákladové inflace

Členové bankovní rady Oldřich Dědek a Aleš Michl obhajovali ve společném komentáři pro deník Mladá fronta DNES své rozhodnutí hlasovat v září pro ponechání úrokových sazeb beze změny, protože považují současnou inflaci spíše za nákladovou: „Netvrdíme, že úrokové sazby mají zůstat nízko napořád. Doba na jejich zvyšování k normálu ale podle nás ještě nenastala.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v září 2021

Podle údajů ČSÚ vzrostla v září 2021 cenová hladina meziročně o 4,9 %. Inflace tak dále zrychlila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Situace se vyvíjí ve směru mnohem rychlejšího zvyšování úrokových sazeb, než předpokládala letní prognóza. Na toto riziko ČNB již reagovala zvýšením úrokových sazeb o tři čtvrtě procentního bodu na zářijovém měnověpolitickém jednání a komplexně jej vyhodnotí v připravované podzimní prognóze.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Modelování dopadů klimatické změny na světovou ekonomiku: Stagflační šok na obzoru

Bouřlivé léto 2021 – z pohledu frekvence i rozsahu přírodních katastrof ve světě – je opětovným důkazem, že změna klimatu je neoddiskutovatelnou realitou. „Klimatická změna přinese v souhrnu stagflační tendence, na které bude třeba reagovat přísnější měnovou politikou,“ píší v novém blogu Martin Motl a Jaromír Tonner.

 
ČNBLOG
 

Upozornění na obchodní platformu LiteGap

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že pod obchodní značkou LiteGap je na území České republiky nabízeno obchodování s investičními nástroji typu forex, akcie apod., a to prostřednictvím obchodní platformy prezentované na internetových stránkách https://litegap.com/. Subjekt, který provozuje platformu pod obchodní značkou LiteGap, nedisponuje v současné době žádným oprávněním k poskytování investičních ani jiných služeb na finančním trhu v České republice, a ze strany České národní banky tak není dohlížen. Případná investice není ze zákona pojištěna.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Navštivte Expozici ČNB v Brně

Od pondělí 20. září 2021 můžete opět navštívit naši brněnskou expozici „Lidé a peníze“. Představí vám ucelenou historii vývoje měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Otevřeno bude ve všední dny od 9.00 – nezapomeňte si zarezervovat termín!

 
VÍCE INFORMACÍ
 
 
 

Očekávané události

 
21. 10. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!