Týdenní souhrn
(13. – 17. 3. 2023)

 
 

Guvernér ČNB získal prověrku na stupeň Přísně tajné

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) udělil guvernérovi ČNB Aleši Michlovi osvědčení fyzické osoby pro přístup k utajované informaci stupně utajení Přísně tajné. V pátek 10. března o tom NBÚ guvernéra písemně informoval. Řízení ze strany Národního bezpečnostního úřadu ohledně udělení nejpřísnější možné prověrky proběhlo ve standardní lhůtě v souladu se zákonem.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vyjádření ČNB k potížím světových bank

Česká národní banka v posledních dnech pozorně sleduje situaci v USA, kde došlo k selhání středně velkých bank, i ozvěny této situace v Evropě. Domácí banky jsou dobře kapitálově vybavené a jsou povinny dodržovat přísná regulatorní pravidla včetně těch pro řízení likvidity.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Monetární makroekonomie a centrální banky v turbulentních dobách

Viceguvernér Jan Frait se na mezinárodní konferenci MEKON 2023 zabýval otázkou, proč v makroekonomii začal dominovat jeden poměrně úzký a zároveň dosti technický přístup. „Centrální banky ve vyspělých zemích, obzvláště v Evropě, cenovou stabilitu v posledních dvou letech ztratily. Musíme vyhodnotit, proč se tak stalo a jak tomu do budoucna zabránit. Jednou z příčin je pravděpodobně nadměrné spoléhání na modelová doporučení,“ řekl s tím, že vidí poměrně silný konflikt mezi exaktním vědeckým myšlením v ideálu přírodních věd a nadměrnou nejistotou spojenou s málo předvídatelným chováním společenských systémů.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Eva Zamrazilová: Přísnější měnová politika bude muset trvat déle

„Nesouhlasím s filosofií, že jak uvidíme, že se vracíme k inflačnímu cíli, tak se můžeme vrátit na politiku nízkých úrokových sazeb, které tu s námi byly deset let. Raději uvidím vyhlazenější trajektorii, protože si myslím, že sazby budou muset zůstat vyšší než na neutrální úrovni o něco déle, než jsme si mysleli. Právě, aby se inflace znovu nerozhořela,“ uvedla viceguvernérka Eva Zamrazilová v podcastu Bankast časopisu Bankovnictví. V podcastu dále hovořila o tom, jaká bude výše sazeb ve střednědobém horizontu, jak by měla spolupracovat fiskální a monetární politika či jak by se mohl vyvíjet kurz koruny.

 
PODCAST
 

Eva Zamrazilová: Euro by nám boj s inflací neusnadnilo

„Není pravda, že bychom se s inflací vypořádali lépe, kdybychom měli euro. Inflace v Evropě je nejvyšší v zemích bývalého východního bloku u nových členů Evropské unie. Jde o chudší státy s nižší cenovou hladinou,“ řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v pořadu Interview Martina Kováře na Rádiu Zet.

 
ROZHOVOR
 

Tomáš Holub: O snížení sazeb by se mohlo začít diskutovat koncem roku

„O snížení sazeb by se mohlo diskutovat kolem konce letošního roku, kdy se očekává pokles na jednocifernou úroveň, podmíněný určitou mírou jistoty, že inflace klesá zpět k cíli,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub.

 
ROZHOVOR
 

Padělků bankovek výrazně ubylo, padělatelé nejčastěji napodobují tisícikorunu

Na území České republiky se v roce 2022 podařilo zadržet celkem 1 980 padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn, což je zhruba třiapůlkrát méně než v předcházejícím roce. Jejich celková hodnota činila 2,954 milionu korun, což bylo o 39,426 milionu korun méně než o rok dřív, kdy se při policejní akci zadrželo velké množství padělaných eurových bankovek.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Na křižovatce změn: Digitální ekonomika 5G jako brána do budoucnosti

Pátá generace mobilních sítí (5G) má díky digitalizaci celé ekonomiky významný transformační potenciál. Jaký vývoj předcházel jejímu vzniku, jak je na tom v zavádění 5G Evropa a kdy můžeme čekat nástup 6G? Přečtěte si čnBlog Michaely Ryšavé ze sekce měnové ČNB.

 
ČNBLOG
 

Publikace ekonomického výzkumu – Working Paper 3/2023

Autoři na širokém panelu 105 zemí odhadují dopad makroobezřetnostní politiky na příjmovou nerovnost. Empirické výsledky mimo jiné ukazují, že včasná implementace makroobezřetnostní politiky může přispívat k rovnoměrnějšímu rozdělení příjmů ve společnosti, a to díky zvýšené odolnosti finančního sektoru vůči finančním krizím.

 
WORKING PAPER
 

Ze sociálních sítí

CB speech – Jan Frait (CZ) – Monetary macroeconomics and central banks in turbulent times – Lecture by Mr Jan Frait, Deputy Governor of the Czech National Bank, at the MEKON 2023 conference, organised by the Faculty of Economics, VSB-Technical University of Ostrava, Ostrava, 17 March 2023.


Dnešní tisková konference za účasti člena bankovní rady ČNB Jana Procházky a ředitele odboru peněžního oběhu a ochrany platidel Jana Mayera.


Pan guvernér získal bezpečnostní prověrku PT, o čemž jsem nikdy nepochybovala. Mrzí mne, že místo seriózní debaty o měnové politice spřádali někteří novináři kolem ČNB nesmyslné spekulace.  Děkuji všem, kteří zachovali nezaujatý pohled a nepodlehli atmosféře honu na čarodějnice.

 
 
 

Očekávané události

 
20. 3. 2023
 
23. 3. 2023
 
24. 3. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB