Týdenní souhrn
1. – 5. 3. 2021

 
 

A. Michl k ekonomické stránce koronavirové situace

Rozhovor člena bankovní rady A. Michla pro CNN Prima News: „Vir a jeho mutace tady asi zůstanou, ale můžeme se naučit s ním žít a podnikat. Vesměs to ukazuje Asie. Pomůže očkování, pomůžou i antivirotika.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy ve výši 0,50 %

Bankovní rada České národní banky rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na úrovni 0,50 %. ČNB stanovila tuto sazbu poprvé na nenulové úrovni na konci roku 2015. K poslední změně sazby došlo 18. června 2020, kdy bankovní rada sazbu snížila na 0,50 % s platností od 1. července 2020.

CELÁ ZPRÁVA OPATŘENÍ
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 4. čtvrtletí roku 2020

Podle zveřejněného odhadu ČSÚ poklesl hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně o 4,7 %. Za celý rok 2020 propadla česká ekonomika o 5,6 %.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Informace o úvěrech v programech COVID

Na stránce Statistika odkladů splátek a úvěrů v programech COVID byl zveřejněn přehled o úvěrech v programech COVID k 15. únoru 2021. 

 
XLSX (26 kB)
 

CNB WP 11/2020 – Estimating Commercial Property Price Misalignment in the CEE Countries

Výzkumná práce Hany Hejlové, Michala Hlaváčka a Blanky Vačkové představuje odhad nadhodnocení cen komerčních nemovitostí. Za tímto účelem je navržen semistrukturální model, který zachycuje fungování jednotlivých segmentů na trhu komerčních nemovitostí.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Odborný článek Z. Rakovské byl publikován v časopise International Review of Economics & Finance

Odborný článek Zuzany Rakovské zabývající se vztahem sentimentu a výnosů akciových trhů se dočkal publikace v akademickém časopise International Review of Economics & Finance. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Konference Expectations in Dynamic Macroeconomic Models

Česká národní banka vyhlašuje „call for papers“ na konferenci Expectations in Dynamic Macroeconomic Models, která se uskuteční v hybridním formátu od 30. srpna do 1. září 2021 v Praze.

 
KONFERENCE
 

Využijte aktivit expozice ČNB – online!

Expozice České národní banky jsou aktuálně uzavřené. Pokud vás ovšem zajímá historie naší měny, můžete nově využít nabídky tematických materiálů, které jsme pro vás připravili u nás na webu. Otestujte své znalosti!

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Úprava otevírací doby podatelny ČNB

S ohledem na aktuální epidemickou situaci dochází s platností od 3. března 2021 k úpravě otevírací doby podatelny ČNB. Služby podatelny jsou k dispozici ve dnech pondělí až pátek vždy od 8.00 do 15.00. Zkrácená pracovní doba platí do odvolání.

 
 
 

Očekávané události

 
9. 3. 2021
 
10. 3. 2021
 
11. 3. 2021
 
12. 3. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!