Týdenní souhrn
(12. – 16. 9. 2022)

 
 

Prezidentka ECB navštívila ČNB

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde přijala pozvání guvernéra Aleše Michla k návštěvě České národní banky. Společného neformálního setkání se zúčastnila také viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. Christine Lagarde, která se v Praze účastnila setkání guvernérů evropských centrálních bank a jednání skupiny ministrů financí zemí Evropské unie, si v ČNB prohlédla expozice nově otevřeného Návštěvnického centra ČNB Za měnou a Lidé a peníze.

 
FOTOGALERIE
 

ČNB ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2,5 %

Bankovní rada České národní banky rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na úrovni 2,5 %. Při svém rozhodnutí vzala v úvahu současnou pozici české ekonomiky ve finančním cyklu, rozsah naakumulovaných úvěrových rizik v bilanci bankovního sektoru a vývoj jeho zranitelnosti.

TISKOVÁ ZPRÁVA OPATŘENÍ
 

E. Zamrazilová – Zatím to vypadá, že stabilita sazeb je pravděpodobná

Viceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro Reuters: „Vrchol inflace může být níže, než jsme čekali, ale je také možné, že bude zpomalovat pomaleji... Zatím to vypadá, že je stabilita sazeb pravděpodobná.“

 
ROZHOVOR
 

M. Mora – Na přelomu roku se začne projevovat působení ČNB

Rozhovor viceguvernéra Marka Mory pro Seznam Zprávy o inflaci, jejím výhledu po zbytek letošního roku a reakci měnové politiky ČNB: „Vysoké hodnoty inflace mezi 15 a 20 % tu ještě nějakou dobu budou. Na konci roku a na přelomu toho dalšího se začneme výrazněji propadat v pomyslném ‘žebříčku šampionů‘. Tam se ukáže, že naše měnová politika začíná působit,“ uvedl.

 
ROZHOVOR
 

O. Dědek – Ekonomika zpomaluje, zvolili jsme stabilitu sazeb

Rozhovor člena bankovní rady Oldřicha Dědka pro web CzechCrunch.cz. „Můj názor je, že klasická cesta zvyšováním úrokových sazeb už naráží na své limity. Máme signály, že ekonomika zpomaluje a že klesá mezikvartálně spotřeba domácností. Je pak otázka, zda se má ekonomika ochlazovat i měnovou politikou.“

 
ROZHOVOR
 

Zápisky z Jackson Hole – 3. díl

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Komunikaci ČNB povede Petra Krmelová

Odbor komunikace České národní banky povede od 1. října 2022 Petra Krmelová. O jejím jmenování rozhodla bankovní rada ČNB na jednání 15. září 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v srpnu

Cenová hladina v srpnu vzrostla meziročně o 17,2 %. Inflace tak po třinácti měsících zrychlování v meziročním vyjádření poprvé poklesla. Nacházela se však nadále vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.

 
KOMENTÁŘ
 

Monitoring centrálních bank III/2022

Pravidelná čtvrtletní publikace odboru měnové politiky a fiskálních analýz sekce měnové pokrývá důležité měnověpolitické události ve významných zahraničních centrálních bankách. Aktuální Téma pod lupou se věnuje trhům nemovitostí a jejich návaznostem na měnovou politiku.

 
PDF, 700 kB
 

čnBlog – Trhy nemovitostí a návaznosti na měnovou politiku

Jaký byl v posledních letech vývoj na trzích nemovitostí ve sledovaných zemích? Jakým způsobem vstupují trhy nemovitostí v jednotlivých zemích do výpočtu celkové míry inflace a ovlivňují tak měnověpolitická rozhodování? A jaký má naopak měnová politika vliv na nemovitostní trhy? Těmito otázkami se zabývá článek Barbary Livorové ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

Neplatné bankovky s úzkým proužkem a obchodníci

Platnost starších vzorů bankovek z let 1995-1999 skončila 30. června 2022. Po tomto datu nejsou obchodníci ze zákona povinni neplatné bankovky nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem přijímat k placení.

AKTUALITA SPECIÁLNÍ PODSTRÁNKA
 

Dana a Emil Zátopkovi na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 Kč, která připomene 100 let od narození legendárních českých sportovců Dany a Emila Zátopkových. V prodeji je od středy 14. září 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Aktivity ČNB na podporu finanční gramotnosti oceněny v mezinárodní soutěži

Aktivity České národní banky zaměřené na zvýšení finanční gramotnosti uspěly v prestižní mezinárodní soutěži AFI Global Financial Inclusion Awards 2022 v kategorii The Global Youth Financial Inclusion Award. ČNB se dostala do nejužšího okruhu pěti finalistů.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
20. 9. 2022
 
21. 9. 2022
 
23. 9. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB