Týdenní souhrn
(1. – 6. 1. 2023)

 
 

Novoroční rozhovory guvernéra Aleše Michla

Guvernér Aleš Michl poskytl k 1. lednu 2023 ČTK dva rozhovory:

„První pozitivní výsledky politiky nové bankovní rady se dostaví na jaře. Inflace začne klesat, protože poptávka je výrazně ztlumena a ekonomika směřuje do recese. Lidé začínají méně utrácet, což je dobře. Proto může ČNB pokračovat v politice stability úrokových sazeb,“ řekl guvernér Aleš Michl v prvním letošním rozhovoru pro ČTK.

V druhém rozhovoru u příležitosti 30. výročí rozdělení Státní banky československé uvedl: „Po rozdělení Československa a společné centrální banky se počítalo se zhruba půlročním pokračováním měnové unie obou zemí, byla ale neudržitelná. Bylo proto nutné přistoupit k měnové odluce, která ale byla dobře připravená“.

ROZHOVOR K INFLACI ROZHOVOR K ROZDĚLENÍ MĚNY
 

Chorvatskou kunu mění pouze centrální banky eurozóny

Výměnu chorvatské kuny provádějí pouze centrální banky, které patří do eurozóny. V České národní bance tedy výměna není možná.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Aleš Michl: Začněme spořit. A to hned!

„Musíme začít spořit, všichni. A nejen peníze, ale třeba i svůj volný čas. Čtěme, učme se, zdokonalujme se. Jen práce a píle nás i celou zemi posune někam dál, ne zbytečná zahálka při sledování nesmyslných seriálů,“ říká ve svém komentáři pro Mladou frontu DNES guvernér ČNB Aleš Michl.

 
ROZHOVOR
 

Aleš Michl: Pět Rašínových myšlenek, které pomohou i dnes

"Dne 5. ledna uplynulo sto let od atentátu na ministra financí Aloise Rašína. Na jeho následky o několik týdnů později zemřel. V České národní bance jsem hned po svém jmenování nechal vytvořit jeho bustu. Rašínův odkaz, který dává důraz na práci, úspory a šetření před spotřebou, je totiž důležitý i pro dnešek, pro boj s inflací," píše pro časopis Ekonom guvernér ČNB Aleš Michl.

 
ROZHOVOR
 

Prognóza ČNB 2023: Rok snížení inflace

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z měnověpolitického jednání bankovní rady ČNB dne 21. prosince 2022 a graf rizik inflační prognózy

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Publikace ekonomického výzkumu – Working Paper 10/2022

V tomto článku autoři analyzují vývoj toků v retailových akciových podílových fondech ve vztahu k jejich minulé a budoucí výkonnosti. S využitím dohledových dat o měsíčních přílivech a odlivech prostředků do/z fondů v České republice dochází k několika klíčovým zjištěním, která osvětlují chování domácností v roli investorů.

 
WORKING PAPER
 

Odbor makroobezřetnostních analýz v sekci finanční stability povede Miroslav Plašil

Ředitelem odboru makroobezřetnostních analýz České národní banky se od 1. ledna 2023 stal Miroslav Plašil, dosavadní zástupce ředitele odboru. O jeho jmenování rozhodla bankovní rada ČNB na jednání 15. prosince 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

AVÍZO

  • Guvernér ČNB Aleš Michl bude v neděli 8. ledna od cca 12.00 hostem pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.
  • Člen bankovní rady Tomáš Holub bude v neděli 8. ledna od cca 13.20 hostem pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24.
 

Ze sociálních sítí

ČNB: Guvernér #ČNB Aleš Michl (@MICHLiq_) dnes na pozvání starosty Jana Birkeho navštívil Náchod. Svou cestu spojil i s prohlídkou výstavy bankovek polsko-českého pohraničí v nedalekém městečku Duszniky-Zdrój. V tamějším Muzeu papírnictví jej přivítal starosta Piotr Lewandowski.


Aleš Michl: Prognóza ČNB 2023: Rok snížení inflace. Naprostou prioritou pro ČNB je podstatné snížení inflace. Dopady měnové politiky na ekonomiku se dostavují se značným zpožděním. V lednu se zejména kvůli zdražení elektřiny inflace ještě zvýší, což jako centrální banka neovlivníme. @CNB_cz

 
 
 

Očekávané události

 
9. 1. 2023
 
10. 1. 2023
 
11. 1. 2023
 
12. 1. 2023
 
13. 1. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB