Týdenní souhrn
(22. – 26. 1. 2024)

 
 

Jan Kubíček: Alokace devizových rezerv je vždy volbou mezi výnosem a rizikem

„Vždy je to volba mezi výnosem a rizikem. Samozřejmě se nám líbí výnos, ale nelíbí se nám volatilita. Obecně ale platí, že čím máme rezerv víc ve vztahu k našim potřebám, tím si můžeme dovolit agresivnější složení portfolia,“ uvedl člen bankovní rady Jan Kubíček v rozhovoru pro Bankovnictví, jehož tématem byly nejen devizové rezervy ČNB, ale také měnová politika a ekonomický výhled na rok 2024.

 
ROZHOVOR
 

Jan Procházka: Rok 2024 ve finančním sektoru

Výhled člena bankovní rady Jana Procházky na rok 2024 ve finančním sektoru. Text vznikl pro ročenku Top finance časopisu Bankovnictví.

 
ČLÁNEK
 

Tomáš Holub: Prognóza ekonomického vývoje v ČR a měnová politika ČNB

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba na téma Prognóza ekonomického vývoje v ČR a měnová politika ČNB. Zpráva o měnové politice – podzim 2023 pro konferenci Amundi z 25. ledna 2024.

 
PDF, 908 kB
 

CNB WP 16/2023 – Uncertain Trends in Economic Policy Uncertainty

Indexy nejistoty hospodářské politiky (EPU), založené na frekvenci článků spojených s nejistotou v hlavních denících, vykazují v případě Německa, Francie a Spojeného království zřetelné trendy. Nový výzkum ukazuje, že jejich příčina se skrývá spíše v konstrukci indexů než v nejistotě samotné. Autoři v článku vysvětlují, jak drobné změny v konstrukci indexu ovlivňují trajektorii indexu nejistoty během klíčových událostí, jako je brexit nebo pandemie COVID-19, a jaké jsou důsledky pro hospodářskou politiku.

 
PUBLIKACE VÝZKUMU
 

CNB WP 17/2023 – Do Shareholder Activism Announcements Affect Stock Prices? A Meta-Analysis

Autoři článku analyzují 1 973 odhadů reakce cen akcií na aktivismus akcionářů z 67 studií a zjišťují, že reakce cen akcií, očištěné o publikační selektivitu, se pohybují od 0% do 1,5%. Silnější reakce cen akcií nastávají v prostředích s lepší ochranou práv akcionářů a menšími akciovými trhy v poměru k ekonomice. Výsledky poskytují poznatky užitečné pro regulátory při navrhování optimálního regulačního rámce a pro výzkumníky při volbě vhodného nastavení výzkumu měřícího dopad aktivismu akcionářů.

 
PUBLIKACE VÝZKUMU
 

Cena guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se dlouhodobě věnuje podpoře a propagaci finanční a ekonomické gramotnosti, nominujte ho do druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB! O vítězi rozhoduje guvernér ČNB na základě doporučení poradního týmu. Uzávěrka přihlášek je do 28. března 2024 (včetně).

 
NOMINAČNÍ FORMULÁŘ
 

Ze sociálních sítí

ČNB – AVÍZO: Viceguvernérka Eva Zamrazilová bude v neděli hostem pořadu Otázky Václava Moravce. O inflaci, ekonomickém vývoji či výhodách a nevýhodách přijetí eura s ní ve studiu bude diskutovat bývalý viceguvernér ČNB Marek Mora.

 
 
 

Očekávané události

 
29. 1. 2024
 
31. 1. 2024
 
1. 2. 2024
 
2. 2. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB