Týdenní souhrn
10. – 14. 5. 2021

 
 

ČNBvlog – T. Holub: Inflace je dlouhodobě blízko cíle ČNB

Inflace v České republice se v posledních třech letech pohybuje nejčastěji mezi 2 a 3 %. Průměrná inflace za posledních 10 let ale činí 1,8 % ročně. „To je velice blízko našeho 2% cíle, v tomto ohledu je ČNB skutečně úspěšná,“ říká člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub. V novém ČNBvlogu vysvětluje mimo jiné, proč centrální banky neusilují o nulový růst cen nebo jaký dopad na inflaci může mít konec současné pandemie.

 
ČNBVLOG
 

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – jaro 2021

ČNB vydala svou již druhou Zprávu o měnové politice, která se od letošního roku stává stěžejní publikací v oblasti měnové politiky namísto Zprávy o inflaci. Zpráva byla schválena bankovní radou ČNB 13. května 2021 a obsahuje (až na dílčí výjimky) informace dostupné k 21. dubnu 2021.

 
PUBLIKACE
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 6. května 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v dubnu 2021

Meziroční inflace v dubnu stoupla na 3,1 procenta. Růst spotřebitelských cen byl o 0,2 procentního bodu rychlejší, než předpovídala aktuální prognóza ČNB. "Inflace se tak oproti březnu znatelně zvýšila a nacházela se nepatrně nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Na této odchylce se dominantně podílelo výraznější než očekávané zrychlení růstu cen potravin", uvádí ředitel sekce měnové Petr Král. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Vysoká zadluženost jako bariéra stabilizační politiky

Jan Frait a Simona Malovaná ve svém blogovém příspěvku diskutují nežádoucí dopady vysoké zadluženosti na spotřebu domácností a příjmovou nerovnost. Zároveň upozorňují, že schopnost měnové politiky stimulovat ekonomiku v takovém prostředí může postupně klesat. 

 
ČNBLOG
 

Varování před neoprávněnými poskytovateli spotřebitelského úvěru

ČNB upozorňuje na praktiky, které nejsou v souladu s řádnou nabídkou a poskytováním spotřebitelských úvěrů. Apeluje na spotřebitele, aby před tím, než odešlou jakoukoli finanční částku jako zálohu na poskytnutí spotřebitelského úvěru, si nejprve ověřili v seznamech České národní banky, zda společnost či osoba, která nabízí sjednání úvěru, disponuje příslušným oprávněním. Vyžadování zálohy před poskytnutím nabízené služby není běžnou a obvyklou praxí zprostředkovatelů ani poskytovatelů spotřebitelských úvěrů.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
17. 5. 2021
 
20. 5. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!