Týdenní souhrn
(20. – 24. 6. 2022)

 
 

ČNB zvyšuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém středečním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 1,25 procentního bodu na 7,00 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 6,00 % a lombardní sazby na 8,00 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 23. června 2022.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Guvernér vysvětluje měnověpolitické rozhodnutí

Rozhovor guvernéra Jiří Rusnoka pro pořad Interview ČT24 o posledním měnověpolitickém jednání bankovní rady, kterému předsedal před ukončením mandátu. V rozhovoru hovořil o příčinách současné vysoké inflace a nutnosti další silné reakce ze strany ČNB, která má zastavit růst cen a zbrzdit rozvolněná inflační očekávání. Zmínil také souvislosti červnového rozhodnutí zvýšit základní úrokové sazby ČNB o 1,25 procentního bodu.

 
ROZHOVOR
 

Guvernér musí být především schopen řídit tým

Bilanční rozhovor guvernéra Jiřího Rusnoka pro časopis Bankovnictví před ukončením jeho šestiletého mandátu v čele ČNB: „Zejména obtížné je posoudit danou situaci a zároveň mít přiměřenou míru jistoty. Ta není nikdy stoprocentní. Vždy jdete do neznáma. Snažíte se udělat něco, co ovlivní budoucnost, a nevíte přesně jak a v jakém detailu. Svět, na který se snažíte reagovat a působit, je mimořádně složitý, a proto i jakékoli rozhodnutí o nějakém činu je nelehké. Vždy vážíte přínosy a negativa nicnedělání vs. reagování. Nedělat nic je totiž také rozhodnutí a někdy dost zásadní. Když sazby nezvýšíte, znamená to, že zůstávají tam, kde jsou, a to něco znamená.“

 
ROZHOVOR
 

M. Mora – Zkušenosti z předsednictví ČR v Radě EU v roce 2009

Viceguvernér Marek Mora byl hostem podcastu Kontext pro iDNES.cz: „Máme dobře našlápnuto k ovlivnění evropské politiky, ale neměli bychom čekat zázraky.“

 
PODCAST
 

Změna přístupu ČNB k poskytování odpovědí na odborné dotazy z oblasti finančního trhu

ČNB mění přístup k zodpovídání odborných dotazů profesionálních účastníků finančního trhu (tzv. kvalifikovaných dotazů). Namísto dosavadního zasílání individuálních odpovědí jednotlivým tazatelům se ČNB bude od začátku července 2022 k těmto odborným dotazům vyjadřovat zpravidla formou uveřejnění obecného stanoviska (zobecněné odpovědi) na svých internetových stránkách. Podmínkou zodpovězení dotazů bude tedy souhlas tazatele s možností uveřejnění odpovědi a rovněž položeného dotazu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB WP 5/2022 – Nowcasting Macroeconomic Variables Using High-Frequency Fiscal Data

Róbert Ambriško se ve svém článku pokouší komplexně posoudit schopnost využití fiskálních dat pro stanovení krátkodobé prognózy ("nowcasting") makroekonomických proměnných. Navrhuje použít vhodný způsob využití denních dat k dalšímu zlepšení předpovědí měsíčních nowcastingových modelů.

 
WORKING PAPER
 

Ekonomický bulletin ECB – červen

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých v červnu 2022.

 
PDF, 461 kB
 

Globální ekonomický výhled – červen 2022

Červnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání vyhodnocuje předpovědi prezentované v této publikaci v průběhu minulého roku. Analýza ukazuje, že zřejmě pod vlivem prvotního šoku z covidové pandemie byly výhledy růstu HDP spíše pesimistické (nižší nežli skutečnost) a podhodnocena byla rovněž inflace. 

 
PDF, 2 MB
 

Vítězem Ceny ČNB je Václav Výstup

Ve společném hlasování expertů ČNB a veřejnosti se vítězem stal Václav Výstup, student střední školy MESIT. Na finále Ekonomické olympiády v Kongresovém centru ČNB jméno vítěze šestého ročníku vyhlásil viceguvernér Tomáš Nidetzký. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
30. 6. 2022
 
1. 7. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB