Týdenní souhrn
3. – 7. 5. 2021

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Prognóza ČNB – jaro 2021

ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Opírá se o ni rozhodnutí o nastavení měnové politiky přijaté bankovní radou.

 
PROGNÓZA
 

Zpráva o měnové politice – jaro 2021

S týdenním předstihem byla spolu s boxy a tabulkou klíčových makroindikátorů zveřejněna úvodní část Zprávy o měnové politice. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 14. 5. 2021.

ROZHODNUTÍ INDIKÁTORY (XLSX) BOXY
 

Setkání s analytiky – nová prognóza ČNB

V pátek 7. 5., den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představil novou prognózu ČNB viceguvernér Marek Mora, a ředitel měnové sekce Petr Král a Karel Musil ředitel odboru makroekonomických prognóz. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

PREZENTACE (PDF, 9 MB) VIDEO
 

Nový způsob komunikace správy devizových rezerv ČNB

Počínaje rokem 2021 bude Česká národní banka zveřejňovat dodatečné údaje o členění devizových rezerv, o jejich výnosu, struktuře a měnové kompozici. Tyto informace, které byly doposud publikovány jednou ročně ve výroční zprávě, bude ČNB zveřejňovat na čtvrtletní bázi.

TISKOVÁ ZPRÁVA INFORMACE K 31. 3.
 

čnBlog – Balancování na hraně: brexit a finanční služby

Michaela Ryšavá ve svém blogu uvádí, že optimismus z prosincového uzavření obchodní dohody mezi EU a UK pomalu opadává, jelikož po něm zůstala řada nezodpovězených otázek. Dohodou byly opomenuty zejména finanční služby a jejich přeshraniční poskytování. Ztratí kvůli tomu City of London své přední postavení mezi světovými finančními centry?

 
ČNBLOG
 

Inflační očekávání finančního trhu – duben

Z výsledků dubnového šetření vyplývá, že průměrná roční prognóza inflace se nepatrně snížila, zatímco v tříletém horizontu došlo k jejímu mírnému nárůstu. Analytici předpokládají, že základní úrokové sazby zůstanou i po květnovém zasedání BR ČNB nastaveny na současné úrovni. Zároveň už ale žádný analytik nepředpokládá, že by 2T repo sazba setrvala na 0,25 % po dobu následujících dvanácti měsíců. Začíná se tak ještě intenzivněji spekulovat o termínu jejího prvního zvýšení.

 
PDF, 734 kB
 

Vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 1. čtvrtletí roku 2021

ČNB uveřejnila vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 1. čtvrtletí roku 2021a oblast poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, poskytování investičních služeb a distribuce pojištění.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Doplnění postupů ČNB v působnosti orgánu pro řešení krize

Česká národní banka doplnila svůj dříve publikovaný Obecný přístup ke stanovení minimálního požadavku na kapitál a způsobilé závazky („MREL“) o vysvětlující stanovisko, ve kterém za účelem zajištění jednotného chápání uvádí, že povinné osoby k plnění MREL přistupují obdobně jako při plnění kapitálových požadavků na ně kladených – tj. požadavek plní průběžně na základě své aktuální situace.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na obchodní platformu Options tradex

Upozorňujeme, že subjekt, který na platformě Option tradex provozuje obchodování s investičními nástroji typu CFD, FX apod., nedisponuje oprávněním k poskytování investičních ani jiných služeb na finančním trhu v České republice.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Potřebují děti svoje peníze?

Podle Luboše Komárka, náměstka ředitele sekce měnové a spoluautora prezentace Osobní finance, by se děti měly učit hospodařit s penězi už od útlého věku. V pořadu Klub Rádia Junior dětem vysvětloval, proč peníze používáme, jak se s nimi naučíme kamarádit a také odpovídal na jejich zvídavé dotazy – například od kdy by kapesné měly dostávat?

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
11. 5. 2021
 
13. 5. 2021
 
14. 5. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!