Týdenní souhrn
15. – 19. 3. 2021

 
 

Guvernér v rozhovoru pro ČT24

Guvernér Jiří Rusnok v pořadu 90‘ ČT24 Rok Covidu – rána pro ekonomiku. „Doufejme, že z hlediska ekonomického se nacházíme na dnu vývoje druhé nejtěžší vlny dopadu na ekonomiku. Až se zvýší míra vakcinace a skončí nejakutnější zdravotnický problém, ekonomika by se snad měla poměrně rychle vracet."

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Holub – Se zvyšováním sazeb bych byl velmi opatrný

Rozhovory Tomáše Holuba o výhledu měnové politiky, regulaci hypoték a rozšíření pravomocí ČNB: „Jistotu pro zahájení růstu sazeb asi nebudeme mít nikdy, ale minimálně by tu měl být výhled, že vakcinační kampaň je tak daleko, že se blížíme do nějaké koncovky lockdownů.“

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY SEZNAM ZPRÁVY
 

T. Nidetzký – Riziko předčasného zvýšení sazeb je pro mě větší než riziko z prodlení

Rozhovor viceguvernéra Tomáše Nidetzkého pro agenturu Reuters: "Osobně to teď vidím na stabilitu sazeb v prvním pololetí. Zhruba v polovině roku budeme vědět víc. Riziko předčasného utažení měnových podmínek je pro mě větší než riziko z prodlení."

 
CELÁ ZPRÁVA
 

A. Michl – Odložená spotřeba pomůže nastartovat ekonomiku

Aleš Michl v pořadu Rozstřel: „Střední třída má nyní zhruba o 120 miliard více úspor, než by měla situaci, kdyby nebyl Covid. Spolu se snížením daní je tu zhruba 200 mld Kč, které mohou být spotřebovány. Záleží, jak se lidé opravdu rozhodnou, ale toto číslo může znamenat až 3,5 % HDP,“ řekl.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Zisk ČNB za rok 2020 pomůže snížit kumulovanou ztrátu z minulých let

Česká národní banka vykázala za rok 2020 zisk 91,7 miliardy korun. Tento zisk byl použit na snížení účetní ztráty z minulých let. Její zbývající část ve výši 37,5 miliardy korun zůstává v rozvaze jako neuhrazená ztráta předchozích období. Česká národní banka předpokládá, že kumulovanou ztrátu uhradí z budoucích zisků.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Sdělení ČNB k distribuci zisků za roky 2019 a 2020 úvěrovými institucemi

Česká národní banka v těchto dnech odeslala jednotlivým úvěrovým institucím dopis, ve kterém jim vzhledem k přetrvávající nejistotě ohledně ekonomických dopadů stále probíhající pandemie COVID-19 sdělila rámec pro výplatu dividend ze zisků dosažených za roky 2019 a 2020. Návrhy úvěrových institucí ohledně výše dividend bude Česká národní banka posuzovat individuálně.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

M. Mora v debatě FokusTalk

Prezentace viceguvernéra Marka Mory pro debatu FokusTalk: Visegrádské země v covidové pandemii pořádanou Ostdeutscher Bankenverband dne 16. 3. 2021 (v němčině).

 
PDF, 1,8 MB
 

A. Michl – Nový index ekonomické aktivity Rushin

Člen bankovní rady představil nový index Rushin měřící ekonomickou aktivitu v ČR na základě vysokofrekvenčních dat v čele se spotřebou elektřiny. Index sestavili Aleš Michl, Tomáš Adam, Eva Slezáková, Ondřej Michálek. Na index, který zatím signalizuje mírný mezičtvrtletní pokles HDP, se zaměřil i jeho rozhovor pro Bloomberg (v angličtině).

CNBLOG BLOOMBERG
 

čnBlog – Odhad dopadu pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR (aktualizace)

Další aktualizace blogu člena bankovní rady Aleše Michla a poradce bankovní rady Tomáše Adama na téma rychlý odhad dopadů COVID-19 na českou ekonomiku podle posledních aktuálních dat. Autoři v něm představují index Rushin, který zahrnuje čtyři vysokofrekvenční rychle dostupné indikátory o české ekonomice v čele se spotřebou elektřiny a šest standardních makroekonomických veličin.

 
CNBLOG
 

Startuje kampaň propagující výukové podklady ČNB k finanční gramotnosti!

Česká národní banka zahájila kampaň informující o jejích aktivitách na podporu finanční a ekonomické gramotnosti. Středobodem celé kampaně je vzdělávací prezentace s názvem Osobní finance – aneb jak proplout bez nehody světem financí. Je určena pro žáky na druhém stupni základních škol, středoškoláky a zejména pro jejich učitele.  Doplňují ji totiž i metodické pokyny, které učitelům vysvětlují, jak s materiálem pracovat. Autory prezentace jsou manželé Luboš a Zlata Komárkovi z ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled – březen 2021

Březnové vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Tematická část se věnuje výhledům cen ropy a přesnosti těchto předpovědí, které Vám v GEVu přinášíme. Dozvíte se, zda jsou nejpřesnější výhledy z dílny americké agentury EIA, průzkumy mezi analytiky od Consensus Economics nebo předpověď odvozená z tržní křivky cen termínovaných kontraktů.

 
PDF, 1,6 MB
 

Monitoring centrálních bank I/2021

Prognózy centrálních bank jsou významně ztěžovány vysokou nejistotou ohledně budoucího ekonomického vývoje, zásadně formovaného průběhem vakcinace a schopností jednotlivých zemí zvládat epidemii. Vlády a centrální banky nadále pokračují v expanzivním působení na ekonomiky s využitím široké palety nástrojů. Téma pod lupou se věnuje povinným minimální rezervám, jejich dnešnímu využití a potenciálním funkcím. Ve vybraném projevu guvernér britské Bank of England Andrew Bailey přibližuje, jakým způsobem se centrální banky v režimu cílování inflace adaptují v rámci svého mandátu na nové ekonomické výzvy.

 
PDF, 495 kB
 

čnBlog – Co nového ukázal výzkum ČNB v roce 2020? Edice finanční stability.

Výzkum České národní banky v oblasti finanční stability se v loňském roce zaměřil na řadu klíčových témat od analýzy transmise makroobezřetnostních nástrojů přes vliv sentimentu, zdokonalení metodiky zátěžových testů a konstrukci nových indikátorů až po vztah s měnovou politikou. Simona Malovaná ve svém blogovém příspěvku shrnuje tyto i další důležité poznatky, které výzkum v ČNB přináší.

 
CNBLOG
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 24. března 2021

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 24. března 2021 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 
 
 

Očekávané události

 
23. 3. 2021
 
24. 3. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!