Týdenní souhrn
(20. – 24. 2. 2023)

 
 

Moment, kdy se zastavil stát. Před sto lety zemřel Alois Rašín

Před sto lety, v neděli 18. února 1923, se ve 12.45 na několik dní doslova zastavilo Československo, neboť odešel jeden z jeho hlavních tvůrců, ministr financí Alois Rašín. Bylo to po šesti týdnech od chvíle, kdy na něj před jeho domem zaútočil atentátník. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Poslední Rašínova slova: Bez pravdy ztratíme samostatnost

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Eva Zamrazilová: Ceny nemovitostí jsou důležitým indikátorem cenové stability

Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová byla hostem podcastu Vojtěcha Žižky, kde spolu hovořili například o hypotečním trhu či měnové politice. „V zákoně je sousloví, že ČNB dbá o cenovou stabilitu. Teď jde o to, jak si ČNB cenovou stabilitu vyloží, jakým ukazatelem ji měřit a jak má být vysoký,“ uvedla v podcastu viceguvernérka.

 
PODCAST
 

Jan Frait: Větší zlevnění energií může přinést i deflaci

„Umím si představit, že pokud by klesaly ceny energií a během roku by se to propsalo i do cen pro domácnosti, nějaké období deflace by nastat mohlo,”  řekl pro Deník N viceguvernér Jan Frait.

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait: Za nízkou inflaci mohla částečně globalizace

„Velmi nízká inflace, kterou jsme viděli v prvních dvaceti letech tohoto století, byla do značné míry způsobena nástupem několika miliard lidí na globální trh práce v devadesátých letech a později. Byl to pouze dočasný jev. Bude to znamenat, že dlouhodobě nebudou inflační tlaky tak nízké, jaké jsme viděli před mnoha lety,“ řekl viceguvernér ČNB Jan Frait v podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břečťana.

 
PODCAST
 

Prezentace Ceny energií, inflace a měnová politika

Prezentace člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba pro 18. ročník odborné konference na téma Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě konané 22. února 2023 v kongresovém centru hotelu Quality Hotel Brno Exhibition Centre.

 
PDF, 1 MB
 

čnBlog – Jsou úrokové sazby ve srovnání s inflací opravdu nezvykle nízké?

Inflace odvozovaná z dat Českého statistického úřadu je věcí minulosti. Na dnešní rozhodnutí lidí a firem, jestli více spořit, či utrácet, zásadní vliv nemá. Na to mají vliv úrokové sazby. Ekonomové se shodnou na tom, že vhodnějším konceptem jsou reálné sazby v „ex ante“ vyjádření, tedy očištěné o očekávanou inflaci. A ty nyní převyšují míru očekávaného zdražování v blízké budoucnosti.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Představení a přesnost nástrojů krátkodobé prognózy českého HDP v ČNB

Jaké nástroje a přístupy využívá ČNB pro prognózování krátkodobého výhledu domácí ekonomické aktivity? Jak přesně se v predikcích s výzvami v posledních pandemických letech vypořádala? To vysvětluje ve svém textu Ondřej Michálek z měnové sekce.

 
ČNBLOG
 

Globální ekonomický výhled – únor 2023

Únorové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se věnuje nástupu technologie páté generace (5G), která má díky možné digitalizaci celé ekonomiky významný prorůstový potenciál, zejména díky tomu, že dnešní moderní svět je vysoce závislý na technologiích a datové komunikaci.

 
PDF, 1,6 MB
 

Reakce ČNB na oznámení ČSOB

Československá obchodní banka, a. s., dne 17. února 2023 informovala o rozhodnutí arbitrážního soudu ve sporu se společností ICEC-HOLDING, a.s. Česká národní banka konstatuje, že uvedené rozhodnutí neoslabuje finanční a solventnostní pozici ČSOB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Seminář ČNB k regulaci udržitelného financování na kapitálových trzích

Česká národní banka uspořádala 21. února 2023 v Kongresovém sále ČNB seminář k uplatňování pravidel udržitelného financování (ESG) na kapitálových trzích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Cena za nejlepší výzkumnou publikaci ČNB v roce 2022

Bankovní rada České národní banky udělila cenu za nejlepší výzkumnou publikaci. Autory oceněné práce Cooling the Mortgage Loan Market: The Effect of Recommended Borrower-Based Limits on New Mortgage Lending jsou Martin Hodula, Milan Szabo, Lukáš Pfeifer a Martin Melecký. Cena je každoročně udělována nejlepším výzkumným publikacím, které ČNB vydala v předchozím roce.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Eva Zamrazilová v pořadu Otázky Václava Moravce

Viceguvernérka Eva Zamrazilová bude v neděli 26. února 2023 hostem pořadu Otázky Václava Moravce. Dalšími hosty budou ministr financí Zbyněk Stanjura a bývalá ministryně Alena Schillerová. Diskuse začíná ve 12.00 na ČT24.

 

Ze sociálních sítí

A. Michl – Každý odpor mne jen povzbuzuje k novému úsilí. Nudil bych se, kdyby šlo všecko hladce a kdyby mi odpůrci nekladli překážek. 100 let od smrti Aloise Rašína jsem uctil jeho památku věncem ČNB. Dal jsem dohromady pár jeho citátů a mých navazujících myšlenek.


E. Zamrazilová – Do deflační bubliny se píchalo tak dlouho, až vzniklo podhoubí pro inflaci - v letech 2017 až 2020 byla inflace nad 2% cílem 42 měsíců ze 48. Média mlčela, ačkoli bylo pravděpodobné, že semínka vysoké inflace jednou vyklíčí.


E. Zamrazilová – Sleduji diskusi v Otázkách Václava Moravce. Zcela naivní představa, že zvýšení sazeb o 0,5 by vedlo k rychlejšímu návratu inflace do cíle. Dopad zvýšení 2W repo na 7,50 do inflace za 12 měsíců by dle odborného aparátu ČNB činil 0,2 až 0,3 pb. Viz graf níže, kde lze vidět rozdíl.


E. Zamrazilová – K debatě k tweetu ohledně toho, že neposloucháme odborný aparát. Nemáme jen zveřejňovaný model, ale i stanoviska ze sekce finanční stability a od poradců BR- tedy 3 odborná stanoviska. Zveřejněno bude za 6 let. Možná se kritici ČNB budou divit, pokud je minulost bude zajímat.


Dárek pro Putina – Bonnie a Clyde, tak jsme pojmenovali dvě obrněná auta, která jsme dostali od ČNB a která budou na Ukrajině pomáhat klukům z Team 4 Ukraine zachraňovat lidské životy. První z nich, Bonnie je už připravená do akce. Ztloustla o další pancéřování a dostala válečnou tvář.

 
 
 

Očekávané události

 
28. 2. 2023
 
1. 3. 2023
 
2. 3. 2023
 
3. 3. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB