Týdenní souhrn
(11. – 15. 7. 2022)

 
 

Zápisky ze semináře o vysoké inflaci

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Rozhovor viceguvernérky Evy Zamrazilové pro Události ČT

Viceguvernérka Eva Zamrazilová hovořila o inflaci a jejím očekávaném vývoji v pořadu Události ČT. „Meziroční inflace poroste ještě v nejbližších měsících, vrchol se ale blíží a nejpozději začátkem roku by se měl vývoj otočit. Již nyní vidíme výsledky zpřísňování měnové politiky. Oslabuje spotřebitelská poptávka, objem peněz v oběhu klesá. To jsou faktory, které budou inflaci tlumit,“ uvedla Eva Zamrazilová.

 
ROZHOVOR
 

Inflace chce čas – stejně jako cesta k moři

Rozhovor člena bankovní rady Tomáše Holuba pro časopis Respekt o faktorech způsobujících současnou inflaci a jejím dalším očekávaném vývoji.

 
ROZHOVOR
 

Bez brždění ze strany ČNB by inflace narostla mnohem víc

Na razantnější snížení inflace si budeme muset počkat až do příštího roku, říká ředitel měnové sekce České národní banky Petr Král. V rozhovoru pro E15 rozebírá zatím poslední čísla o vývoji spotřebitelských cen. Probírá i scénář, co by se dělo, kdyby centrální banka loni nezačala se zpřísňováním měnové politiky v podobě razantního zvyšování úrokových sazeb.

 
ROZHOVOR
 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v červnu 2022

Cenová hladina v květnu 2022 vzrostla meziročně o 17,2 %. nflace se tak dále zvýšila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Červnový meziroční růst spotřebitelských cen byl ve srovnání s jarní prognózou ČNB o více než dva procentní body rychlejší. Nejvýrazněji se na odchylce podílela překvapivě silná jádrová inflace, významně k ní však přispěly i vyšší ceny pohonných hmot a rychlejší růst cen potravin a regulovaných cen.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Měnová politika posledních dvou let ve zpětném zrcátku aneb čemu se podařilo zabránit

Blog autorů ze sekce měnové Stanislava Tvrze, Karla Musila a Petra Krále popisující simulaci vývoje inflace při odlišném nastavení měnové politiky, než byla v posledním roce uplatňována. Autoři si vybrali hypotetickou situaci ponechání úrokových sazeb na ultra nízké úrovni z doby pandemie koronaviru, tedy stabilní dvoutýdenní repo sazbu na úrovni 0,25 % až do současnosti.

 
ČNBLOG
 

Upozornění na aktivity společnosti Qubix Investment

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnost Qubix Investment, se sídlem 2295 Oak Street, Old Forge, New York, Spojené státy americké, nebo též Qubix Investment, se sídlem 123 Fifth Avenue, New York, NY 10160, Spojené státy americké, která nabízí prostřednictvím webových stránek qubixinvestment.org garantované investiční služby, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prázdniny v Návštěvnickém centru ČNB

Seznamte se s Českou národní bankou! Pro období prázdnin jsme pro vás v expozicích ČNB připravili speciální program.

A nebo chcete raději zůstat venku a zkusit vypátrat členy finančního gangu? Potom si zahrajte naši venkovní únikovou hru a vydejte se po Praze po stopách zločinců, kteří se snaží připravit lidi o peníze.

PRÁZDNINOVÝ PROGRAM VENKOVNÍ ÚNIKOVKA
 
 
 

Očekávané události

 
20. 7. 2022
 
21. 7. 2022
 
22. 7. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB