Týdenní souhrn
31. 1. – 4. 2. 2022

 
 

ČNB zvyšuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 4,50 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,50 % a lombardní sazby na 5,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 4. února 2022.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

ČNB pokračuje ve zpřísňování měnové politiky

S týdenním předstihem zveřejňujeme úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímž autorem je ředitel sekce měnové Petr Král a ředitelka odboru měnové politiky a fiskálních analýz Dana Hájková, boxy a tabulku klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 11. února 2022.

ČNBLOG ZoMP – zima
 

ČNB zveřejnila novou prognózu

Makroekonomická prognóza je klíčovým podkladem pro rozhodování bankovní rady ČNB. Představuje vnímání odborníků ČNB ohledně nejpravděpodobnějšího budoucího vývoje ekonomiky včetně chování samotné centrální banky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Setkání s analytiky

V pátek 4. února 2022, den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představil novou prognózu ČNB viceguvernér Tomáš Nidetzký, ředitel měnové sekce Petr Král a ředitel odboru makroekonomických prognóz Karel Musil. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

PREZENTACE VIDEO
 

Inflační očekávání finančního trhu – leden

Prvního šetření Inflačních očekávání finančního trhu v roce 2022 se zúčastnilo třináct domácích a tři zahraniční analytici. Z výsledků vyplývá relativně silná důvěra respondentů, že se ČNB podaří zkrotit vysoké inflační tlaky, které jsou aktuálně patrné. V tříletém časovém horizontu se průměrný názor na růst cenové hladiny nadále nemění a ta se nachází nedaleko nad úrovní 2% inflačního cíle. K potlačení inflačních tlaků však bude podle analytiků potřeba přísnější měnová politika, o poznání vyšší je tak očekávaná úroveň základních úrokových sazeb.

 
PDF, 955
 

Zveřejnění interních protokolů z roku 2015

Česká národní banka zveřejnila podrobné protokoly ze všech osmi měnověpolitických jednání bankovní rady konaných v roce 2015 a související podklady pro její rozhodování.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB uveřejnila vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 4. čtvrtletí roku 2021

za oblast poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, poskytování investičních služeb a distribuce pojištění

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Oficiální statistika nových úvěrů na bydlení za rok 2021

České banky poskytly v roce 2021 nové hypotéky v hodnotě 368 miliard korun, meziročně o 70 procent více. Zvýšil se také jejich průměrný měsíční objem, oproti minulému období dvojnásobně. Celkový objem nových i refinancovaných hypoték pak loni činil 459 miliard korun, což je téměř o 73 % více než v předchozím roce.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vše o inflaci na jednom místě

Připravili jsme přehled toho nejpodstatnějšího o aktuálně zvýšené inflaci. Na nové podstránce najdete nejčerstvější vyjádření představitelů ČNB, odpovědi na často kladené dotazy a mnoho užitečných odkazů.

 
PROZKOUMAT
 

Vyhlašujeme 6. ročník Ceny ČNB!

Česká národní banka vyhlašuje již 6. ročník soutěže o Cenu ČNB v rámci Ekonomické olympiády, kterou pořádá Institut ekonomického vzdělávání. ČNB podporuje tento projekt od jeho založení pod osobní záštitou viceguvernéra Tomáše Nidetzkého.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
7. 2. 2022
 
8. 2. 2022
 
10. 2. 2022
 
11. 2. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! ČNB nabízí placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

 
PODROBNOSTI
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB