Týdenní souhrn
(22. – 26. 5. 2023)

 
 

Guvernér přivítal v ČNB předsedu vlády a ministra financí

Guvernér ČNB Aleš Michl a další členové bankovní rady se setkali s premiérem Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Jednali o aktuální ekonomické situaci, boji s inflací a stavu veřejných financí. „Česká národní banka i vláda mají společnou prioritu, a to snížit inflaci. Jsme na dobré cestě. Očekáváme, že do tří měsíců bude inflace jednociferná. Je ale nutné, aby ČNB a vláda v rozumné míře kooperovaly a podporovaly snižování deficitu veřejných financí,“ uvedl po setkání guvernér ČNB Aleš Michl.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Eva Zamrazilová: Měnová politika je dostatečně přísná na to, aby se inflace dostala do cíle

„Současná podoba inflace je vnímána jako charakterovně jiná, než na jakou byli ekonomové zvyklí. Je mimo jiné vyvolaná fiskální expanzí v době covidu. A fiskální konsolidace je potřeba na to, aby pomohla centrální bance s jejím bojem s inflací. Kdybychom zvedli úrokové sazby na 8–9 procent, nebyl by to prakticky vůbec žádný rozdíl v budoucí trajektorii inflace,“ uvedla Eva Zamrazilová v pořadu Interview ČT24.

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait: Vysoké úrokové sazby fungují

„Já říkám, pojďme zase mít nějakou dobu vyšší úroky než inflaci, ať se situace dlouhodoběji stabilizuje a zbavíme se výkyvů. Vrátit se ke standardním postupům a nedělat experimenty, které jsme v letech po globální finanční krizi viděli. ČNB měla naštěstí dostatek rozumu, aby se k řadě nestandardních přístupů nepřipojila,“ uvedl viceguvernér Jan Frait v rozhovoru pro týdeník Euro.

 
ROZHOVOR
 

Udržitelnost je pro ekonomy zásadním tématem

Přednáška Jana Fraita připravená pro seminář „Udržitelnost, aneb jak se nezbláznit na finančních trzích“, pořádaný The Financial Markets Association of the CR (ACI) a London Stock Exchange Group (LSEG) v Praze dne 25. května 2023.

 
PŘEDNÁŠKA
 

Jan Kubíček: O prázdninách inflace určitě klesne pod desítku

Člen bankovní rady Jan Kubíček poskytl rozhovor deníku E15 o měnové politice a inflaci. Vyjádřil se také k některým obavám, že se nepodaří inflaci stlačit pod pět či šest procent. „Podle mého názoru to nastat nemůže, protože kdyby se k tomu schylovalo, jednoduše necháme sedmiprocentní sazbu déle. Sedmiprocentní sazba je natolik vysoká, že i kdyby byla inflace pět procent, tak ji srazí. K tomu současná sazba stačí,“ uvedl.

 
ROZHOVOR
 

Jan Procházka: Recese byla krátká a mělká

„Naším zájmem nyní je ekonomiku přibrzdit. Aby prošla nějakou decentní recesí, strukturální změnou, aby se uvolnil trh práce, aby lidé více spořili, aby peníze byly méně dostupné, aby se nám povedlo to hlavní, to znamená zkrotit inflaci,“ uvedl člen bankovní rady Jan Procházka v rozhovoru pro Lidové Noviny.

 
ROZHOVOR
 

čnBlog – Rok 2022: zkouška flexibility reakce ČNB a jejího prognostického aparátu

Česká ekonomika byla v roce 2022 v souvislosti s energetickou krizí a ruskou agresí na Ukrajině vystavena bezprecedentním vnějším cenovým šokům stojícím mimo dosah centrální banky, tyto šoky přitom významně přispívaly ke zrychlování inflace. V kontextu těchto událostí využila ČNB flexibility svého režimu inflačního cílování a přistoupila k posunům horizontu měnové politiky. Autoři tohoto blogu Petr Král, Karel Musil, Stanislav Tvrz a Jan Žáček ze sekce měnové rekapitulují uskutečněné změny horizontu měnové politiky a vysvětlují, jaké dopady taková úprava přináší do prognostického rámce ČNB.

 
ČNBLOG
 

Zpráva o výkonu dohledu nad finančním trhem v roce 2022

Česká národní banka vydala každoroční Zprávu o výkonu dohledu nad finančním trhem. Zpráva obsahuje přehled informací o finančním sektoru za rok 2022 a nejvýznamnější dohledová a regulatorní opatření během tohoto období.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Nový vzor bankovky 5 000 Kč

Česká národní banka vydá v tomto roce bankovku 5 000 Kč s letopočtem 2023. Důvodem pro uvedení nového vzoru do oběhu je provedení nezbytných změn v technologii tisku ve Státní tiskárně cenin. Nová pětitisícikoruna doplní v oběhu dva stávající vzory. Ty zůstanou i nadále v platnosti.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na aktivity subjektu vystupujícího pod názvem B&B PROFIT

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „B&B PROFIT“, který veřejnosti nabízí možnosti investování, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

„Je vzorem ostatním učitelům.“ Cenu guvernéra ČNB získala Jana Doležalová z Vimperka

Guvernér ČNB Aleš Michl předal historicky první ocenění za mimořádný přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti. Jeho držitelkou se stala Jana Doležalová, učitelka matematiky a biologie ze základní školy ve Vimperku. Cenu z rukou guvernéra převzala 20. května 2023 při příležitosti oslav jednoho roku od otevření Návštěvnického centra ČNB.

 
CENA GUVERNÉRA
 

Rok Návštěvnického centra ČNB ve znamení zábavy a poučení pro celou rodinu

Oslava prvního výročí otevření Návštěvnického centra ČNB se v sobotu 20. května 2023 nesla v duchu prohlídky expozic a řady doprovodných vzdělávacích aktivit, soutěží a zábavy pro malé i velké. Přes 1 300 zájemců se přišlo seznámit s historií peněz, připomenout si výročí 30 let od vzniku samostatné české měny nebo nahlédnout pod pokličku měnového rozhodování bankovní rady ČNB.

 
1. NAROZENINY
 

Tomáš Holub vystoupí v pořadu Otázky Václava Moravce

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub bude v neděli 28. května od 12.00 hostem pořadu Otázky Václava Moravce. Společně s Janem Švejnarem a ekonomem Davidem Markem budou diskutovat o aktuálním ekonomickém vývoji a inflačních očekáváních.

 

Ze sociálních sítí

Guvernér ČNB Aleš Michl a další členové bankovní rady se setkali s premiérem Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Jednali o aktuální ekonomické situaci, boji s inflací a stavu veřejných financí.


Bankovní rada ČNB v pátek ráno přivítala v pražském sídle členy bankovní rady Národní banky Slovenska.


Guvernér ČNB Aleš Michl zahájil návštěvu Moravskoslezského kraje, kde má centrální banka jednu ze svých poboček.


Dnešní setkání s guvernérem České národní banky Alešem Michlem. Na prohlídce ostravské pobočky ČNB guvernér prozradil, že zde v příštím roce vznikne návštěvnické centrum zaměřené na edukaci, osvětu a posilování finanční gramotnosti zejména u žáků a studentů. Těšíme se na výsledek.


Guvernér Aleš Michl se setkal s rektorem a děkany Technické univerzity Ostrava a debatoval se studenty Ekonomické fakulty, zejména o inflaci a fungování ČNB.


Závěrem návštěvy Moravskoslezského kraje guvernér Aleš Michl navštívil výrobní závod Tatra, třetí nejstarší automobilky na světě.


The ECB turns 25. I would like to congratulate the ECB on reaching a very important milestone in its history. It is a testament to the hard work and dedication of the exceptional individuals who contribute their expertise and efforts to the organization. Here's to the next 25 years of success and achievement.

 
 
 

Očekávané události

 
30. 5. 2023
 
31. 5. 2023
 
1. 6. 2023
 
2. 6. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB