Týdenní souhrn
(24. – 28. 4. 2023)

 
 

Eva Zamrazilová: Nesmíme začít snižovat sazby předčasně

„Inflace by se musela vyvíjet opravdu příznivě, tedy klesat rychleji, než čekáme,“ vyjádřila se k možnému snížení sazeb do konce roku viceguvernérka Eva Zamrazilová pro Reuters. „Nikdo nechce úrokové sazby zbytečně vysoko, ale nemůžeme udělat tu chybu, že bychom je začali snižovat předčasně,“ dodala.

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait: Přístup ČNB k nastavování ukazatelů LTV, DTI a DSTI

Prezentace viceguvernéra ČNB Jana Fraita na téma Přístup ČNB k nastavování ukazatelů LTV, DTI a DSTI pro seminář Jak úvěrové ukazatele ovlivňují realitní a hypoteční trh konaný na půdě Poslanecké sněmovny PČR 27. dubna 2023 v Praze.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Jan Kubíček: Korunu nepovažuji za zásadně nadhodnocenou

„V loňském roce centrální banka pouze připomněla trhu, že má rozsáhlé devizové rezervy a nebojí se je použít,“ řekl v rozhovoru pro Bloomberg člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček.

 
ROZHOVOR
 

Jan Procházka: Nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCa) vytvoří nový sektor finančních služeb

Člen bankovní rady ČNB Jan Procházka se v Senátu ve středu 26. dubna zúčastnil konference Efektivní stát – partner kryptoprůmyslu. Ve svém vystoupení hovořil o regulaci kryptoaktiv v ČR i EU. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 3. května 2023

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 3. května 2023 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Pozvánka na diskusi s guvernérem a viceguvernérkou

Česká národní banka a Vysoká škola ekonomická v Praze vás zvou na diskusi s guvernérem Alešem Michlem a viceguvernérkou Evou Zamrazilovou, která se uskuteční 15. května 2023 ve Vencovského aule při VŠE. Tématem bude Inflace: Cesta k cíli.

Registrace na akci probíhá přes webový formulář VŠE. Vstup je zdarma.

 
POZVÁNKA
 

Soutěž o nejlepší esej vyhrál Martin Kylar, student Obchodní akademie Heroldovy sady

Česká národní banka letos opět podpořila soutěž katedry financí a účetnictví Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity o nejlepší esej z oblasti finanční gramotnosti pro studenty středních škol. Tématem patnáctého ročníku byly Kryptoměny – seriózní platební nástroj, nebo nejzábavnější způsob, jak přijít o peníze?

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vzdělávací podcast Kapesný s Lubošem Komárkem

Český rozhlas ve spolupráci s Českou národní bankou připravil desetidílný vzdělávací podcast, ve kterém se dozvíte, jak fungují peníze, jak se s nimi naučit hospodařit a co znamenají zkratky jako DPH nebo RPSN.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Pozvánka: CNB Research Open Day 2023

Česká národní banka vás zve na osmnáctý ročník CNB Research Open Day, který se uskuteční fyzicky v pondělí 15. května 2023 v budově Plodinové burzy České národní banky. Tato akce vám poskytne příležitost seznámit se s tím nejlepším z aktuálního výzkumu ČNB a setkat se s výzkumníky ČNB v neformálním prostředí. U příležitosti 30. výročí ČNB bude na CNB Research Open Day prezentováno shrnutí výzkumu organizace za posledních několik let a bude diskutován vývoj role výzkumu v rámci ČNB.

PROGRAM REGISTRACE
 

Ze sociálních sítí

E. Zamrazilová – Aktuálně je pro mne na stole buďto stabilita nebo další mírné zvýšení sazeb, protože proinflační rizika z trhu práce a fiskální politiky výrazně převažují nad možnými protiinflačními faktory. Je možné, že ke snížení sazeb proto letos možná vůbec nedojde.


ČNB – Svět se neustále mění a finance v něm hrají, ať již se nám to líbí nebo ne, stále větší úlohu. Je proto důležité orientovat se ve světě financí, tj. být alespoň trochu finančně gramotným, zahájil viceguvernér Jan Frait celostátní finále 12. ročníku Soutěže Finanční gramotnost.

 
 
 

Očekávané události

 
3. 5. 2023
 
4. 5. 2023
 
5. 5. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB