Týdenní souhrn
(16. – 20. 1. 2023)

 
 

Oslavte s námi 30 let ČNB a české měny

Česká národní banka a česká koruna si v roce 2023 připomínají výročí 30 let od svého vzniku. ČNB proto na období následujících měsíců připravila řadu akcí pro širokou i odbornou veřejnost, kterými tyto významné události připomene. Své plánované aktivity představila v pondělí 16. ledna v rámci zahájení oslav 30. výročí vzniku České a Slovenské republiky Česko-slovenský rok.

ČESKO-SLOVENSKÝ ROK WEB 30 LET ČNB
ZÁZNAM Z TISKOVÉ KONFERENCE FOTOGALERIE
 

ČNB vydá výroční bankovku 1 000 Kč s přítiskem kolku

Přesně 30 let od zahájení úspěšného rozdělení česko-slovenské měny vydá Česká národní banka novou bankovku 1 000 Kč s přítiskem v podobě bankovkového kolku a výročního loga. K dostání bude od 8. února 2023 výměnou za jiné české bankovky nebo mince v hodnotě 1 000 Kč na pokladnách všech pracovišť ČNB, a to do vyčerpání zásob. V našem vlogu se můžete podívat, jak probíhala její výroba a dozvíte se tam i další informace o bankovce.

POPIS 1000 Kč ČNBvlog
 

Marek Mora: Inflace letos klesne na jednociferné hodnoty

Rozhovor viceguvenéra Marka Mory pro agenturu Bloomberg o vývoji inflace a blížícím se rozhodování bankovní rady ČNB o měnové politice. „Letos můžeme očekávat poměrně rychlý pokles míry inflace na jednociferné hodnoty. Jsem ale trochu skeptický v tom, zda se nám bez dalšího zpřísnění měnové politiky podaří dostat k dvouprocentnímu cíli dostatečně rychle,“ uvedl M. Mora.

 
ROZHOVOR (anglicky)
 

Jan Frait a Jakub Matějů: Představují ještě vyšší sazby skutečně účinnou cestu ke snížení inflace?

„V souhrnu máme pochybnosti o tom, zda by přínosy dalšího zvýšení měnověpolitických sazeb za současné situace převážily nad náklady,“ píší člen bankovní rady Jan Frait a poradce bankovní rady Jakub Matějů v komentáři pro Hospodářské noviny. Nevylučují ale, že si okolnosti nakonec takový krok vyžádají.

 
ČLÁNEK
 

Tomáš Holub: Největší výzvou bude začátek tohoto roku

„Musíme se mentálně připravit na to, že v lednu ještě meziroční inflace poskočí, pravděpodobně nad 18 %. Ale to by už měl být vrchol pomyslné inflační hory, ze které začneme postupně sestupovat. Sestup dolů pak zrychlí během jarních měsíců,“ řekl člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub pro FocusOn.

 
ROZHOVOR
 

Do provozu uvedena nová verze systému časových řad ARAD

Systém ARAD je veřejná databáze, která jednotným způsobem prezentuje časové řady agregovaných údajů za jednotlivé statistiky a oblasti finančního trhu. Již od roku 2002 je ARAD nedílnou součástí informačního servisu České národní banky. Převážná část dostupných údajů pochází ze statistických zpracování prováděných přímo v ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Šetření úvěrových podmínek bank – I/2023

Ve 4. čtvrtletí 2022 banky indikovaly pokles poptávky domácností po úvěrech na bydlení i na spotřebu u více než dvou třetin bankovního trhu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled – leden 2023

První letošní číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích a je uvedeno předmluvou od paní viceguvernérky Evy Zamrazilové. Analytická část tohoto vydání se věnuje možným dopadům jedné z historicky nejplošnějších a nejprudších epizod globálního utahování měnových podmínek centrálních bank.

 
PDF, 1,9 MB
 

CNB Research News – 4/2022

ČNB vydává CNB Research News (anglicky). Publikace obsahuje přehled zveřejněných článků z oblasti ekonomického a finančního výzkumu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Přednáška k výstavě Sídlo ČNB ve fotografii

V sobotu 21. ledna 2023 od 10.00 a od 14.00 se v Návštěvnickém centru ČNB uskuteční přednášky hlavního archiváře Jakuba Kunerta o vzniku budovy ústředí ČNB v Praze v ulici Na Příkopě. Pro návštěvníky to bude zároveň poslední možnost zhlédnout výstavu Sídlo České národní banky ve fotografii, nabízející umělecký pohled na současnou podobu budovy prostřednictvím objektivu předního českého fotografa Herberta Slavíka. Své místo si rezervujte v rezervačním systému po zvolení data 21. 1. 2023, výběru Expozice Za měnou v Praze a programu Přednáška k výstavě Sídlo ČNB ve fotografii.

 
AKTUALITA
 

CNB Newsletter - Main

 

Ze sociálních sítí

A. Michl: Aktuální stav ekonomiky, vysokofrekvenční data – https://cnb.cz/cs/ekonomicky-vyzkum/rushin-index-ekonomicke-aktivity-pro-cr/ @CNB_cz


„A. Michl: Zdravím ze Štrasburku. Na pozvání @charanzova jsem diskutoval s  českými europoslanci napříč politickým spektrem… mluvil jsem v duchu tohoto článku kolegy Fraita https://cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/autorske-clanky-rozhovory-s-predstaviteli-cnb/Predstavuji-jeste-vyssi-sazby-skutecne-ucinnou-cestu-ke-snizeni-inflace/ a mého článku https://cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/autorske-clanky-rozhovory-s-predstaviteli-cnb/Zacneme-sporit.-A-to-hned/ Bonne journée!


„A. Michl: Skvělý článek, stojí za přečtení @KubaMateju @CNB_cz

 
 
 

Očekávané události

 
25. 1. 2023
 
26. 1. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB