Týdenní souhrn
12. – 16. 7. 2021

 
 

Viceguvernér Mora – I další lockdown bychom přežili s vyššími sazbami

Viceguvernér M. Mora v rozhovoru pro web Newstream.cz hovořil o změně inflačního cíle ECB a o měnové politice ČNB: „Červnové zvýšení o 0,25 procenta nezmění chod světa. Ale pokud chcete bojovat s inflací, a my si myslíme, že v návaznosti na oživení ekonomik inflační tlaky porostou, má cenu začít zvyšovat úrokové sazby. Avizovali jsme, že jde o začátek delší cesty, postupně se začnou efekty ukazovat.“

1. ČÁST
MĚNOVÁ POLITIKA
2. ČÁST
HYPOTÉKY, EURO
 

Konference guvernérů V4

Maďarská centrální banka 15. července 2021 pořádala konferenci guvernérů států Visegrádské skupiny s tématem Gradual Transition into a Greener Economy – Challenges and Opportunities. ČNB zastupovali ve videopříspěvku guvernér Jiří Rusnok a v panelu Role of the central banks in combating climate change viceguvernér Marek Mora.

 
VIDEO
 

Inflace v červnu nepatrně nad prognózou

V červnu 2021 vzrostla cenová hladina meziročně o 2,8 %. Inflace se tak oproti květnu lehce snížila a nacházela se v horní polovině tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní vzrostly v červnu spotřebitelské ceny meziročně o 2,6 %.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Jak pandemie změnou vah spotřebního koše ovlivnila inflaci

Ovlivnila pandemie koronaviru a s ní spojené lockdowny spotřební chování českých domácností? Beze sporu ano. Ale byla by kvůli uzavírkám ekonomiky inflace výrazně „jiná“ než oficiální statistiky, pokud by se počítala na pandemickém spotřebním koši? I těmito otázkami se ČNB zabývá. Výsledky své analýzy představuje v blogu Jan Šolc ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

Kulatý stůl – FinTech

Patříte mezi účastníky finančního trhu v oblasti FinTech, nebo mezi zájemce o vstup na něj? V rámci přípravy příštího kulatého stolu nám můžete zasílat návrhy témat, která byste na něm chtěli diskutovat! Předpokládaný termín konání kulatého stolu je 14. 9. 2021. Své náměty, které by se měly týkat finančních inovací a českého finančního trhu, nám zasílejte do 21. 7. na e-mailovou adresu uvedenou na našem webu.

 
VÍCE INFORMACÍ
 
 
 

Očekávané události

 
19. 7. 2021
 
22. 7. 2021
 
23. 7. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Pracují u nás

Karel Musil je ředitelem odboru makroekonomických prognóz České národní banky. Co jeho práce obnáší a jaké požadavky by měli splňovat uchazeči o volné pozice pod jeho vedením? Je přísným šéfem?

 
VIDEO
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!