Týdenní souhrn
18. – 22. 4. 2022

 
 

ČNB otevře nové Návštěvnické centrum pro veřejnost

ČNB spustila komunikační kampaň k blížícímu se otevření nového vzdělávacího centra, které vzniklo v budově ústředí ČNB v Praze. Při této příležitosti oznámil guvernér Jiří Rusnok, že Návštěvnické centrum bude pro širokou veřejnost slavnostně otevřeno v sobotu 21. 5. 2022. Projekt je dosud největším počinem ČNB na podporu finanční a ekonomické gramotnosti a dalším milníkem ve snaze centrální banky o větší otevřenost vůči široké veřejnosti.

 
TISKOVÁ ZPRÁVA
 

Guvernér – Inflace se vrátí k nízkým hodnotám v příštím roce

Rozhovor guvernéra Jiřího Rusnoka o inflaci a jeho končícím mandátu v čele ČNB pro Lidové noviny. „Jestliže vypukne válka nebo dojde k něčemu nepředvídanému, například epidemii, to jsou věci, které výrazně ovlivňují náš ekonomický život včetně inflace. A když se v poměrně krátkém časovém období naskládá takových vlivů více na sebe, zažíváme to, co zažíváme teď“, uvedl guvernér.

 
ROZHOVOR
 

M. Mora – Bankovní unie. Vrátíme se o pět políček zpět?

Článek viceguvernéra Marka Mory pro časopis Finmag publikovaný 20. 4. 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Holub – Zázračná bezbolestná měnová politika neexistuje

Česko zažívá nejsilnější inflační vlnu od roku 1998. Jaké jsou příčiny tohoto dlouho nevídaného, avšak do značné míry celosvětového trendu? Kdy a jakým způsobem dostane Česká národní banka inflaci pod kontrolu, tedy na cílovou hodnotu 2 %? Člen bankovní rady Tomáš Holub odpovídá na dotazy nejen ze sociálních sítí. „Pokud bychom sazby nezvyšovali, dvouciferná inflace by u nás mohla zůstat i v příštím roce a toho se chceme vyvarovat. Chceme, aby se vysoká inflace nezahnízdila v našich hlavách a nezačali jsme s ní počítat i do budoucna,“ uvedl Tomáš Holub.

 
VLOGČNB
 

T. Holub – Sazby nejsou nízké, ale ekonomiku neškrtí

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub v debatě o současné inflaci Jak se dostat z pasti (nejen) válečného zdražování, kterou pořádal 19. 4. 2022 týdeník Echo v Knihovně Václava Havla. Dalšími hosty byli prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a investor Martin Štefunko.

 
DEBATA
 

T. Holub – Prudký nárůst inflace a reakce ČNB

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba Prudký nárůst inflace a reakce ČNB přednesená na konferenci Goldman Sachs Spring Emerging Market Conference 20. 4. 2022. (anglicky)

 
PREZENTACE
 

čnBlog – Vývoj na evropském trhu se zemním plynem

Faktorů, které ovlivňují cenu zemního plynu, je celá řada. Vlivem jejich souhry zaznamenaly ceny v Evropě a Asii koncem roku 2021 historická maxima, která byla překonána až s invazí ruských vojsk na Ukrajinu. V příštích letech navíc nelze očekávat jejich rychlý pokles, píše ve svém článku Jan Hošek ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

CNB WP 1/2022 – Price Level Targeting with Imperfect Rationality: A Heuristic Approach

Článek srovnává režimy cílování cenové hladiny a cílování inflace v novém keynesiánském modelu s omezenou racionalitou.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Šetření úvěrových podmínek bank – II/2022

Úvěrové standardy se v 1Q 2022 u úvěrů podnikům mírně zpřísnily. Poptávka po úvěrech se snížila ve všech segmentech úvěrového trhu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Investiční speciál

Jsme ve finále! Otík si splnil svůj sen a stal se finančním géniem. Jeho vydělané peníze nezahálí, stejně jako nikdy nezahálel on. Ale pozor, neudělal Otík zase někde chybu? Ví, co to znamená diverzifikace rizika? Jak tohle celé dopadne – čeká na Otíka happy end nebo bude muset celý kurz opakovat? Naštěstí i Otík ví, že učený z nebe nespadl a že opakování je matka moudrosti. A kdybyste si náhodou kurz chtěli zopakovat vy, můžete začít zase odshora.

 
www.otanegramota.cz
 
 
 

Očekávané události

 
25. 4. 2022
 
28. 4. 2022
 
29. 4. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB